Spalarnia na Targówku: 750 procent śmieci więcej
12 stycznia 2015
Władze miasta podpisały umowę ze stołecznym Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w sprawie rozbudowy spalarni na Targówku. Do 2019 r. jej wydajność zwiększy się o ponad 750 procent - z 40 tysięcy do ponad 300 tysięcy ton w skali roku. W zamian za uciążliwości mieszkańcy dzielnicy otrzymali pieniądze na rewitalizację Kanału Bródnowskiego.
Podpisana 21 listopada br. na dwadzieścia lat umowa określa warunki i zasady współpracy w zakresie rozbudowy i utrzymania Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Gwarków 9. To właśnie tam unieszkodliwiane są stałe odpady komunalne z terenu miasta. Plan rozbudowy dotyczy spalarni rusztowej opartej o nowoczesne, sprawdzone i funkcjonujące na świecie wzorce. Koszt rozbudowy spalarni do poziomu zgodnego z prawomocną decyzją środowiskową wyniesie ok. 700-800 milionów złotych. Jak podkreśla rzecznik MPO, zaletą tego rodzaju instalacji jest jej znikomy wpływ na środowisko, ponieważ jest to najczystsza technologia eliminująca do minimum uciążliwość dla mieszkańców i środowiska. Koszt rozbudowy spalarni do poziomu zgodnego z prawomocną decyzją środowiskową wyniesie ok. 700-800 milionów złotych.
- Rozbudowa spalarni przyniesie znaczące korzyści mieszkańcom, którzy oczekiwać mogą taniego ciepła i energii elektrycznej wyprodukowanej przez spalarnię. Rozwinięty system rurociągów ciepłowniczych pozwala na pełne wykorzystanie powstałej energii cieplnej - wyjaśnia rzecznik MPO Wojciech Jakubczak.
W połowie 2015 roku ogłoszone zostaną niezbędne przetargi towarzyszące planom rozbudowy spalarni. Następnie spółkę czeka ich rozstrzygnięcie oraz wybór dostawców i wykonawców instalacji. Rozpoczęcie rozbudowy spalarni zaplanowano na przełomie 2016 i 2017 roku, a jej rozruch w 2018 i 2019 roku.
- Rozbudowa obiektu realnie przyczyni się do wcześniejszego zamknięcia instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania funkcjonującej w Radiowie. MPO, do czasu ukończenia rozbudowy, będzie kontynuować prace związane m.in. z ograniczeniem strumienia odpadów w instalacji przy ul. Kampinoskiej oraz inwestycje mające na celu zmniejszenie uciążliwości zapachowych dla społeczności lokalnej - tłumaczy rzecznik MPO.
Czy mieszkańcy mają więc same powody do zadowolenia? Warto pamiętać o jednym - siedmiokrotnie większa ilość śmieci to siedem razy więcej śmieciarek na i tak już zakorkowanych dzielnicowych ulicach.
ak