REKLAMA

Targówek

historia »

 

Stulatka ma się dobrze. Jubileusz szkoły na Targówku

  9 lipca 2021

alt='Stulatka ma się dobrze. Jubileusz szkoły na Targówku'
źródło: materiały szkolne

Szkoła Podstawowa nr 114 im. Jędrzeja Cierniaka to jedna z najstarszych szkół w dzielnicy.

REKLAMA

Obecnie podstawówka nr 114 mieści się przy Remiszewskiej, ale jest to jej trzecia lokalizacja. Początkowo działała przy Skargi, w jedynym wówczas murowanym budynku w okolicy, a następnie przy Stojanowskiej, gdzie wmurowano pamiątkową tablicę. Uroczystość połączona była z wkopaniem kapsuły czasu i posadzeniem dębu.

Szkoła przy Remiszewskiej - historia

Szkoła Podstawowa nr 114 powstała jesienią 1920 roku jako popołudniowa szkoła żeńska. Początkowo mieściła się w budynku przy Piotra 20/22 (wraz z męską szkołą nr 55) i miała filie w prywatnych mieszkaniach na Julianówce (obecnie Tykocińska), Wszeboroskiej i Józefowskiej. Piętrowy budynek szkolny, wybudowany po 1912 roku, był jedynym murowanym obiektem na Targówku. 28 kwietnia 1925 roku odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru szkolnego. W roku 1930 połączono szkoły nr 114 i 55, ale lokalizacja pozostała bez zmian.

W 1931 roku Ludwik Hendzel, późniejszy kierownik szkoły, zaczął wcielać w życie plan zorganizowania drużyn siatkówki, koszykówki, piłkarskiej i lekkoatletycznej. Na podwórzu szkolnym i przyległym do niego ogródku urządzono dwa boiska. 1 września 1936 roku szkoła została przeniesiona do nowego budynku przy Stojanowskiej 12/14. Plac, na którym wzniesiono budynek, był darem właścicielki tego obszaru - Tomaszewskiej. Dwukondygnacyjna, murowana szkoła przeznaczona była dla około 400 dzieci i posiadała siedem sal lekcyjnych, a także dwie pracownie: robót i fizyki. Nie było, co prawda sali gimnastycznej, ale uczniowie mogli ćwiczyć na przestronnych korytarzach.

Wstąp do księgarni

Lekcje na trzy zmiany

Po zajęciu Warszawy przez Niemców budynek szkolny został zarekwirowany przez niemiecką żandarmerię wojskową i stał się miejscem kaźni. Przywożono tam ludzi z rewizji i łapanek, przesłuchiwano i skazywano na śmierć. Olbrzymie leje po bombach stawały się grobami. Od kwietnia 1945 roku zajęcia odbywały się już w dwóch salach w budynku przy Stojanowskiej. W czasie wakacji przeprowadzono generalny remont, dzięki czemu rok szkolny 1945/46 mógł się rozpocząć w miarę normalnie.

W latach 70. obraz Targówka zmienił się całkowicie. Wyrosło osiedle mieszkaniowe, na którym zamieszkało wiele młodych małżeństw. Liczba dzieci wzrosła tak bardzo, że przez kilka lat szkoła mieściła się w dwóch budynkach przy Stojanowskiej i Remiszewskiej. Praca odbywała się na dwie, a nawet trzy zmiany.

(db)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni