REKLAMA

Wola

Zabytki

 

Runął mur cennego zabytku

  28 września 2017

alt='Runął mur cennego zabytku'
źródło: UD Wola

To była tylko kwestia czasu. Otaczający XIX-wieczne zbiorniki gazu przy Prądzyńskiego mur przewrócił się na chodnik.

REKLAMA

Do katastrofy budowlanej doszło w środę 27 września ok. 22:00, gdy nikt nie przechodził chodnikiem ulicy Prądzyńskiego. Wkrótce na miejsce przybyły służby porządkowe, które odgruzowały teren, zaś w czwartek rano - urzędnicy wolskiego ratusza. Odzyskać wolskie "Koloseum". I co z nim zrobić? Odzyskać wolskie "Koloseum". I co z nim zrobić?
Samorząd próbuje odzyskać zabytkowe zbiorniki gazu przy Prądzyńskiego, ale nikt nie ma pomysłu na ich zagospodarowanie. Jak podobny problem rozwiązali wiedeńczycy?

- Spisali protokół i sporządzili dokumentację fotograficzną - mówi burmistrz Krzysztof Strzałkowski. - O sprawie powiadomiliśmy konserwatora zabytków oraz nadzór budowlany.

- Zwróciliśmy się do użytkowników wieczystych o zabezpieczenie pozostałej części ogrodzenia - dodaje wiceburmistrz Adam Hać. - Stosowne decyzje w tym zakresie będzie wydawał oczywiście nadzór budowlany jednak już teraz widać, że pozostałe fragmenty muru również niebezpiecznie się odchylają.

Ogromne XIX-wieczne zbiorniki gazu przy Prądzyńskiego zostały w 1991 roku przekazane w użytkowanie wieczyste fundacji Wystawa Warszawa Walczy 1939-1945, zaś roku 1996 lat są w rękach prywatnych. Inwestor został zobowiązany do utrzymywania objętego ochroną konserwatorską terenu w porządku oraz naprawienia obiektów, zaś w przyszłości planował otwarcie tam np. multimedialnego muzeum. W ubiegłym roku konserwator zabytków stwierdził, że użytkownicy wieczyści nie wykonali większości nakazanych im prac zabezpieczających. Teraz samorząd stara się o odzyskanie zabytków przed sądem.

Zbiorniki przy Prądzyńskiego są największym z elementów kompleksu gazowni, który bez większych zniszczeń przetrwał II wojnę światową i częściowo jest wykorzystywany do dziś przez PGNiG. Powstały pod koniec XIX wieku, ale dopiero w latach 70. wieku XX usunięto z nich metalowe pojemniki, mieszczące po 57 mln m3 gazu. Przez pewien czas rozważana była adaptacja zbiorników na potrzeby Muzeum Powstania Warszawskiego albo przekształcenie ich w lofty.

(red)

.
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# ratio

29.09.2017 21:47

właściciel - czując pismo nosem, że może stracić te działki - próbuje od jakiegoś czasu pokazać, że o nie dba. Polega to na tym, że raz na parę dni na dachu pojawia się 1-2 pracowników i nakładają na stropy pokrycie. Miasto bezwzględnie powinno odzyskać te obiekty dla mieszkańców.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl