Sezon alergiczny lada moment
16 marca 2023
Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, alergia wziewna - oto cztery choroby, które dają się we znaki mieszkańcom największych miast, w tym Warszawy. Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna sprawia, że szczególnie głośno jest o tej ostatniej.
Jedną z najbardziej uciążliwych i popularnych form alergii jest alergia wziewna, przybierająca postać ciągłego kataru i potrafiąca przekształcić się w astmę oskrzelową.
Sezon alergiczny 2023
"Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na występujące w środowisku substancje, nazywane alergenami. Są to białka mogące budować komórki zwierząt lub roślin, lub wchodzić w skład leków czy innych substancji chemicznych. Co ważne objawy nadwrażliwości występują tylko u osób, które są na nie uczulone, natomiast u zdrowych kontakt z nimi nie wywołuje żadnych dolegliwości" - czytamy na stronie https://www.drmax.pl
Osoby mające objawy alergii powinny jak najszybciej zidentyfikować problem: udać się do alergologa i wykonać testy. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, na co jesteśmy uczuleni, co pozwoli nam sprawdzać kalendarz alergiczny na cały rok. Na początku wiosny, w marcu, najbardziej pylą olsza i leszczyna. Rozpoczyna się także pylenie silnie uczulającej topoli, które potrafi szybko osiągnąć wysoki poziom. Na szczęście początek pylenia topoli łatwo rozpoznać po zalegającym w parkach i przy ulicach białym puchu.
Co powoduje alergię?
Alergia wziewna jest skutkiem zbyt silnej reakcji organizmu na niegroźny czynnik, który jest traktowany jak choroba i uruchamia systemy obronny w naszym ciele. Przyczyny mogą być dziedziczne, ale też wynikać np. z zanieczyszczenia powietrza w mieście, w którym żyjemy. Według wielu lekarzy alergię powoduje także... nadmierna higiena. Wychowywanie dziecka w sterylnych warunkach sprawia, że z jego skóry i układu pokarmowego znikają także pożyteczne mikroorganizmy. Najczęściej uczulają nas pyłki roślin, pleśń, roztocza żyjące w kurzu oraz sierść zwierząt, w tym kotów i psów.
"W przypadku alergii na trawy wymienione objawy w postaci alergicznego nieżytu nosa lub/i zaostrzenia astmy najczęściej pojawiają się pod koniec maja. Mogą wystąpić przez cały czerwiec aż do drugiej połowy lipca. Dolegliwości związane z uczuleniem na pyłki drzew są najbardziej dokuczliwe wiosną, natomiast na pyłki chwastów - późnym latem oraz jesienią. Co ważne objawy związane z alergią sezonową osiągają największe nasilenie podczas ciepłych i słonecznych dni, a łagodnieją, gdy pogoda staje się deszczowa. W przeciwieństwie do nich objawy alergii całorocznych np.: alergii na sierść zwierząt mogą występować przez cały rok" - zaznacza Dr.Max.