Projekt utworzenia parku Jelonki Południowe przepadł w głosowaniu dotyczącym budżetu partycypacyjnego. Renowacja blisko 5 hektarów terenów rekreacyjnych miała kosztować 341 tys. zł.
Teren pomiędzy Wolą a Bemowem, na którego brzeg natrafiamy po drugiej stronie torów kolejowych oddzielających Fort Wola od bloków na Jelonkach, ograniczony jest ulicami: Połczyńską, Synów Pułku, Człuchowską i Anieli Krzywoń. Część parku (niesformalizowanego, ale jednak parku) należy do pozostających w stanie upadłości zakładów PZL Wola. Na konieczność wykupienia terenu przez urząd dzielnicy w swoich interpelacjach zwracał uwagę radny Marek Cackowski, powołując się na uchwały dzielnicowej rady z lat 2004 i 2009. Ani poprzedni, ani obecny zarząd oficjalnie nie przejął terenu. A teoretycznie wciąż jest zagrożenie, że syndyk PZL sprzeda nieruchomości deweloperowi i zamiast zielonego terenu powstanie tam kolejne osiedle. Z drugiej strony zakłady są winne miastu blisko 30 mln zł i na tej podstawie można ten teren przejąć. Ma tam zresztą zostać uchwalony plan zagospodarowania i nic nie wskazuje, by oprócz przeznaczenia rekreacyjnego miała być także część mieszkaniowa.
Cały czas wykonywane są prace pielęgnacyjne w parku, takie jak przycinanie drzew i krzewów, malowanie ławek itp. W ostatnich latach na terenie parku stanęła też jedna z siłowni plenerowych - chwali dokonania dzielnicy jej rzecznik.
A miłośnicy przyrody zwracają uwagę na różnorodność ptactwa, zwierząt (zdarzają się nawet zające!) i wiele gatunków krzewów i drzew. Także owocowych, w części centralnej rośnie np. jabłonka.
Alejki dla pieszych, rowerzystów i rolkarzy
Mieszkańcy tej części Jelonek obawiają się mimo wszystko, że za rok czy dwa ich ulubione miejsce spacerów może zniknąć. Formalnie nic bowiem nie zostało załatwione. Urząd Bemowa uspokaja jednak, że tak się nie stanie. Choć na ławki, place zabaw czy inne udogodnienia też raczej liczyć nie można.
- Nadal planujemy zmodernizować park Jelonki Południowe. Będzie to możliwe po przeprowadzeniu przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy procedury uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego oraz przyjęciu go przez radę miasta. W następnej kolejności dzielnica będzie musiała zabezpieczyć fundusze na opracowanie projektu zagospodarowania terenu, uwzględniającego utworzenie alejek spacerowych, rowerowych oraz tras dla rolkarzy - wyjaśnia rzecznik urzędu Mariusz Gruza.
- Warto jednak przypomnieć, że cały czas wykonywane są prace pielęgnacyjne w parku, takie jak przycinanie drzew i krzewów, malowanie ławek itp. W ostatnich latach na terenie parku stanęła też jedna z siłowni plenerowych - dodaje.
mac