REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Słup zabójca czy strzelec wyborowy?

  6 grudnia 2011

alt='Słup zabójca czy strzelec wyborowy?'

Mieszkańcy alarmują - przepięcia na słupie doprowadzają do śmierci ptaków. Przedstawiciel RWE jest innego zdania - do ptaków ktoś strzela.

REKLAMA

Od jakiegoś czasu przy skrzyżowaniu ulic Głównej i Łącznej mieszkańcy znajdują martwe ptaki. Zaniepokojeni sytuacją zaczęli obserwować, przyglądać się bacznie terenowi dookoła. Szybko zorientowali się, że zwierzęta padają porażone prądem.

- Rozmawiałem z sąsiadami, okazało się, że nie tylko ja zauważyłem coś niepokojącego. Tygodniowo pada tu nawet kilkanaście ptaków. Na pewno to wina przepięć na słupie. Zaczęliśmy interweniować w zakładzie energetycznym. Niestety, nie zmieniło się nic - opowiada jeden z mieszkańców.

Ponieważ interwencje nie odniosły żadnych skutków, ludzie zwrócili się o pomoc do radnego Marcina Korowaja.

- Mieszkańcy skarżyli się, że przy słupie regularnie znajdują martwe ptaki, również te, które są pod ścisłą ochroną, a ich interwencje telefoniczne w zakładzie energetycznym nie przynoszą pożądanego efektu, gdyż słup teoretycznie działa prawidłowo, dostarcza prąd, nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Przy słupie regularnie leżą martwe ptaki, również te, które są pod ścisłą ochroną - alarmuje radny Marcin Korowaj.
Po wizji lokalnej i konsultacjach z mieszkańcami, zauważyliśmy, że jeden z izolatorów prawdopodobnie ma przepięcie - opowiada Korowaj, który złożył interpelację w tej sprawie. Urząd dzielnicy wysłał prośbę do RWE o zajęcie się problemem i wyjaśnienie sytuacji.

Zapytaliśmy w RWE o słup nr 4305 i poprosiliśmy o sprawdzenie, czy faktycznie to usterka na nim powoduje śmierć ptaków.

Okazuje się jednak, że energetycy wykluczają taką możliwość. Po dokładnych kontrolach nie stwierdzili żadnych usterek na słupie. - Sprawdziliśmy działanie sieci elektrycznej w rejonie ulic Głównej i Łącznej przy pomocy odpowiednich urządzeń pomiarowych. Technicy RWE Stoen Operator nie stwierdzili nieprawidłowości w działaniu połączeń kablowych (przepięć), ani też występowania łuków elektrycznych, które mogłyby być przyczyną śmierci ptaków w tym rejonie - twierdzi Daniel Moczulski z RWE.

Skąd zatem tak dużo martwych ptaków w okolicy słupa? Nieoficjalnie udało się nam ustalić, że prawdopodobną przyczyną ich śmierci są strzały z wiatrówki. Według relacji jednego z okolicznych mieszkańców czasem słychać nawet odgłosy wystrzałów. Straż miejska nic o tym nie wie, nikt nie zgłaszał funkcjonariuszom tego problemu.

Po naszej interwencji policja obiecała zająć się sprawą.

- Przeprowadzimy dochodzenie, sprawdzimy te informacje. Jeśli się potwierdzą, to osobie, która zabija ptaki zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt grozi grzywna oraz kara ograniczenia lub nawet pozbawiania wolności do roku - mówi Monika Brodowska, oficer prasowy rejonowej policji.

Anna Sadowska

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# husar

06.12.2011 14:38

No chyba nikt nie liczy na to że ustalą winnego, nawet jak strzelał to już przestanie skoro o tym piszecie, no, ale z drugiej strony to będzie właśnie skuteczna dziennikarska interwencja. Mam nadzieję, że CDN...

# aldona

06.12.2011 14:47

Jak dla mnie nie jest ważne, czy RWE naprwiło słup i nie chce sie do tego przyzanć, czy wiatrówkarz przestał strezlac bo sie wystraszyl. Ważne że ptaki przestaną być zabijane.

# shadow sniper

11.12.2011 20:33

Zapraszamy www.airgun-hunting.pl

REKLAMA

# SSS

11.12.2011 20:45

I moje pieniądze z podatków idą na śledztwo w sprawie porażonego/postrzelonego ptactwa? Policja nie ma co robić, czy mają nadzieję poprawić sobie statystyki uchwyceniem "snajpera stulecia"? :)

# unkas

11.12.2011 22:24

ku...rwa ludzie! a nie mozna jakiemuś weteryniarzynie zlecic sekcji ptaszyska czy oberwał ołowiem czy tez prąd go stracił???
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA