Rusza remont Trasy Łazienkowskiej. Dla kierowców jeden pas
12 sierpnia 2021
W poniedziałek 16 sierpnia rozpoczną się pierwsze prace związane z przebudową wiaduktów nad Łazienkami Północnymi. Utrudnienia będą ogromne.
Ruszają przygotowania do wartej 88 mln zł przebudowy wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad Łazienkami Północnymi, nazywanymi też parkiem Agrykola. Pierwsze prace potrwają od poniedziałku 16 sierpnia do końca miesiąca i będą wymagały m.in. zwężenia jezdni po południowej stronie drogi i wprowadzenia ograniczeń tonażowych.
Trasa Łazienkowska - remont
Przebudowę wiaduktu w stronę centrum Warszawy poprzedzi wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na wiadukcie południowym, gdzie w ramach rozpoczynających się prac poszerzona zostanie istniejąca jezdnia. Dzięki temu, po zamknięciu wiaduktu północnego, na południowym wiadukcie możliwe będzie zapewnienie dwóch pasów ruchu dla każdego z kierunków.
- Możliwość przejazdu Trasą Łazienkowską zostanie zachowana przez cały czas trwania inwestycji - zapewnia warszawski ratusz. - W trakcie rozbiórki pierwszego z wiaduktów, północnego, przejazd będzie możliwy po wiadukcie południowym. Następnie ruch zostanie skierowany na nowo wybudowany wiadukt północny i rozpocznie się rozbiórka pozostałej części drogi.
Trasa Łazienkowska - utrudnienia
W poniedziałek 16 sierpnia w godzinach porannych na jezdni w stronę ronda Wiatraczna, od pl. Na Rozdrożu do rejonu ul. Łazienkowskiej, rozpoczną się prace związane z wyłączaniem z ruchu istniejącego buspasa i zwężaniem pozostałych dwóch pasów jedni. Dla ruchu ogólnego dostępny będzie skrajny lewy pas. Prawy pas stanie się buspasem, dostępnym również dla karetek, transportu osób niepełnosprawnych, taksówek oraz motocykli.
- Na południowej jezdni Trasy Łazienkowskiej pojawi się ograniczenie tonażowe dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t - zapowiada ratusz. - Zalecane objazdy dla tych pojazdów prowadzą Puławską i Goworka, al. Ujazdowskimi lub Waryńskiego i Spacerową do Gagarina i Czerniakowskiej. Trasę będzie można także ominąć jadąc al. Niepodległości, al. Wilanowską, Trasą Siekierkowską, Czerniakowską. Ograniczenia nie dotyczą pojazdów budowy, służb miejskich i zaopatrzenia.
Trasa Łazienkowska - co się zmieni?
Na przebudowanym fragmencie Trasy Łazienkowskiej znajdą się dwie jezdnie, dwa ciągi pieszo-rowerowe, a także pochylnie ułatwiające osobom z wózkami dostanie się na przystanki autobusowe. Zamontowane zostanie także nowe oświetlenie.
Za przebudowę odpowiada szwedzka firma Skanska, która wygrała przetarg ogłoszony przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych. Koszt remontu 400-metrowego odcinka trasy to 88 mln zł.
(dg)