Poznaj Żoliborz inaczej. Ruszają historyczne spacery po osiedlach WSM
dzisiaj, 12:22
Społeczny Dom Kultury zaprasza na wyjątkową serię trzech tematyczno-historycznych spacerów po żoliborskich osiedlach Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Każde spotkanie to okazja, by poznać nie tylko architektoniczny charakter tych miejsc, ale też mniej znane fakty, anegdoty i ślady przeszłości, które wciąż są obecne w przestrzeni miasta.
Spacer 1: Sady Żoliborskie - modernistyczna wizja i ślady dawnych umocnień
Choć dziś Sady Żoliborskie są jednym z trzech głównych rejonów dzielnicy Żoliborz, ich nazwa wywodzi się od konkretnego osiedla zaprojektowanego w latach 60. przez Halinę Skibniewską. To jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu w Warszawie - przemyślane urbanistycznie, pełne zieleni i harmonii. Podczas spaceru poznamy jego kolejne etapy realizacji, ale też cofniemy się w czasie - aż do XIX wieku, gdy w tym rejonie powstawały umocnienia Twierdzy Warszawa.
Zbiórka: 17 maja, godz. 11:00
Miejsce: róg Krasińskiego i Broniewskiego, strona południowo-wschodnia
Spacer 2: Zatrasie - osiedle z duszą i wojskową przeszłością
Choć mniej znane niż sąsiednie Sady, osiedle Zatrasie ma równie ciekawą historię. To kolejna udana realizacja z lat 60., ale w tym przypadku spacer zyska osobisty charakter - poprowadzi go przewodnik, który mieszka tu od dziecka. Dowiemy się nie tylko o architekturze i życiu codziennym w osiedlu, ale też o militarnej przeszłości okolicy. To właśnie tu w XIX wieku znajdował się obóz wojskowy, od którego nazwę wzięła ul. Przasnyska. Zajrzymy też do Kolonii Kościuszki - przedwojennej enklawy mieszkaniowej.
Zbiórka: 24 maja, godz. 11:00
Miejsce: róg Krasińskiego i Broniewskiego, strona południowo-zachodnia
Spacer 3: Rudawka - osiedle wśród zieleni i zaskakujące ślady przeszłości
Ostatni spacer poświęcony będzie osiedlu Rudawka - budowanemu od 1969 roku zespołowi mieszkaniowemu, który swoją nazwę zawdzięcza nieistniejącej dziś rzeczce. Choć to osiedle powojenne, w jego krajobrazie wciąż można odnaleźć ślady dawnych czasów: XVIII-wieczny ogród Czartoryskich, przedwojenne Miasteczko Powązki, a nawet niemal zapomnianą Wrzącą Górkę. To opowieść o osiedlu zatopionym w zieleni i o miejskiej historii, którą wciąż można odkrywać z zaskoczeniem.
Zbiórka: 7 czerwca, godz. 11:00
Miejsce: róg Elbląskiej i Krasińskiego
(red)