Superkomputery na Białołęce. To jeden z najnowocześniejszych ośrodków w Europie
17 czerwca 2016
Dziś otwarto Centrum Technologii ICM Uniwersytetu Warszawskiego. Przy Kupieckiej działają dwa komputery o olbrzymiej mocy obliczeniowej i nowoczesne laboratorium.
W nowym budynku Otwartego Centrum Danych i Analiz OCEAN przy Kupieckiej ruszają studia na kierunku inżynierii obliczeniowej. Okeanos ma moc obliczeniową ponad 1 petaflopa i służy do modelowania matematycznego i generowania dużych ilości danych. Z kolei Enigma to największy w Polsce superkomputer do analizy dużych i zmieniających się zbiorów danych. Posiada ponad 8 tys. rdzeni obliczeniowych i ma pojemność pamięci przekraczającą 8 milionów gigabajtów.
- Jesteśmy świadkami nowej rewolucji przemysłowej, w której kluczową rolę w biznesie i gospodarce zaczynają odgrywać różnego rodzaju dane - mówi prof. Marek Niezgódka, założyciel i dyrektor ICM UW. - Przewagi biznesowe budowane są dzięki umiejętności przetwarzania tych informacji i wykonywania skomplikowanych obliczeń lub symulacji. Dlatego to miejsce ma być punktem, w którym nauka spotyka się z biznesem. Centrum Technologii ICM to nie tylko nowoczesna serwerownia, ale także najlepsi specjaliści od modelowania matematycznego czy Big Data. Naszą ambicją i celem jest odpowiadanie na rosnące potrzeby biznesu i administracji; dzięki wiedzy naszych ludzi i mocy naszych superkomputerów jesteśmy w stanie dać odpowiedź niemal na każde postawione przez biznes pytanie.
Serwerownia została wyposażona w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa, chłodzenia i zasilania. Aby zminimalizować zużycie prądu, pomieszczenia części biurowej są ogrzewane ciepłem produkowanym przez komputery. Serwerownia ma służyć nie tylko do prowadzenia badań naukowych, ale przede wszystkim pełnić funkcję ośrodka analizy danych dla biznesu. Moc superkomputerów jest już wykorzystywana m.in. do badań nad nowymi lekami, prognozowania pogody, badań nad nowymi materiałami dla przemysłu, symulacji zmian w skorupie ziemskiej, a także optymalizacji transportu i logistyki. ICM współpracuje też z międzynarodową organizacją lotnictwa cywilnego ICAO, analizując i optymalizując siatkę połączeń lotniczych na całym świecie. Centrum będzie wykorzystywane również jako ośrodek szkolący kadry w zakresie nauk o danych i ich analizy.
(red)
.