Słaby sygnał BemowoNET. Czy można poprawić transfer?
28 stycznia 2013
BemowoNET funkcjonuje w dzielnicy już od kilku lat. Niestety, nie wszyscy są z sieci zadowoleni.
- Przeprowadzając się do nowego mieszkania na Bemowie cieszyłam się, że nie będę musiała decydować się na kosztowny dostęp do internetu. Już chyba dwa lata temu robiło się głośno o sieci BemowoNET, która miała zapewnić bezpłatny dostęp. Niestety u mnie BemowoNET nie działa. Sygnał jest zbyt słaby - mówi pani Adrianna.
Czytelniczka twierdzi, że bemowska sieć jest tak słaba, że często można się do niej podłączyć jedynie na zewnątrz budynków w pobliżu nadajników. I lepiej nie może być.
- Samorząd, który chce oferować internet bezpłatny lub tańszy niż u konkurencji musi mieć zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE bada, czy warunki dostępu do takiej sieci nie ograniczą konkurencji. To dlatego darmowy internet ma wiele ograniczeń, np. transfer - przez to może być mniej atrakcyjny niż szybsze oferty komercyjne - wyjaśnia Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Monterzy BemowoNET proponują różne sposoby na poprawienie sygnału poprzez zainstalowanie wzmacniacza, jednak takie działania trzeba już podjąć na własną rękę (i koszt). Większość mieszkańców, którzy naprawdę potrzebują dostępu do sieci na co dzień, woli - tak jak pani Adrianna - wydać kilkadziesiąt złotych miesięcznie u komercyjnego operatora i mieć pewność, że odbiór będzie bez zarzutu.
Czy warto było wydać 2 mln?
Powstaje pytanie, czy zasadne jest wydawanie publicznych pieniędzy na sieć, która nie do końca zadowala mieszkańców?
- Do tej pory na instalację sieci BemowoNET wydaliśmy niewiele ponad 2 mln zł - wyjaśnia Michał Łukasik z bemowskiego ratusza. - Parametry sieci są w zupełności wystarczające do korzystania z podstawowych narzędzi, takich jak przeglądanie stron www i korzystanie z poczty elektronicznej. Co także jest ważne - sieć BemowoNET jest dostępna nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych (czyli np. mieszkaniach), ale także na terenach otwartych (parki, place zabaw), więc każdy kto dysponuje urządzeniem mobilnym (np. telefonem w siecią WiFi) lub po prostu laptopem oraz oczywiście loginem i hasłem dostępu, może bez przeszkód korzystać z naszej sieci. Kupując usługę dostępu do tzw. szybkiego internetu ograniczamy się wyłącznie do własnych czterech ścian - argumentuje Łukasik.
Także na Grotach
Nadajników będzie coraz więcej. Jesienią zakończyły się prace na: Rostworowskiego 16-28, Kawy 2-10, Obrońców Tobruku 29, Wolfkego 20, Rostworowskiego 30-32, Pełczyńskiego 28A (1), Pełczyńskiego 28A (2), Pełczyńskiego 28E, Pełczyńskiego 30B, Powązkowskiej 59E, Kawy 24-42, Osmańczyka 8, Osmańczyka 10, Osmańczyka 18, Osmańczyka 20, Dywizjonu 303 149, Dywizjonu 303 149A.
W tym roku kolejne nadajniki BemowoNET będą instalowane na ul. K. Miarki, F. Kawy, w okolicach ul. Narwik oraz okolicach TBS na ul. Pełczyńskiego.
- Obecnie trwają już prace związane z rozbudową sieci bezpłatnego dostępu do internetu na Grotach, w rejonie ul. Spychowskiej - informuje Mariusz Gruza, rzecznik dzielnicy Bemowo. - Po zakończeniu prac instalacyjnych dostęp do sieci BemowoNET uzyska kilkadziesiąt kolejnych osób - dodaje.
kz