REKLAMA

Puls Warszawy

różne »

 

Rusza dezynfekcja chodników. Wielkie ozonowanie Warszawy

  3 kwietnia 2020

alt='Rusza dezynfekcja chodników. Wielkie ozonowanie Warszawy'
źródło: FB Rafał Trzaskowski

Samorząd nasila działania mające pomóc w walce z epidemią wirusa SARS-CoV-2.

REKLAMA

Warszawski ratusz rozpoczyna ozonowanie przystanków, wiat i przejść podziemnych, a także okolic sklepów i szpitali. Do walki z zarazkami zostanie wykorzystana metoda opracowana przez polską firmę WOFIL, wykorzystująca ozonowaną wodę i zaaprobowaną przez Główny Inspektorat Sanitarny. Ozonowanie będzie się odbywać wtedy, gdy w miejscach publicznych nie będzie ludzi, oraz po zabezpieczeniu pracowników - będą oni nosić maski przeciwgazowe i kombinezony ochronne.

- Pierwszy etap ozonowania obejmie m.in. podjazdy i dojścia do szpitala MSWiA przy Wołoskiej, Czerniakowskiego przy Stępińskiej i zakaźnego przy Wolskiej, a także przejścia podziemne i wiaty przystankowe przy rondzie Dmowskiego - zapowiada ratusz.

Wielka operacja

Urządzenie do ozonowania wody zostało wypożyczone z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Miasto kupiło 48 zraszaczy ręcznych oraz środki ochrony osobistej. Opryski będą wykonywane przez 40 pracowników wytypowanej firmy usługowej, mającej do dyspozycji samochody ze zraszaczami oraz opryskiwacze plecakowe. Operacja będzie finansowana z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe.

- Woda wysoko ozonowana dzięki swojej skuteczności jest najlepszym środkiem do dekontaminacji - informuje samorząd. - Można ją wykorzystać zarówno do mycia powierzchni, jak i rozpylania. Działa szybciej na bakterie i wirusy niż inne środki dezynfekcyjne.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Trochę szczegółów

Ze względu na swoje właściwości ozon niszczy wirusy poprzez dyfundowanie przez otoczkę białkową do rdzenia kwasu nukleinowego, gdzie uszkadza RNA. Przy wyższych stężeniach niszczy zewnętrzną powłokę białkową wirusa, co wpływa na jego struktury DNA lub RNA. Ozon uniemożliwia dzielenie się pojedynczej nici RNA na dwie części, zaburzając funkcje rozmnażania wirusa.

W ten sposób hamuje proces powstawania nowych komórek wirusa. Badania wykazały, że wirusy otoczkowe są bardziej podatne na inaktywacje ozonem niż takie, które są pozbawione otoczek lipidowych. Koronawirusy, w tym 2019-nCoV, to wirusy otoczkowe.

Badania wskazują, że wirusy z rodziny koronawirusów mogą przetrwać na obiektach nawet do dziewięciu dni. Badania te wykazują, że konieczne jest nie tylko odseparowanie nosicieli wirusa, ale także istnieje konieczność dekontaminacji w celu walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Wera

04.04.2020 11:11

Może lasy, puszcze też trzeba ozonować. Oby nie zapomnieli.

 pieknyolek

13.10.2020 07:13

Do ozonowanie w Warszawie polecam http://falozonowanie.pl/
- - -
Warto poczytać o https://www.8ig.pl/ozonowanie-wszystko-co-musisz-wiedziec/

 pieknyolek

12.11.2020 14:52

Polecam https://ozonowanie-dezynfekcja.warszawa.pl/ozonowanie-biur-warszawa/. Dobra jakość, rozsądne ceny. Polecam.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni