REKLAMA

Wola

różne »

 

Stare windy do lamusa

  6 czerwca 2008

Wszystkie windy, które mają więcej niż 20 lat powinny być wymienione. Oznacza to, że administracje komunalne, spółdzielnie i wspólnoty będą miały nie lada wydatki. Wszystko za sprawą przepisów Unii Europejskiej.

REKLAMA

Zmiany mają nastąpić do 2012 roku. Windy muszą być nowoczesne, spełniające wszystkie wymogi tech-niczne. Każdy dźwig wyposażony ma być w bezprze-wodowy system łączności. W razie awarii lub innego zagrożenia sygnał z windy ma być przekazywany bezpośrednio do dyżurującego pracownika działu technicznego. Wiele spółdzielni już dziś deklaruje, że nie da rady dostosować wszystkich dźwigów do na-rzuconych wymogów.

- Na ten rok nie przewidujemy żadnej wymiany wind. Rozporządzenie jest nam znane, ale dziś naszej spółdzielni nie stać na tak duży wydatek. Sądzę, że dopiero w przyszłym roku będziemy poważniej zasta-nawiać się nad tą kwestią - mówi jeden z pracowni-ków działu technicznego SM Centrum-Wola.

Nieco lepiej jest w spółdzielni Koło: - Zostało jeszcze trochę starych dźwigów. Jednak co roku systematycznie je wymieniamy. W tym roku planujemy zakupić i zamontować dziewięć nowych wind. Powinniśmy zdążyć ze wszystkimi pracami do 2012 roku - mówi pracownik działu inwestycji SM Koło.

Średni koszt wymiany jednego dźwigu to około 200 tys. zł. Problem jest tym większy, że obowiązuje nowa ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nakazująca rozliczanie każdego budynku osobno. Żeby na czas wymienić windę w danym blo-ku, jego mieszkańcy musieliby płacić bajońskie sumy na fundusz remontowy.

Problem jest poważny, bo zgodnie z rozporządzeniem unijnym stare windy po-winny być wyłączone z eksploatacji po 2012 roku. Czy tam, gdzie mieszkańców nie będzie stać na zebranie 200 tysięcy, zmusi się ich do chodzenia po schodach?

Czasu nie jest dużo. Spółdzielnie i wspólnoty powinny starać się o unijne dofi-nansowanie na ten cel, co jest trudne, ale możliwe. Zawsze też mogą pójść do ban-ku po kredyt.

Agnieszka Pająk-Czech

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024