Rozbudują Muzeum Powstania. Nowe wejście od Towarowej
10 listopada 2021
Trzy lata po zaprezentowaniu koncepcji nowego skrzydła placówka wreszcie otrzymała działkę od warszawskiego samorządu.
Choć Muzeum Powstania Warszawskiego działa już od siedemnastu lat, podczas których stało się obowiązkowym punktem w programie wycieczek, organizacja ruchu wokół niego to nadal wielka prowizorka. Od Towarowej, gdzie turyści spodziewają się głównego wejścia, otwartego w kierunku centrum miasta, widać tylko mur.
Muzeum Powstania - nowe wejście
Chodnik przed właściwym wejściem jest tak wąski, że dwie wycieczki mają problemy z minięciem się, zaś Przyokopowa to od lat nie normalna ulica, ale parking dla autokarów, na którym w sezonie turystycznym miejsca kończą się już rano.
Jak zaparkować przy Muzeum Powstania? Płatny parking, jeden kierunek ruchu
Gdy turystyka wróci do normalności, na Przyokopowej znów pojawią się autobusy wycieczkowe. Kierowców czekają dwie niespodzianki.
Jednocześnie tzw. park Wolności, zajmujący znaczną część muzeum między głównym budynkiem a murem od strony Towarowej, jest wykorzystywany w minimalnym stopniu.
- 19 listopada Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło wyniki konkursu na nową "strefę wejściową", planowaną od strony Towarowej - pisaliśmy trzy lata temu. - Pierwsze miejsce zajęła warszawska pracownia Nizio Design International, która pracowała m.in. przy projekcie ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, a ostatnio przy Muzeum Polskiej Wódki na Pradze.
Rozbudują Muzeum Powstania
W ubiegłym miesiącu warszawski ratusz podpisał z Muzeum Powstania Warszawskiego umowę w sprawie prawa użytkowania nieruchomości przy Towarowej. Jak zapowiada urząd miasta, placówka wzbogaci się o nowe budynki, a ten przy ulicy zostanie zagospodarowany. W nowym skrzydle powstanie m.in. sala mogąca pomieścić trzysta osób.
- Autorzy pracy zaproponowali hall wejściowy dostępny z poziomu terenu, o odpowiedniej skali, z obszerną strefę wejściową przed i za bramkami kontrolnymi - czytamy w uzasadnieniu werdyktu jury pod przewodnictwem architektów Krzysztofa Ingardena i Grzegorza Stiasnego. - Nowe wejście będzie umożliwiać sprawną obsługę wycieczek, bez konieczności formowania kolejki na zewnątrz budynku. Kompozycja pawilonu wejściowego z zielonym dachem o łagodnym spadku i charakterze ogrodowo-parkowym pozwala na realizację różnorodnych plenerowych wydarzeń edukacyjnych planowanych przez MPW.
Według wcześniejszych zapowiedzi prace nad rozbudową muzeum miały rozpocząć się w ubiegłym roku.
(dg)
.