Rośnie szpital w Legionowie. Co nam zaoferuje?
5 grudnia 2019
Budowa szpitala w Legionowie nabiera tempa. Znamy już dokładne plany co do opieki medycznej, na jaką będą mogli tu liczyć pacjenci.
Budowa szpitala w Legionowie ruszyła w pierwszej połowie października i od samego początku prace postępują w szybkim tempie i zgodnie z założonym planem. Szpital, który będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie, powstaje na działce sąsiadującej z Wojskową Specjalistyczną Przychodnią Lekarską SPZOZ w Legionowie. Podstawowym źródłem finansowania przedsięwzięcia są fundusze resortu obrony narodowej. Całkowity koszt inwestycji to ponad 160 mln zł.
Harmonogram prac
Po przygotowaniu terenu, wyburzeniu i uprzątnięciu zbędnych elementów, przystąpiono do robót ziemnych. Zakończono już prace związane z wykopami pod fundamenty obiektu. Obecnie wykonywane są roboty związane z posadowieniem obiektu: betony podkładowe, zbrojenie, betony konstrukcyjne. Montowane jest uziemienie, systemy kanalizacji w postaci kolektorów oraz zbrojenie ścian poziomu minus jeden. Harmonogram prac zakłada, że budynek w stanie surowym, wraz z pokryciem dachowym, będzie gotowy w trzecim kwartale przyszłego roku. Prace wykończeniowe, wykonanie elewacji budynku i zagospodarowanie terenu potrwają do końca 2021 roku. Do połowy 2022 roku szpital zostanie wyposażony i rozpocznie działalność.
Jakie oddziały?
Budynek, połączony z istniejącą Wojskową Specjalistyczną Przychodnią Lekarską łącznikiem, będzie miał pięć kondygnacji naziemnych i podziemny parking. W nowym szpitalu zaplanowano oddziały: kardiologii i chorób wewnętrznych z pracownią interwencyjnego leczenia ostrych zespołów wieńcowych, okulistyki, chirurgii, ginekologii, intensywnej opieki medycznej. W strukturze szpitala została zaplanowana izba przyjęć z 10-łóżkowym interdyscyplinarnym oddziałem obserwacyjnym, przeznaczonym dla pacjentów z nagłymi zachorowaniami. Powstaną także pracownie diagnostyki endoskopowej, obrazowej i laboratoryjnej, w tym dla szeroko rozumianej profilaktyki najczęściej występujących chorób nowotworowych. - Chcieliśmy jak najkorzystniej wpisać się w funkcjonujący rynek usług medycznych powiatu legionowskiego i dodatkowo tę ofertę uzupełnić - powiedział na ostatniej sesji rady powiatu prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
Stanowiska terapii intensywnej oraz wielofunkcyjna poradnia dla dzieci Legionowska placówka będzie przygotowana do hospitalizacji 90 pacjentów.
W strukturze szpitala została zaplanowana izba przyjęć z całodobową obsadą lekarską i pielęgniarską, kompletnym wyposażeniem sprzętowym spotykanym w najbardziej profesjonalnych SOR-ach w Polsce oraz oddziałem obserwacyjnym przeznaczonym dla pacjentów z nagłymi zachorowaniami.
- Zgodnie z najnowszymi trendami dotyczącymi sposobu i warunków prowadzenia nowoczesnej, profesjonalnej opieki szpitalnej, aż 30% łóżek będzie miało charakter stanowisk terapii intensywnej. Dla porównania podam, że w Europie Zachodniej około 12-14% łózek w szpitalach ma charakter stanowisk intensywnej terapii, w Polsce minimum ustalono na poziomie 4%. Powstający szpital będzie zakładem leczniczym w pełnym tego słowa znaczeniu, tj. świadczącym usługi medyczne całodobowo, tak w zakresie pomocy doraźnej, jak również świadczeń szpitalnych - przekonuje prof. Grzegorz Gielerak.
Myśląc o potrzebach najmłodszych pacjentów podjęto decyzję, że znajdzie się tu również wielofunkcyjna poradnia dla dzieci. Jak przekonuje dyrektor - dzieci wymagające hospitalizacji zawsze uzyskają pomoc w świeżo wyremontowanej Klinice Pediatrii WIM przy ul. Szaserów.
Legionowska placówka będzie przygotowana do hospitalizacji 90 pacjentów, a zatrudnienie w niej znajdzie ok. 250 osób.
(DB)