Sterta elektrośmieci pod ratuszem. Najbliższy śmietnik w Wilanowie
24 listopada 2021
Mieszkańcy Międzylesia przechodzący obok budynku urzędu dzielnicy ze zdumieniem patrzyli na leżący przy Żegańskiej stos urządzeń elektrycznych.
Skąd przed wawerskim ratuszem wzięły się elektrośmieci? W niemal każdą sobotę w godz. 10:00-14:00 na parkingu obok urzędu stała furgonetka firmy ElektroEko, w której mieszkańcy dzielnicy mogli pozostawiać zużyty sprzęt RTV czy AGD. Ponieważ w ostatnią sobotę samochód nie przyjechał, zirytowani warszawiacy postanowili wyrzucić elektrośmieci na chodnik.
Elektrośmieci na chodniku
- Przecież łatwo w to wpaść po ciemku i zrobić sobie krzywdę - krytykują mieszkańcy. - Wśród gratów jest np. telewizor. Wystarczy nim rzucić a ekran rozbije się na dziesiątki kawałków, którymi można się pokaleczyć. Czy ma to teraz leżeć cały tydzień? Widać, że nikt tego nie nadzoruje.
- Nie powinno dochodzić do sytuacji, w której śmieci są podrzucane, pomimo nieobecności firmy prowadzącej zbiórkę - mówi Aleksandra Słowińska, rzeczniczka wawerskiego ratusza. - W razie incydentów pozostawienia śmieci przez mieszkańców po godzinach odbioru odpadów staramy się na bieżąco angażować odpowiednie jednostki do uprzątnięcia terenu.
Najbliższy śmietnik w Wilanowie
Jak wyjaśnia urząd dzielnicy, co do zasady elektrośmieci powinny być oddawane do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. W całej Warszawie działają... dwa takie miejsca: na Zawodziu (Wilanów) i przy Płytowej (Białołęka). Zbiórki w mobilnych punktach są jedynie ułatwieniem dla mieszkańców. Rzeczniczka zachęca do każdorazowego sprawdzenia przed przyjazdem terminów odbioru na stronie warszawa19115.pl/-/elektrosmieci
Ponieważ samorząd ewidentnie ma problemy z organizacją zbiórek elektrośmieci, do akcji zaczynają wkraczać prywatne firmy, które zajmują się sprawą zdecydowanie sprawniej. InPost wprowadził w tym miesiącu możliwość wyrzucania zużytego sprzętu za pośrednictwem paczkomatów. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz, odebrać kod na darmową wysyłkę, umieścić go na paczce i nadać w dowolnym miejscu bez żadnych dodatkowych warunków i opłat. Sprzęt zebrany przez InPost trafia do profesjonalnej firmy, gdzie jest sprawdzany pod kątem możliwości ponownego wykorzystania w części lub całości.
(db/dg)