REKLAMA

Bemowo

różne »

 

Rondo Bernarda Adameckiego

  6 grudnia 2011

alt='Rondo Bernarda Adameckiego'

Radni Bemowa przyjęli uchwałę nadającą nazwę rondu, którego ciągle jeszcze nie ma. Choć budowa obiektu na skrzyżowaniu Radiowej i Kaliskiego zakończy się dopiero na wiosnę, rondo już nosi imię płk. Bernarda Adameckiego.

REKLAMA

Z inicjatywą upamiętnienia płk. pilota Bernarda Adameckiego już dwa lata temu wystąpiła grupa mieszkańców Bemowa, a później Polski Związek Sportu Lotniczego "Aeroklub Polski". Kilka tygodni temu ks. płk Jan Domian, proboszcz parafii wojskowo-cywilnej p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej, zgłosił propozycję, aby nowe rondo nosiło imię pułkownika. Obiekt będzie bowiem sąsiadować z miejscem, gdzie mieszkał i pracował Bernard Adamecki.

Kim był pułkownik?

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Bernard Adamecki służył w Wojsku Polskim. Brał udział w zmaganiach o granice i walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W roku 1920 przeniósł się do służby w lotnictwie i służył tam do kampanii wrześniowej 1939 r., w której wziął udział jako szef sztabu Dowództwa Lotnictwa Armii "Modlin".
Oskarżony o szpiegostwo i spiskowanie przeciwko ludowemu państwu Bernard Adamecki był torturowany i rozstrzelany w mokotowskim więzieniu 7 sierpnia 1952 r.
Podczas okupacji rozpoczął działalność konspiracyjną w ramach Związku Walki Zbrojnej organizując i skupiając osoby związane z lotnictwem. Jako Szef Lotnictwa przy ZWZ, a później Dowództwa Wojsk Lotniczych w Armii Krajowej, Bernard Adamecki organizował działalność wywiadowczą, szkoleniową, organizował akcje zrzutów na terenie Polski. W kwietniu 1943 r. został mianowany pułkownikiem. Brał udział w powstaniu warszawskim, w trakcie którego został ranny, a po jego zakończeniu trafił do niewoli.

- Dwukrotnie został odznaczony orderem Virtuti Militari V i IV klasy. Po uwolnieniu z obozu jenieckiego i zakończeniu wojny pozostał w Polsce i zgłosił chęć dalszej służby wojskowej. W roku 1948 pogorszył się jego stan zdrowia. W 1950 r. podczas pobytu w szpitalu został aresztowany przez UB. Oskarżony o szpiegostwo i spiskowanie przeciwko ludowemu państwu, został poddany brutalnym przesłuchaniom, które ciągnęły się miesiącami. W maju 1952 r. rozpoczął się tajny proces, w którym bez udziału obrońców Bernard Adamecki został skazany na karę śmierci, a potem rozstrzelany w mokotowskim więzieniu (7 sierpnia 1952 r). Miejsce jego pochówku nie jest znane, ale wciąż szukamy - wyjaśniał radnym Andrzej Kunert, sekretarz generalny Rady Ochrony Walk i Męczeństwa.

Obecny podczas obrad płk Ryszard Curyk był wzruszony faktem, że udało się nazwać rondo imieniem wielkiego Polaka.

- Tak właśnie trzeba czcić naszych bohaterów. Proponuję również, aby zrobić tablicę pamiątkową. Tym zajmie się Wojskowa Akademia Techniczna - mówił płk Curyk.

Ewelina Kurzak

 

REKLAMA

Komentarze (6)

# Paweł Rafalski

14.12.2011 09:58

Prawidłowe nazwisko pułkownika brzmi Adamecki.

# Paweł Rafalski

14.12.2011 16:39

Jeszcze w jednym miejscu jest błędne nazwisko - w cytowanym tekście Andrzeja Krzysztofa Kunerta:
"W maju 1952 r. rozpoczął się tajny proces, w którym bez udziału obrońców Bernard Adamiecki został skazany na karę śmierci, a potem rozstrzelany w mokotowskim więzieniu (7 sierpnia 1952 r)".

# goj

30.01.2012 12:50

Znam tą rodzinę i jestem z tego dumny , ale ubolewam nad tym że ubecy mordercy na czele z Kiszczakiem który prowadził przesłuchania przy pomocy metalowej rurki śmieją się z głupoty narodu polskiego siedząc sobie w luksusie na wysokich emeryturach nietykalni przez głupie prawo.

REKLAMA

# 308_MiGol

31.01.2012 22:09

Witam. Wyrazy uznania dla inicjatorów nazwania ronda imieniem naszego krajana ze Śląska Cieszyńskiego, absolwenta Seminarium Nauczycielskiego w Bobrku (obecnie dzielnica Cieszyna), uczestnika I wojny światowej, obrońcy Śląska Cieszyńskiego przed najazdem czeskim 1919 roku i walk w obronie Lwowa, uczestnika Powstania Warszawskiego. Więcej o sylwetce tego wybitnego oficera można przeczytać tutaj w artykule "Ulica dla pułkownika" z 2002 roku,
por.

Pozdrawiam: GK

# 308_MiGol

31.01.2012 22:12

Por. wpis
http://www.308.cieszyn.pl/ z 31.01.2012 na stronie 308 Wirtualnego Dywizjonu Myśliwskiego

# Apola

11.03.2013 18:20

anapoleon.waw.plsporo czytam na temat pułkownika Bernarda Adameckiego ponieważ moj tata znał pułkownika/ pułkownik Adamecki był dowódcą mojego taty w lotnictwie zaraz po wojnie w Wojskowej Szkole Technicznej w Boernerowie. w 1948 moj tata byl swiadkiem zabrania pułkownika ze szkoły...czy ktoś posiada zdjecia z tych lat z WST?
Apola

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025