REKLAMA

Targówek

środowisko »

 

Spalarnia na Targówku: 750 procent śmieci więcej

  12 stycznia 2015

alt='Spalarnia na Targówku: 750 procent śmieci więcej'

Władze miasta podpisały umowę ze stołecznym Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w sprawie rozbudowy spalarni na Targówku. Do 2019 r. jej wydajność zwiększy się o ponad 750 procent - z 40 tysięcy do ponad 300 tysięcy ton w skali roku. W zamian za uciążliwości mieszkańcy dzielnicy otrzymali pieniądze na rewitalizację Kanału Bródnowskiego.

REKLAMA

- Umowa między miastem a MPO jest istotnym elementem zapewniającym aglomeracji warszawskiej sprawnie funkcjonujący i efektywny system gospodarki odpadami, który ma być przyjazny zarówno mieszkańcom, jak i środowisku. Jest on tworzony w oparciu o najlepsze rozwiązania technologiczne. Należy podkreślić, że rozbudowa spalarni w znacznym stopniu ograniczy obecnie funkcjonujące instalacje zagospodarowania odpadów, które powodują uciążliwości dla mieszkańców - mówi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podpisana 21 listopada br. na dwadzieścia lat umowa określa warunki i zasady współpracy w zakresie rozbudowy i utrzymania Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Gwarków 9. To właśnie tam unieszkodliwiane są stałe odpady komunalne z terenu miasta. Plan rozbudowy dotyczy spalarni rusztowej opartej o nowoczesne, sprawdzone i funkcjonujące na świecie wzorce. Koszt rozbudowy spalarni do poziomu zgodnego z prawomocną decyzją środowiskową wyniesie ok. 700-800 milionów złotych. Jak podkreśla rzecznik MPO, zaletą tego rodzaju instalacji jest jej znikomy wpływ na środowisko, ponieważ jest to najczystsza technologia eliminująca do minimum uciążliwość dla mieszkańców i środowiska. Koszt rozbudowy spalarni do poziomu zgodnego z prawomocną decyzją środowiskową wyniesie ok. 700-800 milionów złotych.

- Rozbudowa spalarni przyniesie znaczące korzyści mieszkańcom, którzy oczekiwać mogą taniego ciepła i energii elektrycznej wyprodukowanej przez spalarnię. Rozwinięty system rurociągów ciepłowniczych pozwala na pełne wykorzystanie powstałej energii cieplnej - wyjaśnia rzecznik MPO Wojciech Jakubczak.

W połowie 2015 roku ogłoszone zostaną niezbędne przetargi towarzyszące planom rozbudowy spalarni. Następnie spółkę czeka ich rozstrzygnięcie oraz wybór dostawców i wykonawców instalacji. Rozpoczęcie rozbudowy spalarni zaplanowano na przełomie 2016 i 2017 roku, a jej rozruch w 2018 i 2019 roku.

- Rozbudowa obiektu realnie przyczyni się do wcześniejszego zamknięcia instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania funkcjonującej w Radiowie. MPO, do czasu ukończenia rozbudowy, będzie kontynuować prace związane m.in. z ograniczeniem strumienia odpadów w instalacji przy ul. Kampinoskiej oraz inwestycje mające na celu zmniejszenie uciążliwości zapachowych dla społeczności lokalnej - tłumaczy rzecznik MPO.

Czy mieszkańcy mają więc same powody do zadowolenia? Warto pamiętać o jednym - siedmiokrotnie większa ilość śmieci to siedem razy więcej śmieciarek na i tak już zakorkowanych dzielnicowych ulicach.

ak

 

REKLAMA

Komentarze (6)

# maciek

13.01.2015 01:10

W zamian za uciążliwości mieszkańcy dzielnicy otrzymali pieniądze na rewitalizację Kanału Bródnowskiego.
Kupa smiechu - za uciazliwosci - czytaj zachorowalnosc na raka - masz kanałek smrodkę.
Co to za wymiana ?

# Tak

13.01.2015 14:34

@maciek
Przestań bredzić. Jaka zachorowalność na raka, skąd bierzesz te brednie? Czegoś się nałykał?
A tytuł tendencyjny. Można było inaczej "300 tys. ton śmieci mniej na składowiskach zatruwających wody podziemne, powietrze i generujące niewyobrażalny smród. Wszystko dzięki rozbudowie ekologicznej instalacji na Targówku."
Poczytajcie sobie o spalarniach w Europie. Szwajcaria, Niemcy, Austria, Szwecja - wszystkie kraje stoją spalarniami!

# OLA

14.01.2015 15:26

Jesli to takie pro EKO to czemu tego nie zbudowali na Żoliborzu, Mokotowie ???.
Wszystkie syfy po prawej stronie wisły, czajka, spalarnia, wysypisko koło Zielonki. A inwestycji drogowych żadnych, jak tyle ciężarówek przejedzie skrzyżowanie chełmżyńska/strażacka

REKLAMA

# darek

16.01.2015 11:22

Zgadzam, wszystko co najgorsze po prawej stronie Wisły. Czasami mam wrażenie, że traktowani jesteśmy jak mieszkańcy drugiej kategorii. :(.

# Taltos2

16.01.2015 11:46

Gwoli ścisłości,
temat spalarnii na Targówku zaczął się w 1989 roku, a w 2000 obiekt wybudowano.
Czajka to jeszcze starszy temat, pomysł i lokalizacja to decyzje jeszcze z lat 70. XX wieku, a wybudowana została w 1991 roku. i przez ponad 20 lat to "prawy" brzeg był lepszy, bo nie truł Wisły.
Ponieważ zawsze łatwiej rozbudować istniejące obiekty niż postawić nowe w nowych lokalizacjach, dlatego podjęto decyzje o rozbudowie starych,. Brutalne, ale dużo łatwiejsze do realizacji.
PS. Gdzieś przecież te obiekty MUSZĄ powstać, a bezludnej Sahary w okolicy nie mamy.
PS. 2 Radiowo jest na lewym brzegu, więc nie wszystko co najgorsze...
PS. 3 Właśnie, jeśli do wyboru mamy otwarte wysypisko albo spalarnia.

# pomatol

17.01.2015 20:20

Problem w tym ze od 89 te tereny zaczely byc coraz bardziej zaludnione.
Jest to dosyc blisko centrum. Rozbudowuje sie tam osiedle wilno.
W takim miejscu nie powinny byc budowane takie obiekty - po ilus latach zobaczycie jak zaczna wychodzic choroby - bedzie wtedy mogli napisac reklamacje do HGW, napewno bardzo sie tym przejmie :D
Poczytajcie zagraniczne strony o takich oczyszczalniach - sa badania i zapewniam was ze lepiej nie mieszkac w takim miejscu :)

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break