Rusza budowa parku przy Magicznej
26 czerwca 2012
Po kilku latach przygotowań, rozpoczyna się realizacja najbardziej chyba oczekiwanej inwestycji publicznej we wschodniej części dzielnicy, zwanej Zieloną Białołęką. W okolicach wielkich osiedli Derby, Lewandów i Brzeziny wkrótce powstanie pierwszy duży teren rekreacyjny.
Trochę historii
O idei powstania w tym miejscu parku zaczęliśmy rozmawiać już w 2006 roku. Nie była to sprawa łatwa. W uchwalonych wcześniej planach miejscowych nie zarezerwowano tu niestety żadnego obszaru przeznaczonego na sport, rekreację, kulturę i inne obiekty publiczne. Większość okolicznych terenów została wykupiona przez deweloperów, którzy w szybkim tempie stawiali kolejne bloki. Jedyny, który pozostał (należący do Agencji Nieruchomości Rolnych), to obszar byłej rezerwy pod tzw. trasę Nowo-Wincentego.
O pozyskanie tego położonego w świetnym miejscu terenu starało się wielu inwestorów. Rozpoczął się wyścig z czasem. W 2007 roku rada dzielnicy podjęła uchwałę (mojego autorstwa), o zmianie przeznaczenia tego terenu w projektowanym planie miejscowym z budownictwa mieszkaniowego na zieleń publiczną, co zainicjowało starania o powstanie terenu rekreacyjnego. W sprawę bardzo aktywnie zaangażowały się lokalne stowarzyszenia i sami mieszkańcy. W 2010 roku w budżecie Warszawy zarezerwowano pieniądze na budowę parku i dzielnica mogła formalnie wystąpić o pozyskanie terenu.
Co powstanie, kiedy i za ile?
Trzy miesiące temu rozpoczęły się konsultacje społeczne na temat sposobu zagospodarowania. Wzięło w nich udział prawie 700 osób. W efekcie powstał wstępny projekt terenu rekreacyjnego, który został zaprezentowany w tym miesiącu. Jest oczywiście pewnym kompromisem, ale wydaje się, że będą z niego zadowolone zarówno osoby starsze, jak i młodsze.
Spójrzmy na plan. Południową część zajmują boiska wielofunkcyjne, skatepark i tor rowerowy (tzw. bikepark). Na wschodzie widać dużą polanę, przeznaczoną na imprezy plenerowe i koncerty. Przygotowano dwa place zabaw z bezpiecznymi nawierzchniami. Mniejszy dla maluchów oraz duży dla starszych dzieci, gdzie znajdzie się m.in. wielkie "linarium" oraz 30-metrowy zjazd linowy. Dla dorosłych przewidziano siłownię plenerową. We współpracy z Muzeum Etnograficznym powstanie zakątek edukacyjny. Środek zajmuje zadrzewiona część parkowa, w której będzie można odpocząć w cieniu. Na całym obszarze zaplanowano oczywiście wiele nasadzeń nowych drzew i krzewów. Całość jest opasana aleją obwodową, która zapewne spodoba się rolkarzom i rowerzystom. Ze szczegółami projektu można się zapoznać na stronie internetowej naszego urzędu dzielnicy.
Teren zarezerwowany pod inwestycję zajmuje około trzech hektarów. Na budowę mamy obecnie w budżecie ok. 2,7 mln zł. W najbliższych miesiącach powstanie projekt. Pod koniec roku planuje się rozpocząć procedurę wyboru wykonawcy. Całość prac zakończy się najpóźniej w 2014 roku, ale część obiektów zostanie oddana do użytku już w przyszłym.
To tylko początek
Posiadane w budżecie 2,7 mln zł pozwolą na wykonanie pierwszego etapu zagospodarowanie tego terenu. W dalszej przyszłości z pewnością pojawią się kolejne pieniądze na następne inwestycje. W projektowanym obecnie dla tych okolic planie miejscowym, na bezpośrednio sąsiadujących terenach, przewidziano możliwość zlokalizowania obiektów oświatowych, kultury i sportu. W odległości kilkuset metrów, przy ul. Głębockiej, w tym roku rozpocznie się budowa nowej dużej szkoły z przedszkolem, przy której także zarezerwowano miejsce na kolejne obiekty publiczne. Całość ma szanse stać się więc w niedalekiej przyszłości lokalnym wielofunkcyjnym centrum, służącym okolicznym mieszkańcom.
Waldemar Roszak
radny dzielnicy Białołęka