REKLAMA

Targówek

różne »

 

Stare windy na śmietnik

  9 października 2009

W wariancie pesymistycznym tylko dwa lata mają spółdzielnie mieszkaniowe i administracje budynków na wymianę wszystkich wind, które mają więcej niż dwadzieścia lat bądź nie spełniają unijnych wymogów.

REKLAMA

Jeśli uda się wynegocjować inny termin graniczny wy-miany, będzie na to czas nawet do 2023 roku. Na razie jednak bemowskie spółdzielnie nie radzą sobie z finanso-waniem takich zakupów.

Winda bezpieczna według UE to taka, która ma pod-wójne drzwi, nie ma ruchomej podłogi i nie może jechać przy otwartych drzwiach. Każda winda, która nie odpowia-da takiemu opisowi, musi zostać wymieniona na nową. Dodatkowym wymogiem jest wiek - dźwig nie może mieć więcej niż 20 lat.

Rok 2012 jest nieprzekraczalnym terminem ich wy-miany. Skala przedsięwzięcia jest duża - w Polsce wymia-ny wymaga 40 tysięcy wind, z czego jedna czwarta w samej tylko Warszawie. Za dużym projektem idą też duże pieniądze - wymiana jednej tylko windy to koszt około 130-150 tysięcy złotych.

Skąd na to wziąć pieniądze? Spółdzielnie mieszkaniowe koszty wymiany dźwi-gów pokrywać mogą z funduszy remontowych. Rzadko którą spółdzielnię stać jed-nak na jednorazową akcję wymiany, dlatego wyjściem jest rozłożenie remontów na kolejne lata i przesunięcia budżetowe. Gorzej, jeśli zasoby spółdzielni bądź wspól-not na takie rozwiązanie nie pozwalają. Wtedy wyjścia są trzy: wyłączenie windy z użytkowania do czasu uzbierania środków, zaciągnięcie kredytu bądź sięgnięcie po fundusze unijne.

- Co roku robimy remonty wind. Jeżeli dźwig wymaga większej naprawy, stara-my się go modernizować. Ciężko jest jednak z finansowaniem tego typu przedsię-wzięć - komentuje Lech Jaros ze spółdzielni Bródno.

- Jesteśmy na początku programu gruntownej wymiany wind - mówi wicepre-zes RSM Praga Tomasz Jankojć. - Wiele naszych dźwigów wystarczy wyremonto-wać wymieniając im niektóre części, aby spełniały normy unijne. Nowe normy dźwigowe, które wkrótce zaczną obowiązywać, zmuszają nas do działań radykal-nych. Obecnie trwa bardzo dokładna inwentaryzacja wind. Spisujemy każdą ich część. W ten sposób będziemy wiedzieli, które trzeba wymienić w całości, a którym wystarczy wymiana części. Niebawem ogłosimy przetarg na program wymiany. Będziemy szukać jednago lub więcej partnerów. Na pewno nie damy rady zrobić tego z własnych pieniędzy. Jeśli nie uda się pozyskać funduszy unijnych, spółdziel-nia zaciągnie kredyt - podsumowuje wiceprezes Jankojć.

Czasu jest niewiele, bo na wymianę zostało raptem nieco ponad dwa lata. Czy jeśli zarządcy nie zdążą, to stare windy zostaną zamknięte przed mieszkańcami?

NC

 

REKLAMA

Komentarze (1)

 jaberr

09.10.2019 07:32

Z tym nie ma żartów, urząd dozoru powinien zadbać o to, bo ludzie to zawsze będą kombinować
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy