REKLAMA

Białołęka

interwencja »

 

Tramwaje piszczą na zakręcie. Radna znów interweniuje

  12 grudnia 2023

alt='Tramwaje piszczą na zakręcie. Radna znów interweniuje'
zdjęcie ilustracyjne, źródło: ZTM

"Na tym osiedlu głośny tramwaj nie daje ludziom spać" - mogłyby napisać tabloidy, gdyby przyjrzały się interpelacji białołęckiej radnej.

REKLAMA

Pierwsze zgłoszenie o nadmiernym hałasie utrudniającym mieszkańcom życie radna Ilona Łącka napisała w 2019 roku. Mowa o zakręcie na skraju Tarchomina, między przystankami Śreniawitów i Stare Świdry, który powstał w 2013 roku w bezpośrednim sąsiedztwie budynków. Krótko po otwarciu piski wydobywające się spod kół przejeżdżających składów były wyjątkowo głośne, ale Tramwajom Warszawskim udało się rozwiązać ten problem. Jak zapakować paczkę, aby dotarła bezpiecznie? Najlepsze praktyki pakowania paczek Jak zapakować paczkę, aby dotarła bezpiecznie? Najlepsze praktyki pakowania paczek
Pakowanie i nadawanie paczeki to nie tylko umieszczenie przedmiotów w pudełku. Ważne jest, aby paczka była odpowiednio zabezpieczona, aby uniknąć uszkodzeń w trakcie transportu. Poniżej przedstawiamy najlepsze praktyki pakowania paczek, które pomogą zapewnić bezpieczną dostawę paczki.

Tramwaje: nie jest głośno

Dziś mamy do czynienia raczej z normalnymi odgłosami miasta, nieporównywalnymi z hałasem Modlińskiej czy charakterystycznymi dźwiękami starych tramwajów. Potwierdzają to zresztą niedawne, całodobowe pomiary hałasu tramwajowego w bezpośrednim sąsiedztwie łuku: 60,5 dB w porze dnia i 56,1 dB w nocy.

Zdaniem radnej problem można by było rozwiązać poprzez ustawienie wzdłuż torów "płotka niskiej wysokości, ale odpowiednio wyprofilowanego, który choć częściowo tłumiłby hałas". Jednak tramwajarze wyjaśnili, iż montaż ekranów dźwiękochłonnych czy innych przegród akustycznych powinien być traktowany jako ostateczność. Dlaczego? Stanowisko tramwajowej spółki jest spójne z krytycznym zdaniem na temat ekranów, jakie jeszcze w 2012 roku wyrazili warszawscy radni. Zapisano w nim, że: "Walka z hałasem powinna przede wszystkim polegać na inwestycji w jakość dróg i torów, a nie w budowę bardzo kosztownych i stosunkowo krótkotrwałych, za to zdecydowanie szpecących miasto, ekranów". Najskuteczniejszym rozwiązaniem, choć mającym wpływ na długość drogi hamowania, jest ponoć zastosowanie smarów zmniejszających tarcie na styku koła z szyną. I właśnie w ten sposób miał zostać definitywnie rozwiązany problem mieszkańców ul. Nagodziców.

Wstąp do księgarni

Tramwaje Warszawskie nie chcą słyszeć o ekranach

Jednak po czterech latach problem nadal istnieje, zaś radna Ilona Łącka znów interweniuje. I tym razem tramwajarze zapewniają w swojej odpowiedzi, że najlepszym rozwiązaniem jest smarowanie kół. Wprowadzane są też inne rozwiązania techniczne.

- 15 wagonów typu 128N wyposażono w absorbery hałasu. Wagony z absorberami na bieżąco kierowane są do ruchu rozkładowego. Ponadto obecnie trwa dostawa 123 nowoczesnych tramwajów Hyundai Rotem. Są one fabrycznie wyposażone w elementy tłumiące hałas (m.in. absorbery hałasu montowane na kołach wagonów). Wagony te są sukcesywnie wprowadzane do ruchu, w tym także do obsługi linii, których trasy przebiegają przez omawiany łuk na wysokości ul. Nagodziców. Wymiana taboru na coraz nowocześniejszy powinna przyczynić się do ogólnej poprawy poprzez obniżenie poziomu hałasu na sieci naszych torowisk - odpowiadają Tramwaje Warszawskie. O ekranach akustycznych nie ma mowy.

DB

.
 

Komentarze (13)

# Ehruru

12.12.2023 22:32

Tramwaj to tramwaj przyjedzie odjedzie! Nie narzekajcie już! Bez przesady.... Polecam korty tenisowe mieć pod oknami!

# POzdrawiam

13.12.2023 08:06

Dlaczego radna nie pyta o to że protegowana Piotra J*worskiego z PO dyrektor ZGN Monika R*tajczak wyrzuca ludzi na bruk?

# nnn

13.12.2023 10:45

Kto smaruje temu nie piszczy. Nawet na zakrętach.

REKLAMA

# 1524252

13.12.2023 12:31

Łojezusićku! My ze wsi na Tarchomin przyjechali! My do tramwajów nienawykłe i nam przeszkadzajo! Krowy przestano się nieść, kury mleko dawać!

# Anna *&

14.12.2023 16:34

Komu przeszkadzają tramwaje , nie powinien mieszkać w tej części miasta gdzie jeżdżą tramwaje .Najlepiej dla niego byłoby przeprowadzić się pod Warszawę , gdzieś w pola lub lasy . Tam będzie miał cicho !

# J-23

15.12.2023 14:23

A może problemem są sztywne wózki w tramwajach Pesy ? Tramwaje Hyundai pokonują łuk w tym miejscu nieco szybciej i bez piszczenia. Co na to tramwajarze?

REKLAMA

# UrzędnicyDoPracy

16.12.2023 18:06

Tramwaje w Warszawie są za głośne wszędzie, w europie nie brakuje przykładów gdzie "sie da" ograniczyć hałas z tramwajów, wystarczy się wziąć do roboty a nie szkalować ludzi ze "przyjechali ze wsi" albo ze "tu jest miasto to musi być głośno", nie musi

# Ciekawe...

18.12.2023 14:50

Miejskie tramwaje przeszkadzają napływowej ludności Tarchomina, a swojski smród z czajki już nie.
Wróćta skund przyjechaliśta.

# J-23

02.01.2024 16:07

A skund Ty przyjechałeś ?

# Dumny Warszawiak

02.01.2024 20:56

#J-23 napisał(a) 02.01.2024 16:07
A skund Ty przyjechałeś ?

Są ludzie, którzy nie przyjechali skądś, tylko mieszkają tu od pokoleń. I to nie na tarchominie czy podobnej zagrodzie dla burków.

# zombie

04.01.2024 20:31

A może coś tak bardziej merytorycznie o problemie poruszonym w artykule? Uważaj bo ta duma rozerwie cię od środka.

# RJW

12.01.2024 10:23

Hałas pojazdów szynowych (i zużycie kół) można poprawić smarując obrzeża kół lub szyny. To ogólnie znanez rozwiązanie.

# Warszawiaki-rodaki

18.02.2024 22:34

Uwielbiam warszawiaków z dziada-pradziada, którzy przyjechali tu w 45-ym z Piotrkowa, lub innych Skierniewic i uważają się za nie wiadomo kogo. Miernoty, które mogą jedynie pochwalić się, że się urodzili w mieście z stosunkowo kiepską jakością życia w porównaniu do innych polskich miast.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024