REKLAMA

Wawer

różne »

 

Śmierdzące oblicze powodzi

  25 czerwca 2010

Wysoka fala ujawniła smrodliwą rzeczywistość - pod wpływem napierającej wody okazało się, że nie wszystkie szamba w Wawrze spełniają normy. Mówiąc wprost - spora ich liczba jest dziurawa i nieszczelna.

REKLAMA

To że z nadmiarem wody nie radziła sobie kanalizacja, strumienie i infrastruktura melioracyjna - cóż, taka już natura. Jednak gdy wybija szambo, przyczyną na ogół jest jego nieszczelność. Tymczasem wymogi środowiskowe są takie, że zbiornik asenizacyjny musi być szczelny - czyli fekalia nie mogą dostawać się do gruntu, bo to grozi dodatkowym skażeniem. Tymczasem w Wawrze po fali powodziowej dawał się we znaki nieprzyjemny odór, pochodzący właśnie z szamb.

- Szczególnie w okolicach ulic Kaszmirowej i Jeziorowej wysoki poziom wód wykazał, że część szamb jest dziurawa - mówi rzecznik Wawra Andrzej Murat. - Chodzi głównie o szamba kilkunastoletnie, których właściciele znaleźli sposób na pozbycie się części fekaliów do ziemi. Większość szamb w dzielnicy jest jednak szczelna i większych problemów z nimi nie było.

Jak zapewnia rzecznik, prowadzone są kontrole wywozu nieczystości. - Straż miejska razem z pracownikami MPWiK sprawdza, czy właściciele nieruchomości mają aktualne umowy na pozbywanie się swoich odpadów, także płynnych. Jeśli nie - wyciągają konsekwencje, z mandatami włącznie.

Kanalizacja nie wcześniej niż za rok

Problem szamb może zniknąć, kiedy w dzielnicy powstanie sieć kanalizacyjna. - W przyszłym roku musi zostać wybudowany tzw. kolektor W, który pozwoli na odpro-wadzanie ścieków do oczyszczalni Czajka - mówi Andrzej Murat. - Dopiero wtedy będzie można rozpocząć budowę sieci kanalizacyjnej.

Tymczasem MPWiK, które buduje kolektor, jeszcze w maju skompletowało wszelką dokumentację i czeka na pozwolenie na budowę. - Mam nadzieję, że prace przy kolektorze ruszą jeszcze w tym roku - powiedziała nam Izabela Jeżowska z MPWiK.

Muszą ruszyć, bo kolektor jest współfinansowany przez Unię Europejską i jeśli nie będą dotrzymane terminy, dofinansowanie może zostać cofnięte. Optymizmem jednak napawa fakt, że budowa wawerskiego kolektora znajduje się na pierwszym miejscu strategicznych projektów planu inwestycyjnego MPWiK.

(wt)


Zamiast wywozić, taniej jest odprowadzić w ziemię.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni