Święty Stanisław w remoncie. Grzyby i glony zaatakowały zabytek
6 lipca 2021
Przy ceglanej fasadzie XIX-wiecznej świątyni przy Wolskiej wciąż pracują konserwatorzy.
Kościół św. Stanisława Biskupa to jeden z wolskich zabytków, które zmieniają się w ostatnich latach najbardziej. Będąca jego właścicielem katolicka parafia św. Wojciecha prowadzi zakrojony na szeroką skalę remont, mający na celu przywrócenie budynkowi dobrej kondycji i urody.
- Ze względu na bardzo duże koszty remontu prace podzielone są na etapy roczne - pisze stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. - Dzięki dotacji miasta w wysokości 200 tys. zł, co stanowi ponad 47% kosztów, rozpoczął się właśnie kolejny jego etap. Konserwatorzy pracują na elewacji transeptu zachodniego, czyli nawy poprzecznej.
Trwające prace konserwatorskie polegają na dezynfekcji całych partii muru zaatakowanych przez grzyby, mchy i glony. Pracownicy usuwają wszystkie cementowe uzupełnienia, które zastępują specjalistycznymi kitami. Najbardziej zniszczone cegły i kształtki wymienią na nowe. Cały mur zostanie oczyszczony, wzmocniony, a na końcu zaimpregnowany. Wyjątkowej precyzji i cierpliwości wymaga konserwacja ceglanych kształtek okien, których stan jest bardzo zły. Przeprowadzona zostanie także renowacja wszystkich elementów kamiennych i powierzchni otynkowanych. Prace potrwają do listopada.
Kościół przy Wolskiej - historia
Świątynię w stylu neogotyckoo-nadwiślańskim zaprojektował Józef Pius Dziekoński, autor m.in. katedry św. Michała i św. Floriana na Pradze i kościoła św. Karola Boromeusza na Powązkach oraz współautor kościoła na pl. Zbawiciela. Wzniesiono ją w latach 1898-1903 z myślą o mieszkańcach robotniczej Woli.
Świątynia została uszkodzona podczas obrony Warszawy w 1939 roku. W czasie powstania warszawskiego teren kościoła stał się obozem przejściowym dla ewakuowanych mieszkańców stolicy, a następnie miejscem masowych egzekucji. W 1997 roku w świątyni złożono sprowadzone z Gniezna relikwie św. Wojciecha.
Symboliczny grób Jana Pawła II
Od 2006 roku w Kaplicy Pamięci Narodowej w lewej nawie kościoła znajduje się symboliczny grób papieża Jana Pawła II, zbudowany według pomysłu księdza Mariusza Brzostka. W płycie umieszczony jest fragment pasa od papieskiej sutanny, podarowany parafii przez kardynała Stanisława Dziwisza.
(dg)