Gdy pies jest agresywny
7 grudnia 2006
Planuję kupić psa rasy owczarek kaukaski. Słyszałem, że jest to rasa uznawana za niebezpieczną? Co to oznacza "rasa niebezpieczna"? Gdzie sprawdzić, czy na pewno owczarek kaukaski jest zaliczany do ras niebezpiecznych? Jeśli tak, to jakie wiążą się z tym obowiązki dla mnie jako przyszłego właściciela?
Senator - adwokat radzi czytelnikom "Echa" |
Owczarek kaukaski jest ujęty w rozporządzeniu jako rasa uznana za agresywną. Wiąże się z tym szereg obowiązków dla osób posiadających psy tej rasy. Sprawy te reguluje ustawa o ochronie zwierząt.
Gdy pies należy do rasy uznawanej za agresywną, to właściciel musi na prowadzenie hodowli lub utrzymywanie takiego psa posiadać zezwolenie organu gminy. Aby uzyskać stosowne zezwolenie jeszcze przed zakupem psa należy złożyć wniosek w tej sprawie do gminy, na terenie której pies będzie trzymany lub też będzie prowadzona hodowla. We wniosku należy zamieścić informacje o wniosko-dawcy oraz informacje dotyczące psa, a w szczególności dane określające pocho-dzenie psa, jego rasę, wiek, płeć, jak też sposób oznakowania oraz informację o miejscu i warunkach, w jakich jest lub też w jakich będzie trzymany pies. Trzeba też przedłożyć rodowód psa (jest on bowiem dokumentem potwierdzającym po-chodzenie zwierzęcia).
Gmina sprawdza, czy potencjalny właściciel zapewni takie warunki i sposób utrzymania psa, które zagwarantują, że zwierzę nie będzie stanowiło zagrożenia dla ludzi lub innych zwierząt. Jeżeli gmina uzna, że właściciel nie gwarantuje takich warunków i sposobu utrzymania psa, to odmówi wydania zezwolenia. Z tych sa-mych powodów wydane pozwolenie może być cofnięte.
Uzyskanie zezwolenia to podstawowy obowiązek, każdego kto planuje trzymać psa rasy uznanej za agresywną.
Jednak trzeba pamiętać, że właściciele psów ras uznanych za agresywne pod-legają też wszystkim innym obowiązkom, jakie wiążą się z posiadaniem każdego innego psa.
Każda gmina we własnym zakresie podejmuje uchwałę, w której określa m.in. wymagania w zakresie bezpieczeństwa i czystości wobec osób utrzymujących zwierzęta domowe (nie tylko psy). W uchwałach takich gminy określają często obowiązek rejestracji psa.
Z faktem posiadania psa wiąże się też obowiązek zapłaty podatku. Każda osoba fizyczna, która posiada psa, a nie jest na mocy konkretnego przepisu zwol-niona z tego obowiązku, musi płacić podatek. Z mocy samej ustawy o podatkach lokalnych podatku od posiadania psów nie pobiera się m.in.: od osób niepeł-nosprawnych, dla których pies jest pomocą, od osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - od jednego psa, a także z tytułu posiadania psów utrzymywanych w celu pilnowania gospodarstw rolnych - po dwa na każde gospodarstwo. Każdy pies musi też być zaszczepiony przez lekarza weterynarii.
Adw. Robert Smoktunowicz
Senator RP