REKLAMA

Targówek

samorząd »

 

Gigantyczne odprawy dla władz SM "Bródno"? Nie ma zgody na "złote spadochrony"

  8 września 2023

alt='Gigantyczne odprawy dla władz SM "Bródno"? Nie ma zgody na "złote spadochrony"'
Protest pod siedzibą spółdzielni Bródno, źródło: Facebook/Stowarzyszenie Razem dla Targówka

Nie wiadomo, ile prezes spółdzielni mieszkaniowej na Bródnie zarabia. Są tylko spekulacje. "Gazeta Wyborcza" ujawnia, że może chodzić nawet o 50 tys. zł miesięcznie, co oznaczałoby roczne pobory w wysokości 600 tys. zł. Niedawno pojawił się pomysł astronomicznych odpraw dla prezesów na wypadek zwolnienia - w wysokości 12-krotności ich pensji. W spółdzielni mocno zawrzało.

REKLAMA

Skąd w ogóle wziął się pomysł sowitych odpraw dla prezesów Spółdzielni Mieszkaniowej "Bródno" na wypadek odwołania zarządu?

- Rada nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej "Bródno", uwzględniając wypowiedzi niektórych członków obcego stowarzyszenia o przejęciu władzy w Spółdzielni Mieszkaniowej "Bródno", rozważała podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia zmiany innych warunków zatrudnienia w umowach o pracę członków zarządu - prezesa oraz zastępców prezesa SM "Bródno", w celu wymuszenia podejmowania racjonalnych decyzji przez członków spółdzielni w sprawie ewentualnego odwołania członków zarządu - czytamy w odpowiedzi przesłanej z SM "Bródno", pod którą podpisali się jej prezes Sławomir Antonik oraz dwóch wiceprezesów - Cezary Sierpiński i Dariusz Wronowski. Odpowiedź zarządu brzmi jak szantaż na spółdzielcach, na zasadzie - albo my albo gigantyczne odprawy dla nas. I jakie "obce" stowarzyszenie chciałoby odsunąć obecny zarząd od władzy, przejmując zarządzenie bródnowską spółdzielnią? Tego prezesi nie wyjaśniają. Jakie perfumy damskie wybrać na lato? Sprawdź zapachy, które są świeże i lekkie! Jakie perfumy damskie wybrać na lato? Sprawdź zapachy, które są świeże i lekkie!
Damskie perfumy są dzisiaj nieodłącznym elementem codziennych stylizacji na uczelnie, do pracy, na spotkanie z przyjaciółmi. Równie ważnym jak dobrze dobrane dodatki, biżuteria, odpowiedni makijaż czy fryzura.
Można się jedynie domyślać.

"Wrogie przejęcie" władzy w SM Bródno?

Jak przypomina na swoich łamach "Gazeta Wyborcza" sytuacja w dotąd "skostniałej" spółdzielni zaczęła się mocno zmieniać od 2019 roku. Wówczas grupa niezadowolonych mieszkańców zwarła szyki jako stowarzyszenie "Razem dla Targówka" i zaczęła namawiać lokatorów do niegłosowania na "ludzi prezesa" na zebraniach.

- Od tamtej pory praktycznie przejęliśmy władzę we wszystkich czterech administracjach osiedlowych. Oni zaczęli się tego bać, stąd ten pomysł na odprawy dla zarządu - wyjaśnia na łamach gazety Bartosz Wieczorek ze stowarzyszenia "Razem dla Targówka". Na sytuację skarżył się w propagandowym wywiadzie zamieszczonym na stronie spółdzielni jej prezes, który ubolewał nad faktem, że podczas głosowania na walnym zgromadzeniu w ubiegłym roku członkowie spółdzielni odrzucili wszystkie propozycje uchwał. Przynieść to miało ogromne finansowe straty.

- Bardzo źle się stało. To był skutek nawoływania i agitacji nieodpowiedzialnych osób, z których większość dopiero po czasie zrozumiała, jak duże straty przyniosło to członkom spółdzielni - czytamy w wywiadzie.

Zapraszamy na zakupy

Prezesi SM Bródno - póki co - bez odpraw

Prezes SM "Bródno" spodziewa się "wrogiego przejęcia", mieszkańcy z kolei protestują. W dniu planowanego podjęcia uchwały o wysokich odprawach dla członków zarządu SM "Bródno" pod siedzibą spółdzielni zebrał się tłum, w tym... politycy. Było wszak pewne, że sprawa w końcu zrobi się "polityczna" gdyż prezes Sławomir Antonik to były wieloletni wiceburmistrz i burmistrz Targówka, a radni bródnowskiej spółdzielni od kilku kadencji współrządzą w radzie dzielnicy. Przed budynkiem wiceminister sprawiedliwości i poseł Suwerennej Polski Sebastian Kaleta zaapelował do rady nadzorczej spółdzielni, aby nie podejmowała uchwały, która "może skończyć się wielką aferą".

- Mówimy o "złotych spadochronach" dla członków zarządu tej spółdzielni w wysokości pół miliona złotych dla każdego z osobna - zaznaczył Kaleta. Dla spółdzielni byłby to więc wydatek 1,5 mln zł. Kwota wręcz astronomiczna zważywszy na potrzeby spółdzielni i mieszkańców, którzy na co dzień borykają się z podwyżkami czynszu, prądu, wody czy gazu. Już nie mówiąc o ciągle zgłaszanych przez nich pilnych i bardzo kosztownych potrzebach remontowych klatek schodowych, wind, elewacji bloków z wielkiej płyty czy rewitalizacji podwórek. Członkowie rady nadzorczej - najpewniej na skutek protestu - zrezygnowali z przegłosowania uchwały o sowitych odprawach dla prezesów. Na jak długo?

REKLAMA

Stowarzyszenie "Razem dla Targówka" komentuje

- Sprawa odpraw ma też i dobre konsekwencje. Zainicjowała proces zbierania podpisów pod wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w SM "Bródno". Trzeba zebrać minimum 3 tys. podpisów, aby takie walne się odbyło. Dopiero na nim spółdzielcy sami wybiorą nową radę nadzorczą i udzielą absolutorium dla zarządu. Najprawdopodobniej strach przed odwołaniem zarządu SM "Bródno" na walnym zgromadzeniu (brak absolutorium) spowodował próbę zabezpieczenia się członków zarządu przez gigantyczne odprawy. To udało się powstrzymać, ale obecna rada nadzorcza nie reprezentuje spółdzielców, tylko prezesa Sławomira Antonika. Tylko wybór nowej rady da nadzieję na prawdziwe reformy w spółdzielni - pisze stowarzyszenie "Razem dla Targówka".

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (4)

# ale brudy

08.09.2023 13:50

często w kontekście SM Bródno pojawia się jedno prominentne nazwisko, czy tak trudno wdrożyć kontrolę skarbową czy antykorupcyjną, itp, oświadczeń u tej osoby i najbliżej rodziny i przy okazji u innych
mogłoby się złożyc w ładna siatkę wzajemnych powiązań i układów

# NewBrodnoAngel

10.09.2023 16:47

Każdy mieszaniec/spółdzielca SM Bródno powinien złożyć zawiadomienie do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Tylko w ten sposób można wprowadzić porządek, a już z pewnością należy sprawdzić dlaczego SM Bródno nic nie robi aby uregulować prawnie grunty, na których stoją bloki.
Co robi w tym względzie to stowarzyszenie na Targówku? Działają jak dzieci we mgle zajmując sie duperelami zamiast zająć się poważniejszymi sprawami by mieszkańcy płacili niższe czynsze, za dzierżawę gruntu, po przekształceniu podatek od nieruchomości wielokrotnie niższy, CO, prąd i inne wymyślone pozycje.
Szkoda starszych ludzi, a mieszkańcy Bródna bezprawnie są okradani.

# Mieszkanka Targówka

18.09.2023 10:43

Mieszkam na Targówku w bloku gdzie działa wspólnota. Za mieszkanie 54 metrowe płacę taki niższy czynsz niż moja córka na Bródnie za 40 metrowe. U mnie w bloku jest winda za którą też płacę a u córki blok 4 piętrowy. Widzicie różnicę?

REKLAMA

# ghovjnjv

23.09.2023 17:02

1
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy