Spalarnia pnie się w górę. Zamontowali 15-tonowe zbiorniki
28 grudnia 2022
Przy Zabranieckiej pnie się w górę nowa instalacja odzysku energii z odpadów, czyli nowa warszawska spalarnia śmieci. Po październikowym wmurowaniu aktu erekcyjnego przyszedł czas na kolejny kluczowy etap inwestycji. Właśnie zamontowano dwa 15-tonowe zbiorniki, które będą stanowiły serce całej instalacji.
Każdy z tzw. walczaków, czyli cylindrycznych zbiorników, ma 870 cm długości i 170 cm średnicy. Całkowita pojemność jednego takiego zbiornika to 17 tys.
Gigantyczna dziura budżetowa Warszawy w 2023 roku
Po jedenastu godzinach obrad Rada Warszawy przyjęła budżet samorządu na kolejny rok oraz prognozę finansową na lata 2023-2050. Dziura budżetowa w 2023 roku sięgnie gigantycznej kwoty 4,1 mld zł. Warszawski samorząd wciąż nie poradził sobie z problemami finansowymi sprzed stanu epidemii i coraz głośniej odmawia zaciskania pasa.
litrów. Walczak to urządzenie, w którym para oddzielana jest od wody, a następnie kierowana na turbinę napędzającą produkcję energii elektrycznej i ciepła.
Spalarnia śmieci w Warszawie
Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych to jedna z największych warszawskich inwestycji. Od kilku miesięcy gotowy jest 72-metrowy trzon komina. Do góry pną się także konstrukcje pozostałych obiektów, w niektórych wylano już stropy. Docelową wysokość 32 metrów osiągnął tzw. bunkier na odpady. Wkrótce gotowa będzie też ściana łącząca bunkier z halą wyładunku.
"Do hali obróbki cieplnej została wstawiona turbina. Z kolei w magazynie sortowni odpadów zakończono montaż stalowej konstrukcji dachu. Na sąsiadującym z magazynem budynkiem sortowni trwa montaż żelbetowej konstrukcji. Na poszczególnych obiektach równolegle prowadzone są roboty inżynieryjne, mechaniczne i budowlane. Prace te nie mają wpływu na bieżącą działalność zakładu" - wylicza warszawski ratusz.
Zmienią śmieci w ciepło
Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych działa przy Zabranieckiej od ponad 20 lat. Rozpoczęta niemal dwa lata temu rozbudowa i modernizacja instalacji ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby miasta w zakresie gospodarowania odpadami. Dzięki inwestycji obiekt będzie w stanie przetworzyć ponad 300 tysięcy ton odpadów, czyli ponad siedem razy więcej, niż obecnie. Oznacza to znaczące ograniczenie ich ilości na wysypiskach oraz zmniejszenie kosztów związanych z transportem. Jednocześnie zmodernizowany zakład będzie w stanie wyprodukować energię elektryczną oraz cieplną dla mieszkańców miasta.
Nowy ZUSOK będzie największą instalacją termicznego przetwarzania odpadów w Polsce. Obiekt ma być gotowy w 2024 roku. Południowokoreańska firma POSCO E&C otrzyma za swoje usługi 2,05 mld zł. Warszawski samorząd finansuje budowę dzięki emisji miejskich obligacji, które odkupiły m.in. państwowe banki.
(jok)
.