REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

drogi

 

Rowerowy absurd do likwidacji. Rusza przebudowa Starzyńskiego

  8 kwietnia 2022

Rowerowy absurd do likwidacji. Rusza przebudowa Starzyńskiego
źródło: ZDM

Zarząd Dróg Miejskich zapłaci 5,7 mln zł za budowę świateł i zwężenie jezdni w pobliżu ronda Żaba.

REKLAMA

Świetne wiadomości dla rowerzystów i hulajnogarzy jeżdżących z Bródna w kierunku ronda Starzyńskiego. Firma Adrog przebuduje fragment Starzyńskiego od Namysłowskiej w kierunku ronda Żaba. Wyremontuje na nim chodnik i wybuduje drogę dla rowerów, a przejście dla pieszych przez zjazd na Szwedzką wyposaży w sygnalizację świetlną.

REKLAMA

Zniknie rowerowy absurd

Przebudowa prowadzona na zlecenie ZDM będzie kosztować 5,7 mln zł. Drogowcy planują podpisać umowę najpóźniej 15 kwietnia. Aby zmieścić drogę dla rowerów i hulajnóg, konieczne stanie się przesunięcie jezdni bliżej torowiska tramwajowego w miejscu przedwojennego bloku podoficerskiego Funduszu Kwaterunku Wojskowego. Dziś jeden z narożników budynku znajduje się zaledwie 275 cm od krawężnika. Zmiana geometrii jezdni pozwoli odzyskać potrzebną przestrzeń i umożliwi poprowadzenie drogi dla rowerów i hulajnóg oraz chodnika o odpowiedniej szerokości.

- Dziś jest tu tzw. teleport, czyli wyrwa w rowerowej infrastrukturze - pisze ZDM. - Nie pozwala ona na przejazd na dwóch kółkach w pełni przepisowo. Rowerzyści muszą omijać pieszych, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i kolizji.

REKLAMA

Sygnalizacja świetlna na Starzyńskiego

Przy okazji remont przejdzie też przystanek autobusowy Namysłowska 02. Zatoka postojowa na wysokości Starzyńskiego 12 zostanie zbudowana od nowa. Będzie w całości przeznaczona do parkowania równoległego, ale za to dłuższa niż dotychczas. Obok znajdzie się niebieska koperta dla niepełnosprawnych.

- Ważnym elementem inwestycji będzie budowa sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przez zjazd Starzyńskiego w kierunku Szwedzkiej - informują drogowcy. - Zjazd biegnie łagodnym łukiem i choć zmienia się klasa drogi z głównej na zbiorczą, to spora część kierowców nie redukuje wystarczająco prędkości, zjeżdżając z fragmentu śródmiejskiej obwodnicy Warszawy. W dodatku przed zebrą zjazd rozszerza się. To wpływa na niski poziom bezpieczeństwa. W latach 2015-2020 doszło tu do czterech wypadków, w tym jednego śmiertelnego. Światła sprawią, że niezmotoryzowani uczestnicy ruchu będą tu lepiej chronieni, a podobne zdarzenia drogowe nie powinny mieć miejsca.

Obok przejścia powstanie przejazd rowerowy. Jezdnia będzie miała jeden pas, który rozwidli się do trzech prowadzących w stronę Szwedzkiej dopiero za zebrą (dziś rozszerza się tuż przed nią). Kierowcy nie będą więc mieli możliwości wyprzedzania przed przejściem.

(dg)

 

Komentarze (2)

# Pit

09.04.2022 15:06

Wreszcie rozsądna decyzja i normalne warunki dojazdu rowerem nad Wisłę i na Bulwary Wiślane. Trzeba by jeszcze pomyśleć nad poprowadzeniem ścieżki i chodnika przez Rondo żaba na wprost w kierunku Targówka, bo na razie jest tylko mocno niewygodne połączenie w kierunku Targówka.
PS: Może warto sprostować, że przy tej przebudowie nic nie będzie zwężane, tylko rozgałęzienie pasa w kierunku Szwedzkiej będzie dalej niż jest dzisiaj. Dziś mamy jeden pas do jazdy w kierunku Szwedzkiej i po przebudowie też będzie jeden.

# ZelaznA

11.04.2022 13:41

A nie można po prostu przeprowadzić DDR z drugiej strony tego budynku zamiast przez to "wąskie gardło"? Nie ma tam na nią miejsca?
więcej na forum

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA