REKLAMA

Puls Warszawy

społeczeństwo »

 

Rodziny osadzonych żądają prawa do widzeń. Jak możesz im pomóc?

  7 maja 2021

alt='Rodziny osadzonych żądają prawa do widzeń. Jak możesz im pomóc?'

Rodziny osób osadzonych w zakładach karnych apelują do ministra sprawiedliwości o prawo do widzeń i zachęcają do podpisania w internecie petycji wspierającej ich akcję.

REKLAMA

- W związku z pandemią covid-19 w zakładach karnych od 17 października 2020 obowiązuje zakaz tradycyjnych widzeń. Mój mąż przebywa w areszcie. Nie widziałam go i nie słyszałam od siedmiu miesięcy - napisała do nas współorganizatorka akcji "Prawo do widzeń" Anita Kazimierczak -Boszko.

Jak rodziny mają utrzymywać więzi?

- Zgodę na widzenie otrzymałam, lecz nie zdążyłam nawet jej wykorzystać właśnie ze względu na wstrzymanie widzeń. Dzieci są całkowicie odizolowane od taty i bardzo cierpimy z tego powodu, tęsknimy i zmagamy się z tym każdego dnia - dodaje i jak zaznacza, to jest trudna sytuacja dla wielu rodzin.

- Są rodziny, w których ojcowie nie mieli możliwości poznać urodzonych w pandemii dzieci. Wydłużono więźniom nieco rozmowy telefoniczne, ale co to jest, wydłużenie z pięciu do ośmiu, dziesięciu minut? Rozmowy na Skype odbywają się raz w miesiącu. Jest to skandal. Jak rodziny mają utrzymywać więzi? - dopytuje.

Kup bilet

"Traktuje się nas jak margines społeczny"

- Temat funkcjonowania zakładów karnych w czasie pandemii jest całkowicie pobocznym tematem. Nie mówi się o nas na konferencjach prasowych. Zarówno nas, jak i bliskich nam osadzonych traktuje się jak margines społeczny, przez to, że zostali skazani. To prawda, ale to nie zmienia faktu, że oni mają rodziny: matki, żony, dzieci i to o te dzieci w szczególności chodzi - zaznacza. Inicjatorką całej akcji jest Joanna Kińska, a od początku rodziny osadzonych wspiera stowarzyszenie Arkadiusza Kraski "W nas siła". Powstała w tej sprawie nawet grupa na portalu społecznościowym o nazwie "Prawo do widzeń". Przed kilkoma dniami powstała też petycja, którą już podpisało 6 tys. osób.

REKLAMA

Gdzie podpisać petycję?

Pismo trafi do Ministerstwa Sprawiedliwości. Inicjatorzy akcji wysłali też listy do rzecznika praw obywatelskich, do ministra sprawiedliwości, premiera i rzecznika praw dziecka. - Prosimy, by luzowanie obostrzeń w kraju objęło tę kwestię, gdyż zawieszenie widzeń przyczyniło się bardzo do pogorszenia stanu psychicznego osadzonych, ale również nas, matek, żon i w szczególności naszych dzieci. Wielu chłopaków w zakładach karnych jest w fatalnej kondycji psychicznej. Przez 23 godziny siedzą w celi, mają tylko godzinę spaceru. Nie ma widzeń, głowa nie ma kiedy odpocząć, zająć się czymś innym. To jest horror i odbija się negatywnie na relacjach z bliskimi. Liczymy na to, że dzięki tym wszystkim działaniom, widzenia wrócą i zarówno my, jak i osadzeni i dzieci, przestaniemy cierpieć - przekonuje pani Anita. Petycję wspierających widzenia osadzonych z ich rodzinami można podpisać na stronie secure.avaaz.org.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Przycisk

09.05.2021 18:17

A ktoś im kazał popełniać przestępstwa?

# pedagog

11.05.2021 10:44

Chyba lepiej ze dzieci nie mają kontaktu z kryminalistami

# Ramon

01.06.2021 20:32

Biedactwa. Więzi to skazani powinni miec 23 godziny na dobę na rękach. Albo pęta w kamieniołomie. A dzieciom to wyjdzie na dobre, bez takiego widoku "tatusia" i brak kontaktu. Kubek wody, pół chleba i tyrka 16 godzin. To się państwu skazanym należy.

REKLAMA

# ZBULWERSOWANA

03.06.2021 08:48

Osadzeni to tylko LUDZIE, mają prawo popełniać błędy!! Więzienia to ich sposób na odkupienie win. Ktoś kto twierdzi, że izolacja i zakaz kontaktu z najbliższymi ma wyjść komu kolwiek na dobre,niech sam zerwie go z dziećmi i reszta rodziny na rok czy dluzej. Jak raz dziennie przez 5min zadzwoni i zerwie mu połączenie w połowie zdania poczuje co Te osoby mogą czuć! A co do dzieci, nie one same wybierały sobie rodziców, to raz, a dwa każde dziecko ma prawo do pogłębiania więzi z rodzicami..Nie ważne czy są w pokoju obok czy za kratami..

# Kacper7890

09.09.2021 19:55

Interesująca treść wnosząca wiele nowej wiedzy https://spcg.pl
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024