Rok z głowy
31 grudnia 2011
Kiedy kończy się rok, trzeba zacząć wspominać. A rok był w wydarzenia obfity, nie tylko dla czytelników - ot, na przykład nasza redakcyjna koleżanka, która zajmuje się Bielanami, poprawiła stan rodzinny o jedną, maleńką osobę...
Styczeń
Na terenie dzielnicy Bielany jest 27 przedszkoli publicznych. Niektóre z nich nie były remontowane od kilkudziesięciu lat, a ich stan techniczny jest zatrważający. Na przykład Baśniowa Kraina, która kwalifikuje się do generalnego remontu. Paweł Sondij, naczelnik wydziału infrastruktury pociesza, że w tym roku przedszkole przejdzie takowy wraz z przebudową komunikacji wewnątrz i przystosowaniem części przyziemia na potrzeby szatni.Rada dzielnicy wystąpiła do miasta z wnioskiem o przyznanie dodatkowych 45 mln na realizację potrzebnych bielańskich inwestycji. Dostali niecałe dwa miliony. Radni walczą o dodatkowe 5 mln zł na przebudowę ulicy Słonecznikowej, Sieciechowskiej, Osikowej, Doryckiej i Ogólnej oraz 2,4 mln na budowę parku "Ogród Zmysłów" przy ul. Opatowskiej. Najwięcej pieniędzy brakuje na edukację.
Luty
- Miało być przeorganizowanie ruchu, porządkowanie zasad parkowania w kwadracie ulic Barcicka, Grębałowska, Cegłowska, Twardowska. I co? I nic! Każdy parkuje gdzie chce. Kiedy nasze wąskie ulice przestaną być parkingiem dla użytkowników metra? - pytają zdenerwowani mieszkańcy Starych Bielan. Sądząc z obserwacji - nieprędko...Przystanek autobusowy Rudzka 03 jest zlokalizowany przy wjeździe na wiadukt nad Trasą Toruńską dla jadących w stronę pl. Wilsona. Tu zatrzymują się autobusy linii 157,185 i 181. Korzystają z niego osoby niepełnosprawne, matki z wózkami oraz uczniowie pobliskiej szkoły. Tyle, że przystanek nie ma wiaty - ZTM zapewnia, że jest tam zaplanowana i zostanie ustawiona najszybciej, jak będzie to możliwe.
Dworzec autobusowy PKS Marymont powstał w okresie powojennym, funkcjonował aż do końca lat dziewięćdziesiątych. Obecnie na terenie zlikwidowanego dworca, niedaleko stacji metra Słodowiec, stoją pawilony handlowo-usługowe i bary. - Chcemy jak najszybciej kompleksowo zabudować ten teren - mówił Jacek Zabojszcz, dyrektor spółki Turret Development. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania powstanie tu osiedle.
Marzec
Jednym z ładniejszych parków na Bielanach są Stawy Kellera u zbiegu ul. Kolektorskiej i Lektykarskiej. Okazuje się, że ładnie jest tam głównie latem. Zimą rzadko kto tu sprząta. - Kosze nie są regularnie opróżniane. W efekcie papierki, torebki foliowe oraz butelki i puszki po piwie lądują wszędzie - alarmuje pan Artur z ul. Zabłocińskiej. Kilka miesięcy później piszemy, że nie tylko zimą park jest niesprzątany.Mieszkańcy budynku przy ul. Magiera 15 skarżą się na skierowany w ich okna reflektor, znajdujący się na budynku komendy policji przy ul. Broniewskiego 58. Po naszej interwencji obiecano, że reflektor zostanie obniżony. - W związku ze skargą jednej z mieszkanek zostały wykonane pomiary, które wykazały, że ilość i natężenie światła są zgodne z obowiązującymi normami i przepisami. Jednakże skierowaliśmy pismo do odpowiedniego wydziału o obniżenie lampy - informuje Elwira Brzostowska z komendy rejonowej policji. Hmmm... Wydział do spraw obniżania lamp...
Kwiecień
O tym, że na terenie dawnego ogródka jordanowskiego przed budynkiem Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej urządzenia dla dzieci nie były wymieniane od wielu lat, pisaliśmy w 2010 roku. Dowiedzieliśmy się wówczas, że na modernizację terenu dawnego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy Szegedyńskiej dzielnica miała zarezerwowane 3 mln zł. Planowano wybudować tu okazały plac zabaw - na wzór urządzeń przy pl. Wilsona. I na planach się skończyło, bo w ramach cięć budżetowych miasto odebrało dzielnicy pieniądze przeznaczone na tę inwestycję. Rok później pieniędzy nadal nie ma, a Szegedyńska straszy dalej.
Odkąd na początku marca administracja osiedla Wawrzyszew przystąpiła do zapowiadanej od dawna wymiany rur doprowadzających wodę do mieszkań, na jednej z klatek w bloku przy ul. Szekspira 4 rozpoczął się horror. - Ekipa spartaczyła prace. Wieczorem woda lała się w całym pionie. Mieszkańcy nie mają wątpliwości - za zalane w kwietniu mieszkania powinna odpowiedzieć administracja osiedla, która w ich ocenie w ogóle nie pilnowała wykonawcy robót. Lokatorom obiecano odszkodowanie.
Stawy Kellera to nie jedyny zaniedbany bielański park. Czytelnik poprosił nas o interwencję w związku ze śmieciami, które nagromadziły się w czasie zimy przy Stawach Brustmana. - 31 marca wykonawca rozpoczął oczyszczanie stawów - zapewniał rzecznik Bielan. Wcześniej za czystość cieków i urządzeń wodnych na terenie dzielnic odpowiadał Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie.
Maj
Mieszkańcy alarmują, że wejście do budynku przy ul. Broniewskiego 48 stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Powód? Na wysokości pierwszego piętra brakuje barierek ochronnych. Zamiast nich wstawiono arkusze dykty. Działka na rogu Broniewskiego 48 i Duracza ma zostać przekazana Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w użytkowanie wieczyste w trybie bezprzetargowym.
Mieszkańcy Bielan doskonale znają i cenią polankę rekreacyjną w parku Młocińskim przy ul. Papirusów. Pracownicy Lasów Miejskich alarmują jednak, że nie dają już sobie rady z hulającymi tam grupkami pijanej młodzieży. - Młodzi rozpalają ogniska wyrwanymi z ogrodzenia żerdziami i fragmentami drewnianych wiat. Mimo tabliczek zakazu, notorycznie dewastują łąkę - żali się Krystyna Grądzka z Lasów Miejskich. - Wandalami natychmiast powinna zająć się straż miejska. Strażnicy obiecali, że będą tam zjawiać się częściej z patrolami.
Czerwiec
Pub na Wrzecionie działa już od jakiegoś czasu bez problemów. Sytuacja zmieniła się po 1 maja. Wówczas przed lokalem pojawiły się ławeczki i parasole, a nocni imprezowicze stali się hałaśliwi i awanturni. Do straży miejskiej nie wpływają jednak żadne informacje o naruszeniu porządku. Sąsiedzi wolą to załatwić przez gazetę?Mieszkańcy bloku przy ul. Wrzeciono 42 od kilku lat walczą z problemem nieprzyjemnego zapachu na klatce schodowej, który dochodzi z jednego z mieszkań. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami zobligował najemcę do uporządkowania pomieszczeń oraz przeprowadzenia dezynfekcji mieszkania. Nikt tego jednak nie wyegzekwował.
Władze dzielnicy szumnie świętowały oddanie do użytku zmodernizowanego budynku pływalni i hali sportowej przy Zespole Szkół Sportowych nr 50 na ul. Lindego 20. Niestety, o remoncie zdewastowanego kompleksu zewnętrznych boisk już zapomniano. Dzielnica zapowiada, że boiska doczekają się odnowy, ale "w późniejszym terminie".
Lipiec-sierpień
Park między ul. Duracza a Perzyńskiego to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na Bielanach. Niestety, o ile zieleń w parku jest wciąż urokliwa, to całość psują rozpadające się śmietniki i ławki. - Zdajemy sobie sprawę ze złego stanu technicznego tzw. małej architektury w parkach bielańskich, nie tylko w parku Herberta. Nie remontujemy i nie konserwujemy elementów wyposażenia parków z powodu braku pieniędzy w budżecie - mówi Tadeusz Olechowski, rzecznik bielańskiego ratusza. Słusznie. Przyroda wszystko załatwi sama.Dwa lata trwają przygotowania do otwarcia punktu paszportowego na Bielanach. Na razie nie widać końca negocjacji. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że rzeczywistym i jedynym problemem jest brak funduszy urzędu wojewódzkiego na dodatkowe etaty i prowadzenie terenowego oddziału.
Wrzesień
W przyszłym roku ulica Kasprowicza na Bielanach będzie na całej długości dwupasmowa - donosimy na początku września. Rozpoczyna się budowa brakującego, ok. 700-metrowego odcinka jej drugiej "nitki". Powstanie w pobliżu stacji metra Wawrzyszew, pomiędzy ul. Oczapowskiego i Przy Agorze. Nareszcie, bo o poszerzeniu Kasprowicza mówiło się co najmniej od czasu budowy metra.
Po niespełna czterech latach funkcjonowania, lodowisko przy Szkole Podstawowej nr 289 zostało zamknięte. Kosztowało 3,6 miliona, ale niestety niszczyło płytę boiska.
Jeszcze w lipcu urząd dzielnicy zapowiadał, że po wakacjach uruchomi studnię oligoceńską przy Lindego. Na początku września padł termin - za dwa tygodnie. I tak jakoś to leci. Oprócz wody oligoceńskiej.
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany to dwa usytuowane naprzeciwko siebie budynki przy ul. Skalbmierskiej 5 i 6. W żadnym z nich nie ma podjazdu dla wózków inwalidzkich i dziecięcych ani wind, choć są to budynki trzypiętrowe. - Ośmiostopniowe schody, które trzeba pokonać w drodze do drzwi urzędu, są prawdziwą barierą i upokorzeniem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich - mówi pan Zdzisław. Usprawnień póki co nie będzie. Skarbówka nie ma kasy.
Październik
Skoro o niepełnosprawnych i wózkach mowa: kościół św. Zygmunta na pl. Konfederacji, chluba Starych Bielan, nie jest dostępny dla wszystkich wiernych. Z powodu braku dogodnego podjazdu na schodach kłopot z dotarciem na mszę mają osoby niepełnosprawne i matki z wózkami.Są opóźnienia na budowie ulicy AK Kampinos, choć prace miały zakończyć się w sierpniu. - Nasz wykonawca prowadzi przebudowę skrzyżowania ulic Encyklopedycznej z ulicą Zgrupowania AK Kampinos w ramach inwestycji jaką jest budowa drugiego odcinka trasy mostu Północnego. Umowa przewiduje, że wszystkie prace związane z tą inwestycją mają być zrealizowane do końca grudnia 2011 r. - mówi Agata Choińska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.
Libacje alkoholowe w osiedlu Wrzeciono, nocne burdy na Rudnickiego, bójki w biały dzień na Magiera, napady rabunkowe przy stacji metra Wawrzyszew. Tak w opinii wielu naszych czytelników wygląda codzienność na Bielanach. - A przy stacji metra Wawrzyszew grasuje gwałciciel! - alarmuje pani Anna. Miejscowa policja nic nie wie o rzekomym zagrożeniu. - Zawsze poważnie traktujemy tego typu zgłoszenia. Zapewniam jednak, że w ostatnim czasie nie zgłosiła się do nas żadna kobieta, która padłaby ofiarą przestępcy seksualnego - mówi Elwira Brzostowska, rzeczniczka komendy policji na Bielanach.
Listopad
Urzędnicy planują likwidację lub przeniesienie szkół na Bielanach. Zmiany dotyczą Gimnazjum nr 71, liceum na Wrzecionie i szkoły na Arkuszowej. Rodzice się temu sprzeciwiają, posuwając się do oflagowania zagrożonych likwidacją placówek. Dzielnicę ich utrzymanie kosztuje zbyt dużo, więc zmiany będą oznaczały oszczędności w budżecie. O kosztach społecznych się nie wspomina...Lokatorzy bloku przy ul. Przytyk 5 skarżą się na firmę zarządzającą budynkiem. - Pijany gospodarz nie sprząta. Czasami ktoś klatkę umyje, a w piwnicy leżą zdechłe szczury. W bloku śmierdzi, bo pijani załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na klatkach schodowych - żalą się. Administracja uważa, że jeśli szczury biegają pod blokiem, to winni są temu mieszkańcy, którzy wyrzucają przez okno jedzenie. A to akurat celna uwaga, bo pod oknami na Przytyku można znaleźć wszystko...
Grudzień
Dzielnicowi urzędnicy chcą połączenia domu kultury przy ulicy Andersena z Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej mieszczącym się przy ulicy Szegedyńskiej. I znowu burza wśród niezadowolonych mieszkańców.Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w porozumieniu z władzami gminy Stare Babice chce przekształcić teren składowiska odpadów komunalnych Radiowo w całoroczny stok narciarski. Mniej więcej taki, jaki działa na Szczęśliwicach. Projekt zakłada budowę półkilometrowej trasy dla narciarzy, wyciągu krzesełkowego, budowę tarasów widokowych, ścieżek rowerowych, tras dla narciarzy biegowych i saneczkarzy, a także rynien snowboardowych.
Rusza przebudowa Kasprowicza, a dokładniej - budowa drugiej nitki od Oczapowskiego do Przy Agorze. Wąskie gardło ma zniknąć, za to mieszkańcy okolicznych bloków narzekają, że ulica budowana jest pod ich oknami.
Tak mniej więcej minął nam rok 2011. Dużo interwencji to dowód, że nas Państwo lubicie. Mamy nadzieję, że sympatii nie braknie także w przyszłym roku.
Archiwa przeglądał Wiktor Tomoń