REKLAMA

Puls Warszawy

zdrowie »

 

Sezon alergiczny lada moment

  16 marca 2023

alt='Sezon alergiczny lada moment'
źródło: Pixabay

Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, alergia wziewna - oto cztery choroby, które dają się we znaki mieszkańcom największych miast, w tym Warszawy. Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna sprawia, że szczególnie głośno jest o tej ostatniej.

REKLAMA

Jedną z najbardziej uciążliwych i popularnych form alergii jest alergia wziewna, przybierająca postać ciągłego kataru i potrafiąca przekształcić się w astmę oskrzelową.

Sezon alergiczny 2023

"Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na występujące w środowisku substancje, nazywane alergenami. Są to białka mogące budować komórki zwierząt lub roślin, lub wchodzić w skład leków czy innych substancji chemicznych. Co ważne objawy nadwrażliwości występują tylko u osób, które są na nie uczulone, natomiast u zdrowych kontakt z nimi nie wywołuje żadnych dolegliwości" - czytamy na stronie https://www.drmax.pl

Osoby mające objawy alergii powinny jak najszybciej zidentyfikować problem: udać się do alergologa i wykonać testy. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, na co jesteśmy uczuleni, co pozwoli nam sprawdzać kalendarz alergiczny na cały rok. Na początku wiosny, w marcu, najbardziej pylą olsza i leszczyna. Rozpoczyna się także pylenie silnie uczulającej topoli, które potrafi szybko osiągnąć wysoki poziom. Na szczęście początek pylenia topoli łatwo rozpoznać po zalegającym w parkach i przy ulicach białym puchu.

Wstąp do księgarni

Co powoduje alergię?

Alergia wziewna jest skutkiem zbyt silnej reakcji organizmu na niegroźny czynnik, który jest traktowany jak choroba i uruchamia systemy obronny w naszym ciele. Przyczyny mogą być dziedziczne, ale też wynikać np. z zanieczyszczenia powietrza w mieście, w którym żyjemy. Według wielu lekarzy alergię powoduje także... nadmierna higiena. Wychowywanie dziecka w sterylnych warunkach sprawia, że z jego skóry i układu pokarmowego znikają także pożyteczne mikroorganizmy. Najczęściej uczulają nas pyłki roślin, pleśń, roztocza żyjące w kurzu oraz sierść zwierząt, w tym kotów i psów.

"W przypadku alergii na trawy wymienione objawy w postaci alergicznego nieżytu nosa lub/i zaostrzenia astmy najczęściej pojawiają się pod koniec maja. Mogą wystąpić przez cały czerwiec aż do drugiej połowy lipca. Dolegliwości związane z uczuleniem na pyłki drzew są najbardziej dokuczliwe wiosną, natomiast na pyłki chwastów - późnym latem oraz jesienią. Co ważne objawy związane z alergią sezonową osiągają największe nasilenie podczas ciepłych i słonecznych dni, a łagodnieją, gdy pogoda staje się deszczowa. W przeciwieństwie do nich objawy alergii całorocznych np.: alergii na sierść zwierząt mogą występować przez cały rok" - zaznacza Dr.Max.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA