REKLAMA

Wawer

Historia

 

Strażacy z Radości świętują. "Zaczynali niemal od zera"

  21 października 2016

alt='Strażacy z Radości świętują. "Zaczynali niemal od zera"'
źródło: radosc.osp.org.pl

Ochotnicza Straż Pożarna w Radości obchodzi w tym roku 90-lecie istnienia.

REKLAMA

Gdy po I wojnie światowej Radość się rozrastała, pożary zaczęły być sporym problemem. Drewniane w większości domy paliły się dość często, płonęły także od czasu do czasu okoliczne lasy. A gasić nie bardzo było komu, bo strażaków na miejscu i nie było i trzeba było wzywać pomoc z ościennych miejscowości.

W końcu grupka ochotników zapaleńców założyła w 1926 roku ochotniczą jednostkę straży. Początkowo strażaków było dwunastu i działali wyłącznie dzięki darom lokalnej społeczności. Działkę, na której mieli i mają do dziś swoją siedzibę, podarowała gmina Falenica. Zaczynali niemal od zera. Nie było nawet strażnicy. Na akcję zwoływał kolegów dyżurny strażak objeżdżający konno okolicę i trąbiący na alarm.

Wtedy marzeniem była własna strażnica. I udało się je zrealizować. Organizowali imprezy plenerowe, zabawy i kwesty wśród letników. W końcu uzbierali pieniądze i w 1933 roku wybudowali drewnianą strażnicę ze sceną. Istnieje ona zresztą do dziś jako tzw. "Stare Koszary". W latach trzydziestych mieszkańcy podarowali strażakom z Radości motopompę, a także ufundowali pierwszy sztandar.

Podczas okupacji siedziba OSP w Radości była punktem konspiracyjnych spotkań, działał w remizie także amatorski teatr. Dochodziło za to do sytuacji, w której strażakom ...zabraniano gasić pożary. Tak było, gdy Niemcy wytropili akowski magazyn broni i amunicji. Dom na skutek wybuchów zaczął płonąć. Niemcy nie tylko zabronili pożar gasić, ale też grozili spaleniem całej Radości. Mediację wzięli na siebie strażacy, którzy wypłacili zebrany przez mieszkańców okup. W czasie wojny zginęło pięciu radościańskich strażaków walczących w ruchu oporu.

Po wojnie jednostka OSP znów zaczynała niemal od zera, bo większość sprzętu przepadła. I znów pomogli mieszkańcy. W 1977 roku strażacy przeprowadzili się do nowej siedziby, gdzie urzędują do dzisiaj. Naczelnikiem jednostki został w wieku osiemnastu lat Tomasz Borkowski. Jest tym samym najmłodszym naczelnikiem w historii polskiego pożarnictwa.

(wk)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Elża O.

23.01.2017 00:52

Szkoda tylko że z okazji takiego jubileuszu zapomniało się obecnej braci strażackiej zaprosić lub choć poinformować jednego z byłych wieloletnich Prezesów OSP w Radości o oficjalnych i uroczystych obchodach. Człowieka bardzo zasłużonego na rzecz tej jednostki, który poświęcił kawał swego życia dla straży w Radości. Szkoda panowie z obecnego Zarządu, że tak jesteście krótkowzroczni. Cóż. Przykre to bardzo i daje do myślenia. Do mnie - jako mieszkanki Radości - dotarła ulotka informacyjna ( była w skrzynce na listy)- do byłego Prezesa nawet ulotka nie dotarła. Wstyd Panowie, wstyd.

# Radościanin

12.03.2018 14:14

Strażacy z Radości to wspaniali ludzie zarówno z JRG jak i OSP. Zawsze są gotowi do działań i chętni do szeroko rozumianej współpracy z innymi jednostkami organizacyjnymi. Cieszy informacja, że po wieloletnim przestoju (do którego zapewne przyczynił się wieloletni Prezes o którym wspomina Elża O.) OSP Radość dzięki obecnemu Zarządowi odradza się. Mój syn od 2018 uczęszcza do nich w ramach Harcerskiej Drużyny Pożarniczej. Niestety w związku z dużym zainteresowaniem "młodzieżówką" brakuje miejsc dla nowych chętnych dzieci. Obecna grupa Harcerskiej Drużyny liczy ponad 40 osób. Pozdrawiam i życzę dalszego rozwoju, pomyślności i sił do odbudowy tak wspaniałej organizacji jaką jest Ochotnicza Straż Pożarna
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni