REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Bielany

budżet obywatelski

 

Rowerowa elektrownia dla bielańskich szkół czeka na głosy mieszkańców

  29 czerwca 2022

Rowerowa elektrownia dla bielańskich szkół czeka na głosy mieszkańców
źródło: bo.um.warszawa.pl

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego pojawił się pomysł zakupu stacjonarnych rowerów umożliwiających wytwarzanie energii elektrycznej. Projekt byłby skierowany głównie do uczniów bielańskich szkół. Urzędnicy powiedzieli "tak", co zrobią mieszkańcy?

REKLAMA

Radni Piotr Walas i Ewa Turek zaproponowali zakup dla Centrum Rekreacyjno-Sportowego dwóch stacjonarnych rowerów umożliwiających wytwarzanie energii elektrycznej oraz przeprowadzenie warsztatów promujących ideę "ekologicznego i aktywnego" stylu życia.

REKLAMA

Edukacja poprzez zabawę

- Rowerowa elektrownia będzie pomocą dydaktyczną, rozszerzającą świadomość ekologiczną - uważają pomysłodawcy. - Uzupełnieniem projektu będzie atrakcja polegająca na użyciu mięśni nóg do poruszania pojazdu na torze wyścigowym lub do wykonania soku z owoców.

Akcja edukacyjna ma być skierowana do wszystkich bielańskich podstawówek oraz liceów. Rowery mogłyby zostać podpięte do instalacji elektrycznej, co nieco zmniejszyłoby pobór prądu i związane z nim rachunki.

Dodatkowo projekt obejmuje przeprowadzenie warsztatów, a dla uatrakcyjnienia zajęć zakupiony zostałby "edukacyjny panel żarówkowy" składający się z trzech rodzajów lamp: ledowych, kompaktowych i żarowych. Nad nimi znajdowałby się wyświetlacz wskazujący liczbę wyprodukowanych watów.

REKLAMA

Dwa tryby pracy, dwa razy drożej

Urządzenia posiadałyby dwa tryby pracy. Tryb pierwszy zakładałby, że im szybciej pedałujemy, tym więcej żarówek się świeci. W trybie drugim lampy zapalają się same a my musimy nad nimi nadążyć.

- Oba tryby pozwalają osobom pedałującym na rowerze uzmysłowić sobie nakład sił i pracy, jaki potrzebny jest do zasilenia różnych żarówek - piszą pomysłodawcy. - Oprócz waloru edukacyjnego urządzenie ma tę zaletę, że może być wykorzystywane przy organizowaniu konkursów wytrzymałościowych lub siłowych wśród dzieci i młodzieży.

Początkowo koszt projektu został oszacowany na 20 tys. zł, jednak po weryfikacji urzędników pod kątem formalno-prawnym cena urządzeń wzrosła ponad dwukrotnie. Głosowanie trwa do 30 czerwca na stronie urzędu miasta.

(jr)

.
 

Komentarze (1)

# Kolo

02.07.2022 11:22

Komuś upał już kompletnie poprzestawial klepki w głowie. Nie kumam tego kompletnie bo podobno brakuje pieniędzy na wszystko (nawet na pielęgnację zieleni, choć miasto dysponuje budżetem na poziomie małego panstwa) a tu wydaje się pieniądze na jakieś totalne duperele. Jedynym racjonalnym wytłumaczeniem może być to że ktoś musi na tym zarobić. Proponuję pójść dalej i zrobić elektrownię wykorzystująca siłę mięśni chomikow krążących się w kołowrotkach. Powiedzmy 100 tysięcy chomikow. Kuriozum? Niekoniecznie, bowiem jak widać nie ma takiej głupoty na którą by się nie dało wydać publicznych pieniędzy wykorzystując ideologię. A myślałem że tylko w PRL takie durnoty były możliwe. Widzę że PRL przescignelismy i idziemy świetlana droga wprost do takiego komunizmu jakiego jeszcze nie było czyli czystego marksizmu. A poważnie to się nadaje na scenariusz filmu typu Alternatywy 4. Proponuję nazwać projekt imieniem dozorcy Anioła.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA