REKLAMA

Bemowo

przestrzeń miejska »

 

Bemowskie wizje sprzed lat: hala targowa obok metra

  12 października 2021

alt='Bemowskie wizje sprzed lat: hala targowa obok metra'
źródło: YouTube / Klaudia Lachcik

Obserwując ostatnie miesiące prac na budowie stacji metra Bemowo przypominamy, jakie pomysły na zagospodarowanie okolicy pojawiały się w minionych latach.

REKLAMA

Centralny punkt dzielnicy, charakterystyczny i nowoczesny budynek połączony ze stacją metra, miejsce handlu i "wymiany intelektualnej" - taki pomysł na południowo-zachodni narożnik Górczewskiej i Powstańców Śląskich przedstawiły w 2018 roku uczestniczki konkursu "Nakręć Bemowo", zorganizowany pod patronatem ówczesnego burmistrza Michała Grodzkiego.

Hala targowa obok metra

Nietypowa hala targowa obok stacji metra Bemowo była pomysłem studentek architektury Klaudii Lachcik i Gabrieli Wojtczak (Politechnika Warszawska) oraz dziennikarstwa Karoliny Soczewki (Uniwersytet Warszawski). Budynek miałby sześć pięter od strony ulicy, zaś z tyłu zadaszone szkłem patio. Tak miało wyglądać skrzyżowanie obok metra. Kosmiczny pomysł sprzed lat Tak miało wyglądać skrzyżowanie obok metra. Kosmiczny pomysł sprzed lat
Dom kultury wkomponowany w pagórek niczym mieszkanie hobbita, a obok zielony asfalt - tak miało wyglądać otoczenie powstającej stacji metra Bemowo.
Wewnątrz zaplanowano mnóstwo zieleni, ekologiczne materiały, miejsca do handlu i... sadzawka z wodą.

Parter i pierwsze piętro pełniłyby funkcje publiczne, wyżej mogłyby powstać mieszkania lub biura. Klimat na wizualizacji był zdecydowanie bliższy otwartej w 2014 roku hali targowej w holenderskim Rotterdamie, niż Hali Wola czy nawet Hali Gwardii.

Wstąp do księgarni

Metro robi różnicę

Co ciekawe, na studenckim projekcie widać było nowe budynki, stojące w sąsiedztwie hali targowej. Dla osób zajmujących się urbanistyką zawodowo - czy nawet zainteresowanych nią - od początku było oczywiste, że po otwarciu stacji metra Bemowo zabudowa w okolicy powinna zostać zagęszczona.

Studencka wizja nie doczekała się realizacji m.in. ze względu na strukturę własności działek. Teren na rogu Powstańców Śląskich i Górczewskiej jest w większości własnością spółdzielni, która nie była zainteresowana projektem.

(dg)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA