REKLAMA

Białołęka

wypoczynek »

 

Rowerem po wschodniej Białołęce

  4 lipca 2008

Dla niektórych rower to sposób na rekreację, dla innych styl życia. Jedni wskakują na swój dwukołowy pojazd w weekendy i ruszają do lasu lub nad wodę, inni codziennie dojeżdżają nim do pracy.

REKLAMA


Autor jest sekretarzem Part-nerstwa Ulic Zielonej Białołęki (obecnie Stowarzyszenia Moja Białołęka).
Zielona Białołęka wschodnia to obszar, który ma kil-ka tras rowerowych, ale ani jednej wytyczonej i wy-dzielonej ścieżki dostosowanej infrastrukturalnie. A z wielu względów jest to wymarzone miejsce do poru-szania się na dwóch kółkach. Widać to szczególnie w weekendy, gdy mieszkańcy Warszawy ruszają na przykład Białołęcką wzdłuż Kanału Żerańskiego w stronę Nieporętu i nad Zalew Zegrzyński, bądź mieszkańcy osiedli położonych w pobliżu Trasy To-ruńskiej jadą ulicą Kąty Grodziskie, Ruskowy Bród, Kobiałka korzystając z uroków tych okolic.

Zielona Białołęka to również obszar, który ma dość słabą komunikację miejską i rower pełni dla jej mieszkańców nie tylko funkcję rekreacyjną, ale po prostu umożliwia poruszanie się. Nie każdemu chce się wsiadać do samochodu, nie każdy go ma, nie każdy chce wydawać pieniądze na benzynę (do szkół, sklepów są odległości rzędu 2-4 km).

Rower i wycieczki z rodziną w plener to na zielonej Białołęce styl życia. Ta oko-lica jest pełna pięknych miejsc, które aż wołają do nas, aby je podziwiać i żyć w symbiozie z naturą.

Partnerstwo Ulic Zielonej Białołęki skupia mieszkańców, którzy walczą o zrów-noważony rozwój tej części Warszawy, w której mieszkamy. Wśród nas są ludzie, którzy stworzyli grupę zajmującą się problemami rowerzystów. Mamy wiele celów - zależy nam między innymi na tym, by w każdy weekend rower stanowił alterna-tywę dla samochodów, dlatego tak ważne jest poprowadzenie ścieżek na przykład do rezerwatu Łęgi Czarnej Strugi. Mamy też inne pomysły. Chcemy, aby dzieci mogły bez przeszkód i bezpiecznie dojechać do szkoły rowerem. Dobrze zapla-nowana sieć ścieżek umożliwi przemieszczanie się pomiędzy szkołami np. na różne zajęcia pozalekcyjne.

Podoba nam się inicjatywa radnego Piotra Oracza, który zaproponował połą-czenie Białołęki na rowerach (Zintegrujmy Białołękę na rowerach).

Nie mamy bezpośredniego połączenia z innymi częściami dzielnicy. Ścieżki po-zwoliłyby naszej młodzieży na łatwiejszy dostęp do bibliotek, boisk itp. Nauczyciele ze Szkoły nr 110 z Białołęki Dworskiej wyrazili zainteresowanie historią cmentarza ewangelickiego przy Ruskowym Brodzie. Ścieżka rowerowa umożliwiłaby łatwy i bezpieczny dostęp do przyszłego miejsca spotkań z historią.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych organizacją bezpiecznego porusza-nia się rowerzystów na obszarze zielonej Białołęki wschodniej, czyli rejonie oddzie-lonym od miasta Trasą Toruńską (od południa) oraz kanałem Żerańskim (od zacho-du). Obszar ten jest porównywalny wielkością do dzielnicy Targówek.

Rafał Ignasiak
kontakt: grupa.rowerowa@mojabialoleka.pl

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe