REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

drogi

 

Rondo w pobliżu podstawówki jest niebezpieczne dla dzieci?

  21 grudnia 2022

Rondo w pobliżu podstawówki jest niebezpieczne dla dzieci?
źródło: bo.um.warszawa.pl

Czy okolice ronda na Targówku Fabrycznym u zbiegu ul. Rozwadowskiego z Rzeczną i Księcia Ziemowita stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa uczniów pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 58? ZDM przekonuje, że nie. Jednocześnie namawia dyrekcję szkoły, aby poważnie ograniczyła ruch samochodów w pobliżu placówki.

REKLAMA

Dzielnicowa radna Katarzyna Górska-Manczenko, nawiązując do potrącenia dziecka na przejściu dla pieszych na tym skrzyżowaniu, poprosiła o zwiększenie bezpieczeństwa w okolicy poprzez montaż dodatkowych oznakowań.

- Przypominam, że przejściem tym przechodzą uczniowie podstawówki. Proszę o uwzględnienie szkoły w programie "Szkolne ulice", realizowanym przez Zarząd Dróg Miejskich. Polityk PiS zablokował wizytę Biedronia? Europoseł miał odwiedzić szkołę Polityk PiS zablokował wizytę Biedronia w szkole?
Robert Biedroń twierdzi, że wiceminister Andrzej Bittel wpłynął na decyzję dyrekcji podstawówki, doprowadzając do odwołania spotkania z nim. Wiceburmistrz Jędrzej Kunowski potwierdza, że rozmawiał z politykiem Prawa i Sprawiedliwości, ale rozmowa nie miała wpływu na odwołanie spotkania.
Pismo w tej sprawie wysłała także dyrektor placówki i rada rodziców - przekonuje radna Górska-Manczenko i podkreśla, że zarówno przejścia w tak ruchliwym miejscu, jak i wąski chodnik przy ul. Ziemowita, zagrażają bezpieczeństwu dzieci.

ZDM: Rondo jest bezpieczne

Drogowcy twierdzą, że priorytetowo traktują projekty poprawy bezpieczeństwa wynikające z audytu bezpieczeństwa przejść dla pieszych, na których nie ma sygnalizacji świetlnej. Audyt został przeprowadzony na terenie Targówka w 2017 roku. Zebry przy rondzie na ul. Rozwadowskiego z Rzeczną i Księcia Ziemowita wypadły w nim... dobrze.

- Wskazane przejście dla pieszych w skali ocen od 0 do 5, gdzie ocena 5 oznacza bardzo niskie ryzyko powstawania zdarzeń drogowych, otrzymało ocenę 4 - informuje ZDM, który przywołuje również korzystne statystyki policyjne z tego miejsca. - W okresie od 2019 do 20 lipca br. nie odnotowano żadnych zdarzeń drogowych w rejonie ronda. Ponadto rondo na skrzyżowaniu ul. Rozwadowskiego z Rzeczną i Księcia Ziemowita wymusza w sposób fizyczny poruszanie się pojazdów z małą prędkością, co powinno skutkować bezproblemową możliwością zatrzymania się pojazdu przed przejściem dla pieszych, w razie potrzeby przepuszczenia pieszego dochodzącego do przejścia lub będącego już na przejściu - dodaje.

Mimo wszystko, ZDM przekazał interpelację radnej do Biura Zarządzania Ruchem Drogowym w sprawie rozpatrzenia wniosku o zmianę organizacji ruchu na przejściach dla pieszych w okolicy wspomnianego ronda.

- Informujemy, że w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, zostanie on dopisany do listy zadań wymagających przygotowania stosownego projektu i pozyskania pieniędzy na realizację - wyjaśniają drogowcy, którzy jednak w pierwszej kolejności będą realizowali te inwestycje, które w audycie bezpieczeństwa sprzed 5 lat wypadły słabiej.

REKLAMA

Zapraszają do projektu "Droga na szóstkę"

ZDM jednocześnie przypomina, że realizuje projekt "Droga na szóstkę", którego jednym z działań jest czasowe ograniczenie ruchu samochodów w okolicy szkół.

- Obecnie nie dysponujemy funduszami na kompleksową przebudowę układu drogowego w rejonie szkół, jesteśmy natomiast otwarci na działania polegające na zmianie organizacji ruchu - takie rozwiązania wdrożyliśmy w 2022 roku przy Szkole Podstawowej 375 na Pradze Południe oraz Szkole Podstawowej nr 381 w Ursusie - wyjaśnia ZDM, który zaprasza szkoły do kontaktu bezpośrednio z koordynatorką tego projektu (adres mailowy: a.rogala@zdm.waw.pl).

W ramach projektu ZDM najpierw diagnozuje zagrożenia wynikające dla pieszych w rejonach szkół, a następnie przeprowadza zmiany w samej organizacji ruchu. Np. przy Szkole Podstawowej nr 381 na ul. Drzymały od skrzyżowania z ul. Kompanii AK Kordian ruch samochodów został ograniczany znakiem zakaz ruchu w dni nauki szkolnej w godzinach 07:30-08:30. Zakaz ten nie dotyczy osób poruszających się na rowerach, a także dojazdu do posesji. Zakaz ruchu dotyczy zatem osób dojeżdżających do szkoły, dzięki czemu chodniki w końcu nie są zastawiane samochodami. Dzieci mogą poruszać się w końcu bezpiecznie.

(db)

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA