REKLAMA

bck akademia malucha 1bck akademia malucha 2bck akademia malucha 0
Bemowo

drogi »

 

S7: tunel pod lotniskiem już za pięć lat?

  14 lutego 2013

alt='S7: tunel pod lotniskiem już za pięć lat?'
źródło: warszawa.wikia.com

Za trzy lub cztery lata powinna ruszyć budowa liczącego ponad 12 km odcinka trasy ekspresowej S7 na odcinku Bemowo - Czosnów, czyli "wylotówki" na Gdańsk. Spośród branych pod uwagę koncepcji zwyciężył pomysł tunelu. - To praktycznie pewne - uważa Wojciech Tumasz, przedstawiciel SISKOM. Koszt inwestycji to ok. 2,5 mld zł.

REKLAMA

autoreklama tustolica 2autoreklama tustolica 0
- Tajnymi drogami dowiedziałem się, że wszelkie inne warianty, w tym poprowadzenie odkrytej trasy przy ul. generała Maczka, nie mają szans. Nawet nie były brane pod uwagę. Mieszkańcy zadecydowali. Brama Strzeleckich zostanie uratowana Brama Strzeleckich zostanie uratowana Jeszcze w 2016 roku przy tzw. starej ulicy Górczewskiej stała charakterystyczna willa Strzeleckich. Pozostały po niej niestety tylko reszki bramy, ale i one się sypią. Za sprawą budżetu obywatelskiego zostaną odrestaurowane i wzmocnione. Powstanie tunel m.in. tuż przy blokach na Widawskiej. Planowana trasa ma mieć szerokość od 60 do 80 metrów. Początkowo planowano trzy pasy jezdni w jedną stronę, ale będą cztery. To znaczy trzy główne po pięć metrów szerokości każdy. Plus pas awaryjny na 2,5 m i dziesięciometrowy pas rozdzielający. To samo w drugą stronę. Poza tym prace będą prowadzone metodą odkrywkową i przez kilka lat będziemy żyć w kurzu. Jednak to najmniejszy problem. Wygląda na to, że trasa będzie biegła praktycznie pod naszymi oknami. A jak zaczniemy protestować, to zbuduje się trasę mającą po dwa pasy, za to odkrytą - mówi zaniepokojony pan Roman.

Ciągle przekładana budowa

Sprawa ciągnie się od kilkunastu lat ze względu na fakt, że w różnych miejscach, przez które ma zostać poprowadzona trasa, były protesty. W 2011 roku została cofnięta decyzja środowiskowa i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad musiała zacząć procedury od nowa, w tym starać się o nową decyzję środowiskową. To kosztowało dodatkowo ponad 500 tys. zł.

- Według naszych oczekiwań decyzja środowiskowa powinna zostać wydana we wrześniu przyszłego roku. Budowa trasy S7 jest w perspektywie unijnej na lata 2014-2020, ale kiedy się rozpocznie, ciągle jeszcze nie wiemy. Musimy się liczyć z kolejnymi protestami. Po wydaniu decyzji środowiskowej musi zostać wybrany wariant budowy. A jeszcze nie został ostatecznie wybrany - zastrzega rzeczniczka GDDKiA Małgorzata Tarnowska.

Wojciech Tumasz, działacz Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji, rozwiewa jednak wątpliwości. Zaprzecza także pogłoskom jakoby budowa, przy piętrzących się ciągle trudnościach, miała rozpocząć się dopiero w roku 2020.

Wlot tunelu planowany jest przy ul. Rosy Bailly, a wylot przy lotnisku Bemowo. Trasa prowadziłaby m.in. pod Powstańców Śląskich, ale lotnisko pozostanie nietknięte.

- Wszystkie uwarunkowania środowiskowe zostały spełnione. Tunel to jedyne rozwiązanie. Wlot miałby przy ul. Rosy Bailly, a wylot przy lotnisku Bemowo. Trasa prowadziłaby m.in. pod Powstańców Śląskich, ale lotnisko pozostanie nietknięte. S7 na Bielanach pobiegnie przez Chomiczówkę, następnie skrajem Puszczy Kampinoskiej. Oddzieli puszczę od Łomianek i Dąbrowy. Budowa powinna się rozpocząć w roku 2016, a skończyć w 2018. No, może w 2019 - uważa przedstawiciel SISKOM.

Kup bilet

Łomianki - punkt zapalny

Sześć lat temu największa awantura w sprawie przebiegu trasy S7 była w Łomiankach, gdzie władze gminy przedstawiły alternatywny projekt poprowadzenia trasy wzdłuż Wisły. Obecne władze mają nadzieję, że ten spór już nie wróci. - Zrobimy wszystko, by nie podsycać niepotrzebnego konfliktu. Nasza gmina dynamicznie się rozwija i w związku z tym istnieje potrzeba dalszego rozwoju układu drogowego. Na pewno w tej sprawie, przy wydawaniu decyzji środowiskowej, odbędą się konsultacje społeczne, prawdopodobnie z udziałem GDDKiA. Zrobimy wszystko, by dojść do porozumienia - zapewnia wiceburmistrz Łomianek Piotr Rusiecki.

Trasa S7 to część budowanych naokoło Warszawy dróg ekspresowych. Koszt wszystkich inwestycji, łącznie z tymi, które już zostały zrobione, a będą poprawiane, to ok. 20 mld zł.

mac

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

norblin 02 2norblin 02 0

Komentarze (10)

# Bob Rozbieracz

16.02.2013 19:54

Pan Roman to powinien był w 2008 roku, przed kryzysem, sprzedać swoje mieszkanko na Widawskiej jakiemuś słoikowi, który nie odróżnia Bemowa od Ursynowa i kupić sobie w lepszej lokalizacji. A tak to teraz kwęka i udaje zdumionego, chociaż o zamiarze budowy trasy w tym miejscu mówiło się od kilkunastu lat.

# Chomick

17.02.2013 13:35

Ta trasa powinna powstać już dawno temu, podobnie jak N-S (Most Północny - Lazurowa). A tak niestety tysiące osób codziennie tracą nerwy, czas i pieniądze w korkach w samochodach i autobusach na ulicach Bemowa i Bialan.

# `A`

19.02.2013 08:03

#Chomick napisał(a) 17.02.2013 13:35
Ta trasa powinna powstać już dawno temu, podobnie jak N-S (Most Północny - Lazurowa). A tak niestety tysiące osób codziennie tracą nerwy, czas i pieniądze w korkach w samochodach i autobusach na ulicach Bemowa i Bialan.

najpierw sprawdź co to jest trasa N-S a później pisz , a nie wprowadzasz ludzi w błąd

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

# jok

19.02.2013 19:59

szerokość pasa 5m? to chyba poligon dla czołgów, bo standard dla autostrady to 3,75m :)
widać, jaka jest jakość tej "tajnej informacji"

# lomiano

28.12.2016 17:54

czekamy z utęsknieniem na budowę trasy. Mamy już dość korków i niepotrzebnych konfliktów. Czas na działanie!
Mieszkam w Łomiankach od urodzenia i widzę jak nasze miasto paraliżują ciągłe korki na "7-ce". Wierzcie zdecydowana większość jest za trasą przy Puszczy.

# bemol

29.12.2016 09:40

Zapraszam do komunikacji podmiejskiej Ł.

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

# Wicko

10.01.2017 14:09

Zdecydowana większość jest przeciwko, takich tras nie tworzy się przy wielkich osiedlach.., no chyba, ze ktoś nie liczy się z nikim i z niczym. Byle do przodu. Skandal

# frant

17.04.2018 19:31

Łomiano- młody jesteś- więc nie wiesz, że obecna trasa DK7- została specjalnie wybudowana jako Obwodnica Łomianek już 40 lat temu, ale spowodowało to ,,obudowanie" jej nowymi zabudowaniami. Więc teraz Ci szczęśliwcy domagają się kolejnego odsunięcia Trasy S7 od Łomianek- kosztem ogromnych utrudnień życia mieszkańców sąsiednich miejscowości oraz Bielan i Bemowa.

# enrico

18.01.2019 14:29

Łomiano- nie narzekaj, że masz tak ciężko (na własne życzenie). To ponad 30 lat temu zbudowano Obwodnicę Łomianek, która została przez te lata bezmyślnie zabudowana. Ci / ten kto na to pozwolił powinien otrzymać karę dożywocia. Teraz GDDKiA bezczelnie próbuje budować S7 przez środek zurbanizowanych Bielan i Bemowa, zagrażając życiu i spokojowi ich mieszkańcom. Ostatnia Decyzja środowiskowa już została formalnie oprotestowana,a społeczne protesty będą 100-krotnie większe niż w Łomiankach. S7 - od Łomianek MUSI być poprowadzona skrajem granic Warszawy (bezpośrednio z granicą Gminy Babice Stare). Innego wyjścia NIE MA i NIE MOŻE BYĆ!

REKLAMA

bck kino plenerowe 03 2bck kino plenerowe 03 0

# lasektaki

18.01.2019 17:33

generalnie, NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!! dla tej trasy, chrońmy las bemowski !!!!!!!!!!!!!!!
więcej na forum

REKLAMA

cmp moje zdrowie 1cmp moje zdrowie 2cmp moje zdrowie 0

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

bck kino plenerowe 02 2bck kino plenerowe 02 0

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni