Rondo Ochrony Przyrody, ulica Leśnych Zwierząt. Mamy nowe nazwy
26 sierpnia 2021
Rada Warszawy była jednomyślna w sprawie dwóch nowych nazw, które lada dzień pojawią się na mapie Wawra.
W czwartek 26 sierpnia Rada Warszawy zdecydowała o nazwaniu jednego skrzyżowania i jednej drogi na terenie dzielnicy. Zespół Nazewnictwa Miejskiego nie był do końca zadowolony.
Rondo Ochrony Przyrody
Skrzyżowanie Izbickiej i Przełęczy nazwano rondem Ochrony Przyrody. Propozycję zgłosiła rada osiedla Aleksandrów argumentując, że nazwa nawiązuje do sąsiedztwa Mazowieckiego Parku Krajobrazowego a wiele ulic w okolicy ma nazwy nawiązujące do przyrody.
- Zwierzyna leśna, m.in. sarny, dziki, lisy, wiewiórki, regularnie nawiedza okolicę - czytamy w uzasadnieniu. - Ponadto nazwa sama w sobie krzewi wartości pozytywne i pożądane ogólnie, a w szczególności w okolicy.
Zespół Nazewnictwa Miejskiego był przeciwny. Zdaniem ekspertów nazwa "rondo Ochrony Przyrody" to określenie "zbyt obszerne" najwyraźniej zapominając, że w Warszawie na porządku dziennym są nazwy ulic typu Klasyków, Bohaterów czy Weteranów. Z kolei "Gazeta Wyborcza" uznała, że nazywanie imieniem Ochrony Przyrody ronda w okolicy, w której przeprowadzono ogromną wycinkę pod budowę trasy S2, brzmi jak żart. Wątpliwości nie miała Rada Warszawy, która jednomyślnie zatwierdziła nazwę.
Gdzie jest ul. Leśnych Zwierząt?
Za "zbyt obszerną" Zespół Nazewnictwa Miejskiego nie uznał propozycji nazwy "Leśnych Zwierząt", zgłoszonej przez jednego z mieszkańców. Otrzymała ją droga biegnąca od Podkowy w kierunku północno-zachodnim, prowadząca do 31 posesji.
- W ostatnich 5-8 latach na działkach przy drodze powstają domy, które otrzymują numerację od Podkowy: 115 oraz 117 z literami - czytamy w uzasadnieniu. - Nazwa "ulica Leśnych Zwierząt" jest uzasadniona pod względem topograficznym (bliskie sąsiedztwo terenów leśnych) i pod względem sąsiedztwa nazw (okoliczne nazwy dobrze komponują się z taką propozycją i tworzą spójne gniazdo nazewnicze.
Również w przypadku Leśnych Zwierząt miejscy radni byli całkowicie jednomyślni.
(dg)