REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Sprawy spadkowe

  7 grudnia 2006

Jednym z najpowszechniejszych rodzajów spraw sądowych są sprawy spadkowe, w tym przede wszystkim sprawy o stwierdzenie nabycia spadku.

REKLAMA

Każdy zmarły pozostawia coś po sobie: majątek jest mniejszy lub większy, ale zawsze pozostają pewne przedmioty oraz prawa i zobowiązania. Te wszystkie rze-czy, prawa i zobowiązania z chwilą śmierci danej osoby przechodzą na jej spadko-bierców.

Jeśli zmarły pozostawił testament, to wszystko dziedziczą osoby wskazane jako spadkobiercy w testamencie. Jeśli testamentu nie było, co na razie jest regułą, dochodzi do tzw. dziedziczenia ustawowego i spadkobiercami stają się osoby wska-zane przez przepisy prawa.

W pierwszej kolejności jest to najbliższa rodzina, czyli małżonek i dzieci. Oczy-wiście dziedziczenie dotyczy wyłącznie osoby, z którą zmarły był w związku mał-żeńskim w chwili śmierci. Były małżonek, z którym rozwiódł się przed śmiercią, traktowany jest jak obcy i nie ma prawa do dziedziczenia.

Jeśli dzieci zmarłego nie żyją w chwili jego śmierci - dziedziczą wnuki lub pra-wnuki.

Gdy zmarły nie miał dzieci, spadkobiercami mogą zostać rodzice i rodzeństwo zmarłego, a także dzieci rodzeństwa.

W przypadku, gdy brak i takiej rodziny - spadkobiercą zostaje gmina ostat-niego miejsca zamieszkania zmarłego, a w przypadku, jeśli nie jest znane ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego, bądź też osoba ta zmarła poza granicami naszego kraju - wówczas spadkobiercą staje się Skarb Państwa.

Nie ma zatem żadnego wyjątku: po każdym zmarłym ktoś dziedziczy. Często natomiast zdarza się sytuacja, że nie wiadomo kto to jest, ponieważ spadkobiercy nie są znani.

Wiedza o tym, kto jest spadkobiercą oraz przeprowadzenie postępowania spadkowego mogą być ważne nie tylko dla samych spadkobierców, ale i dla wie-rzycieli oraz kontrahentów zmarłego. Muszą oni znać spadkobierców, aby dochodzić swoich praw: odzyskać należne im wierzytelności lub kontynuować bądź rozliczyć określone stosunki prawne.

Dlatego po każdej osobie należy przeprowadzić przed sądem postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Wydane w nim orzeczenie sądowe stanowi jedyny i niepodważalny dokument stwierdzający, kto jest spadkobiercą danej osoby.

Agnieszka Pajer
Radca Prawny
Autorka prowadzi Kancelarię Prawną

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA