Śmieci palą w piecach i trują sąsiadów
10 grudnia 2014
Według analizy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska tylko niewielki procent szkodliwych substancji krążących w powietrzu pochodzi z przemysłu. Większość wytwarza się tam, gdzie byśmy nie podejrzewali. W przydomowych ogrodach i ogródkach działkowych - mówiąc wprost: trują nas sąsiedzi spalający w piecach i ogniskach śmieci.
- Przyjedźcie w okolice Człuchowskiej. Tam smród od spalania tych śmieci jest taki, że trudno oddychać. Najczęściej śmieci palone są w dni wolne od pracy - zgłosili nam czytelnicy.
Osiedla domków jednorodzinnych na odcinku od ul. Konarskiego, gdzie mamy osiedle "Przyjaźń" oraz sieci domów w okolicach stadionu RKS Świt, aż do Człuchowskiej właśnie sprzyjają takiemu pozbywaniu się odpadów. Jedziemy więc we wskazane miejsce (dla wyjaśnienia, chodzi o odcinek Człuchowskiej nie tam, gdzie jest Hala Wola, a po drugiej stronie Powstańców Śląskich). Przyjedźcie w okolice Człuchowskiej. Tam smród od spalania tych śmieci jest taki, że trudno oddychać. Najczęściej śmieci palone są w dni wolne od pracy - zgłosili nam czytelnicy. Na podwórkach wzdłuż uliczek odchodzących od Człuchowskiej sporo jest dowodów na to, że ogniska bywają tam rozpalane. A to pryzma węgla, a to składzik z drewnem. A to wreszcie stos suchych gałęzi. W powietrzu wyraźnie czuć zapach spalenizny.
O proceder spalania śmieci - głównie na terenie ogródków działkowych - wielokrotnie pytaliśmy już straż miejską. Zawsze przychodzi identyczna odpowiedź "palić nie wolno i że jak służby palacza złapią, dają mandat". Tyle że służby ich nie łapią niestety. Takich przypadków w skali roku jest może kilka.
- My możemy tylko zawiadamiać straż - rozkłada ręce rzecznik urzędu Mariusz Gruza. - Nie wpłynęła do nas żadna skarga. Warto jednak dodać, że norm czystości powietrza nie udaje się często utrzymać nie tylko na terenie miasta, ale w całym województwie mazowieckim. Stan czystości powietrza na terenie Warszawy, a w szczególności Bemowa, jest wynikiem zarówno emisji zanieczyszczeń ze źródeł lokalnych, komunikacyjnych, jak i w bardzo dużym stopniu przemieszczania się mas powietrza z innych rejonów województwa mazowieckiego - podkreśla rzecznik.
mac