Cyfrowo w Świcie
25 stycznia 2008
Bródnowskie kino powalczy o aktualności.
Kino Świt od lat miało problem na rynku. Niegdyś oblegane, od wielu lat nie daje sobie rady na rynku normalnego repertuaru kinowego z multipleksami i stało się kinem lektur szkolnych, klubów filmowych i innych inicjatyw niszowych. Głów-nym atutem kina cyfrowego jest lepsza ostrość i stabilność obrazu, lepszy i bar-dziej czysty dźwięk oraz najwyższa jakość projekcji bez względu na ich liczbę i czas użytkowania kopii.
- Do tej pory ograniczona liczba kopii filmowych powodowała, że dostęp do nich był możliwy dopiero wtedy, gdy multipleksy postanowiły zdjąć je ze swoich ekranów - mówi Jacek Białek, dyrektor Świtu. - Z tego powodu repertuar filmowy dla widza poszukującego nowości nie mógł być atrakcyjny. W porównaniu z tytu-łami premierowymi dostępnymi na tradycyjnej taśmie 35 mm, wybór premier w technice cyfrowej jest jeszcze ubogi, ale biorąc pod uwagę najbliższe plany dystrybutorów możemy być raczej pewni jednej premiery miesięcznie na ekranie naszego kina.
- Pomimo możliwości, jakie daje nam kinematograficzny sprzęt cyfrowy nie zamierzamy konkurować z multipleksami - kontynuuje Białek. - Cele i zadania instytucji kultury są nieco inne niż komercyjnego kina. W pierwszym przypadku bardziej chodzi o wartości, a w drugim o zyski. Dlatego nasza dotychczasowa przynależność do sieci kin studyjnych obligująca do wyświetlania wartościowego repertuaru europejskiego i światowego będzie nadal kontynuowana. Najmłodsza publiczność filmowy świat przygód poznawać będzie dzięki porankom filmowym.
Reaktywowany będzie studencki Dyskusyjny Klub Filmowy przy kinie ŚWIT. Nowa ekipa młodych koneserów oprócz przyrządzania filmowej uczty duchowej zamierza na swoje spotkania zapraszać aktorów, reżyserów i krytyków filmowych. Warto zainteresować się ich poczynaniami. Wierną publiczność zdobyło sobie Kino Złotego Wieku przy Bródnowskim Uniwersytecie III Wieku. Dlatego poprzez co-dzienną organizację seansów we wczesnych godzinach popołudniowych i przystęp-ną cenę biletu (8 zł) formułę Kina Złotego Wieku mamy zamiar rozszerzyć na oso-by starsze (rencistów i emerytów), nie będące słuchaczami naszego Uniwersytetu III Wieku - podsumowuje Jacek Białek.
Zinte