Rondo w pobliżu podstawówki jest niebezpieczne dla dzieci?
21 grudnia 2022
Czy okolice ronda na Targówku Fabrycznym u zbiegu ul. Rozwadowskiego z Rzeczną i Księcia Ziemowita stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa uczniów pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 58? ZDM przekonuje, że nie. Jednocześnie namawia dyrekcję szkoły, aby poważnie ograniczyła ruch samochodów w pobliżu placówki.
Dzielnicowa radna Katarzyna Górska-Manczenko, nawiązując do potrącenia dziecka na przejściu dla pieszych na tym skrzyżowaniu, poprosiła o zwiększenie bezpieczeństwa w okolicy poprzez montaż dodatkowych oznakowań.
- Przypominam, że przejściem tym przechodzą uczniowie podstawówki. Proszę o uwzględnienie szkoły w programie "Szkolne ulice", realizowanym przez Zarząd Dróg Miejskich.
Polityk PiS zablokował wizytę Biedronia w szkole?
Robert Biedroń twierdzi, że wiceminister Andrzej Bittel wpłynął na decyzję dyrekcji podstawówki, doprowadzając do odwołania spotkania z nim. Wiceburmistrz Jędrzej Kunowski potwierdza, że rozmawiał z politykiem Prawa i Sprawiedliwości, ale rozmowa nie miała wpływu na odwołanie spotkania.
Pismo w tej sprawie wysłała także dyrektor placówki i rada rodziców - przekonuje radna Górska-Manczenko i podkreśla, że zarówno przejścia w tak ruchliwym miejscu, jak i wąski chodnik przy ul. Ziemowita, zagrażają bezpieczeństwu dzieci.
ZDM: Rondo jest bezpieczne
Drogowcy twierdzą, że priorytetowo traktują projekty poprawy bezpieczeństwa wynikające z audytu bezpieczeństwa przejść dla pieszych, na których nie ma sygnalizacji świetlnej. Audyt został przeprowadzony na terenie Targówka w 2017 roku. Zebry przy rondzie na ul. Rozwadowskiego z Rzeczną i Księcia Ziemowita wypadły w nim... dobrze.
- Wskazane przejście dla pieszych w skali ocen od 0 do 5, gdzie ocena 5 oznacza bardzo niskie ryzyko powstawania zdarzeń drogowych, otrzymało ocenę 4 - informuje ZDM, który przywołuje również korzystne statystyki policyjne z tego miejsca. - W okresie od 2019 do 20 lipca br. nie odnotowano żadnych zdarzeń drogowych w rejonie ronda. Ponadto rondo na skrzyżowaniu ul. Rozwadowskiego z Rzeczną i Księcia Ziemowita wymusza w sposób fizyczny poruszanie się pojazdów z małą prędkością, co powinno skutkować bezproblemową możliwością zatrzymania się pojazdu przed przejściem dla pieszych, w razie potrzeby przepuszczenia pieszego dochodzącego do przejścia lub będącego już na przejściu - dodaje.
Mimo wszystko, ZDM przekazał interpelację radnej do Biura Zarządzania Ruchem Drogowym w sprawie rozpatrzenia wniosku o zmianę organizacji ruchu na przejściach dla pieszych w okolicy wspomnianego ronda.
- Informujemy, że w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, zostanie on dopisany do listy zadań wymagających przygotowania stosownego projektu i pozyskania pieniędzy na realizację - wyjaśniają drogowcy, którzy jednak w pierwszej kolejności będą realizowali te inwestycje, które w audycie bezpieczeństwa sprzed 5 lat wypadły słabiej.
Zapraszają do projektu "Droga na szóstkę"
ZDM jednocześnie przypomina, że realizuje projekt "Droga na szóstkę", którego jednym z działań jest czasowe ograniczenie ruchu samochodów w okolicy szkół.
- Obecnie nie dysponujemy funduszami na kompleksową przebudowę układu drogowego w rejonie szkół, jesteśmy natomiast otwarci na działania polegające na zmianie organizacji ruchu - takie rozwiązania wdrożyliśmy w 2022 roku przy Szkole Podstawowej 375 na Pradze Południe oraz Szkole Podstawowej nr 381 w Ursusie - wyjaśnia ZDM, który zaprasza szkoły do kontaktu bezpośrednio z koordynatorką tego projektu (adres mailowy: a.rogala@zdm.waw.pl).
W ramach projektu ZDM najpierw diagnozuje zagrożenia wynikające dla pieszych w rejonach szkół, a następnie przeprowadza zmiany w samej organizacji ruchu. Np. przy Szkole Podstawowej nr 381 na ul. Drzymały od skrzyżowania z ul. Kompanii AK Kordian ruch samochodów został ograniczany znakiem zakaz ruchu w dni nauki szkolnej w godzinach 07:30-08:30. Zakaz ten nie dotyczy osób poruszających się na rowerach, a także dojazdu do posesji. Zakaz ruchu dotyczy zatem osób dojeżdżających do szkoły, dzięki czemu chodniki w końcu nie są zastawiane samochodami. Dzieci mogą poruszać się w końcu bezpiecznie.
(db)
.