REKLAMA

Targówek

kultura »

 

Park Rzeźby na Bródnie - doły z rozbitymi naczyniami. To sztuka?

  7 lipca 2014

alt='Park Rzeźby na Bródnie - doły z rozbitymi naczyniami. To sztuka?'
źródło: artmuzeum.pl, Ai Weiwei, 2012, fot. Gao Yuan, dzięki uprzejmości neugerriemschneider

13 lipca o godz. 16.00 będziemy świadkami szóstej odsłony Parku Rzeźby na Bródnie - projektu "To Be Found" chińskiego artysty Ai Weiweia. Warszawska rzeźba Weiweia składa się z trzech cylindrycznych dołów wypełnionych rozbitymi naczyniami, ziemią i torfem.

REKLAMA

Doły oddalone są od siebie o 100 metrów, tworząc trójkąt równoramienny. Naczynia zakopane w ziemi są replikami chińskiej świątynnej wazy z połowy XIV wieku i zostały rozbite na setki kawałków o różnej wielkości i kształcie. Oryginał wazy wykonano za czasów mongolskiej dynastii Yuan, najprawdopodobniej pomiędzy rokiem 1330 a 1370. Została zlicytowana w 2005 roku w za rekordową dla tego typu obiektów kwotę ponad 27 mln dolarów.

Jaka symbolika przyświeca temu projektowi? Na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej tłumaczy to Sebastian Cichocki.

- Powstawanie tego dzieła ma wymiar performatywny, przywodząc na myśl zarówno rytuały pochówku czy gest ukrywania cennych przedmiotów w obliczu nadciągającego kataklizmu(...). W Warszawie niewidoczna podziemna rzeźba Weiweia nabiera dodatkowych znaczeń. W mieście skrywającym pozostałości budynków zniszczonych podczas II wojny światowej czy tak znaczące ślady przeszłości jak archiwum Emanuela Ringelbluma (który zakopał w trzech bańkach po mleku dokumenty dotyczące życia w warszawskim getcie - jednej z nich nigdy nie odnaleziono), ziemia jest materiałem do odkodowywania przez kolejne pokolenia badaczy. Na Bródnie projekt Ai Weiweia wpisuje się również w czysto archeologiczny kontekst, związany z wczesnośredniowiecznym osadnictwem - to tutaj, kilka kilometrów od parku Bródnowskiego, odkryto ślady po osadzie z XI wieku, pierwszej na terenie, który został później nazwany Warszawą - czytamy.

Według słów Cichockiego, rzeźba ma być swoistym komunikatem adresowanym do przyszłych pokoleń, dziełem "do odnalezienia". A w przyszłości "stanowić jeden ze śladów ludzkiej cywilizacji oraz jej najbardziej zagadkowej aktywności, jaką jest sztuka".

Nasz komentarz:

Wszystko powyższe jest prawdą. Sztuka ma zmuszać do myślenia, poruszać zwoje mózgowe, prowokować - po to właśnie jest. Rozbijanie kopii waz i zakopywanie ich w ziemi też jest sztuką? Powiedzmy! Etykietę sztuki można przypisać niemal każdemu przedsięwzięciu, także temu wydawać się może najbardziej absurdalnemu. Jednak projekt Ai Weiweia budzi protest z innej przyczyny: jest finansowany z pieniędzy publicznych. Gdyby zapłacił za niego sponsor - nie mrugnęlibyśmy okiem. Jednak w sytuacji, gdy brakuje pieniędzy na potrzeby bardziej prozaiczne, w tym także na przedsięwzięcia kulturalne znacznie lepszego gatunku, wydawanie pieniędzy publicznych na opisane wydarzenie jest co najmniej wątpliwe moralnie. Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy...

(red)

 

Komentarze (4)

# artystka

10.07.2014 23:21

Jeśli redakcja nie rozumie sztuki, to to problem redakcji a nie sztuki.

# Ryś

15.07.2014 12:15

Do artystki. Polecam scenę z niesmiertelnym cytatem PO CO JEST TEN MIŚ?

# absolwentka ASP

15.07.2014 14:17

Smutne jest to, że wszystkie media (ta strona jest jedyna, jaką znalazłam) opisują ten projekt w samych superlatywach i nawet się nie zastanowią nad sensem tego przedsięwzięcia i wydawania na niego pieniędzy podatników. Czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej to instytucja, której zadaniem jest popularyzowanie każdego absurdalnego pomysłu, jaki pojawi się na świecie?

REKLAMA

# absolwentka ASP

15.07.2014 14:20

uzupełniam: ta strona jest jedyna, jaką znalazłam, z komentarzem poddającym w wątpliwość zachwyt nad projektem To Be Found
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024