REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

zabytki

 

Żelazna 64: skończyli remont we wnętrzu zabytkowej kamienicy

  12 stycznia 2023

Żelazna 64: skończyli remont we wnętrzu zabytkowej kamienicy
źródło: archiwum tustolica.pl

Wpisana do rejestru zabytków kamienica na rogu Żelaznej i Krochmalnej może pochwalić się wyremontowaną klatką schodową i odnowionym prześwitem bramowym. Prace przeprowadził Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola.

REKLAMA

W chaotycznej zabudowie Mirowa XIX-wieczne kamienice przeplatają się z blokami osiedla Za Żelazną Bramą i współczesnymi biurowcami, ale wciąż można znaleźć miejsca, które przetrwały II wojnę światową w praktycznie niezmienionym stanie. Jedno z nich znajduje się na skrzyżowaniu Żelaznej z Krochmalną, gdzie stoją trzy kamienice.

Remont Żelaznej 64

Kamienica przy Żelaznej 64 powstała w latach 1897-1905 według projektu nieznanego z nazwiska architekta. Co z ruderą na rondzie ONZ? Samorząd chce... mieszkań komunalnych Co z ruderą na rondzie ONZ? Samorząd chce... mieszkań komunalnych
Choć w miejskim budżecie jest 3-miliardowa dziura, wolski ratusz chciałby wydać gigantyczną kwotę 535 mln zł na urządzenie mieszkań komunalnych w starych kamienicach.
Obecnie jest własnością warszawskiego samorządu a cztery lata temu została wpisana do rejestru zabytków. ZGN Wola właśnie zakończył remont wnętrza.

- W ramach niezbędnych prac wymieniliśmy biegi schodowe do piwnicy, przeprowadziliśmy remont klatek schodowych, remont prześwitu bramowego, przebudowaliśmy instalację elektryczną w częściach wspólnych. Prace trwały od końca sierpnia 2022 roku - podsumowują urzędnicy.

REKLAMA

Brak pomysłu na kamienice

Na Woli nie brakuje opinii, że wyremontowana klatka schodowa wkrótce i tak zostanie zdewastowana. Podobne historie powtarzały się już w wielu starych kamienicach. Tak samo, jak w przypadku innych XIX-wiecznych budynków należących do miasta, najkrótszą drogą do uratowania zabytku byłaby jego sprzedaż prywatnemu inwestorowi. Nie jest to jednak proste. ZGN Wola niechętnie wystawia kamienice na sprzedaż a deweloperzy niechętnie się nimi interesują, ponieważ wpis do rejestru zabytków bardzo utrudnia remont. Konserwator może przykładowo zabronić dobudowania windy kosztem "przeprucia" oryginalnych podłóg.

W rezultacie nie jest zadowolony nikt, bo mieszkańcy muszą chodzić po schodach na czwarte piętro, budynki niszczeją, miłośnicy zabytków krytykują, deweloperzy nie zarabiają, a podatnicy wciąż utrzymują obiekt z własnych kieszeni. Co bardzo ważne, wpis do rejestru podwyższa koszt remontu także dla ZGN, ponieważ wszystko musi być konsultowane z konserwatorem i przygotowane według jego wytycznych.

Mieszkania komunalne na Woli?

Warto przypomnieć, że dwa lata temu burmistrz Krzysztof Strzałkowski zaproponował przeznaczenie 535 mln zł na przekształcenie wolskich pustostanów w mieszkania komunalne. Doprowadzenie do stanu używalności jednego starego mieszkania kosztowałoby 600 tys. zł, a więc więcej, niż budowa nowego.

Do tego trzeba doliczyć koszty utracone, tzn. kwotę, jaką samorząd otrzymałby sprzedając kamienice do remontu, a także dalsze wpływy z podatków. Całkowity koszt pomysłu Strzałkowskiego jest trudny do oszacowania, być może przekracza miliard. Wszystko po to, by zapewnić darmowe mieszkania garstce wybrańców.

(jok)

.
 

Polecamy

Komentarze (1)

# ZelaznA

16.01.2023 12:30

"Kamienica przy Żelaznej 64 powstała w latach 1897-1905 według projektu nieznanego z nazwiska architekta."
Architekt: Józef Czerwiński. Był znanym warszawskim architektem, autorem i współautorem wielu projektów kamienic warszawskich, w tym Kamienicy "Pod zegarem" na Chłodnej 20, niedaleko opisywanej w artykule.
Czy jego nazwisko nie figuruje nawet na tablicy informacyjnej od strony ul. Żelaznej??
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA