REKLAMA

Targówek

kultura »

 

Park Rzeźby na Bródnie - doły z rozbitymi naczyniami. To sztuka?

  7 lipca 2014

alt='Park Rzeźby na Bródnie - doły z rozbitymi naczyniami. To sztuka?'
źródło: artmuzeum.pl, Ai Weiwei, 2012, fot. Gao Yuan, dzięki uprzejmości neugerriemschneider

13 lipca o godz. 16.00 będziemy świadkami szóstej odsłony Parku Rzeźby na Bródnie - projektu "To Be Found" chińskiego artysty Ai Weiweia. Warszawska rzeźba Weiweia składa się z trzech cylindrycznych dołów wypełnionych rozbitymi naczyniami, ziemią i torfem.

REKLAMA

Doły oddalone są od siebie o 100 metrów, tworząc trójkąt równoramienny. Naczynia zakopane w ziemi są replikami chińskiej świątynnej wazy z połowy XIV wieku i zostały rozbite na setki kawałków o różnej wielkości i kształcie. Oryginał wazy wykonano za czasów mongolskiej dynastii Yuan, najprawdopodobniej pomiędzy rokiem 1330 a 1370. Została zlicytowana w 2005 roku w za rekordową dla tego typu obiektów kwotę ponad 27 mln dolarów.

Jaka symbolika przyświeca temu projektowi? Na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej tłumaczy to Sebastian Cichocki.

- Powstawanie tego dzieła ma wymiar performatywny, przywodząc na myśl zarówno rytuały pochówku czy gest ukrywania cennych przedmiotów w obliczu nadciągającego kataklizmu(...). W Warszawie niewidoczna podziemna rzeźba Weiweia nabiera dodatkowych znaczeń. W mieście skrywającym pozostałości budynków zniszczonych podczas II wojny światowej czy tak znaczące ślady przeszłości jak archiwum Emanuela Ringelbluma (który zakopał w trzech bańkach po mleku dokumenty dotyczące życia w warszawskim getcie - jednej z nich nigdy nie odnaleziono), ziemia jest materiałem do odkodowywania przez kolejne pokolenia badaczy. Na Bródnie projekt Ai Weiweia wpisuje się również w czysto archeologiczny kontekst, związany z wczesnośredniowiecznym osadnictwem - to tutaj, kilka kilometrów od parku Bródnowskiego, odkryto ślady po osadzie z XI wieku, pierwszej na terenie, który został później nazwany Warszawą - czytamy.

Według słów Cichockiego, rzeźba ma być swoistym komunikatem adresowanym do przyszłych pokoleń, dziełem "do odnalezienia". A w przyszłości "stanowić jeden ze śladów ludzkiej cywilizacji oraz jej najbardziej zagadkowej aktywności, jaką jest sztuka".

Nasz komentarz:

Wszystko powyższe jest prawdą. Sztuka ma zmuszać do myślenia, poruszać zwoje mózgowe, prowokować - po to właśnie jest. Rozbijanie kopii waz i zakopywanie ich w ziemi też jest sztuką? Powiedzmy! Etykietę sztuki można przypisać niemal każdemu przedsięwzięciu, także temu wydawać się może najbardziej absurdalnemu. Jednak projekt Ai Weiweia budzi protest z innej przyczyny: jest finansowany z pieniędzy publicznych. Gdyby zapłacił za niego sponsor - nie mrugnęlibyśmy okiem. Jednak w sytuacji, gdy brakuje pieniędzy na potrzeby bardziej prozaiczne, w tym także na przedsięwzięcia kulturalne znacznie lepszego gatunku, wydawanie pieniędzy publicznych na opisane wydarzenie jest co najmniej wątpliwe moralnie. Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy...

(red)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# artystka

10.07.2014 23:21

Jeśli redakcja nie rozumie sztuki, to to problem redakcji a nie sztuki.

# Ryś

15.07.2014 12:15

Do artystki. Polecam scenę z niesmiertelnym cytatem PO CO JEST TEN MIŚ?

# absolwentka ASP

15.07.2014 14:17

Smutne jest to, że wszystkie media (ta strona jest jedyna, jaką znalazłam) opisują ten projekt w samych superlatywach i nawet się nie zastanowią nad sensem tego przedsięwzięcia i wydawania na niego pieniędzy podatników. Czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej to instytucja, której zadaniem jest popularyzowanie każdego absurdalnego pomysłu, jaki pojawi się na świecie?

REKLAMA

# absolwentka ASP

15.07.2014 14:20

uzupełniam: ta strona jest jedyna, jaką znalazłam, z komentarzem poddającym w wątpliwość zachwyt nad projektem To Be Found
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe