REKLAMA

Wola

zabytki »

 

Święty Stanisław w remoncie. Grzyby i glony zaatakowały zabytek

  6 lipca 2021

alt='Święty Stanisław w remoncie. Grzyby i glony zaatakowały zabytek'
źródło: BSKZ

Przy ceglanej fasadzie XIX-wiecznej świątyni przy Wolskiej wciąż pracują konserwatorzy.

REKLAMA

Kościół św. Stanisława Biskupa to jeden z wolskich zabytków, które zmieniają się w ostatnich latach najbardziej. Będąca jego właścicielem katolicka parafia św. Wojciecha prowadzi zakrojony na szeroką skalę remont, mający na celu przywrócenie budynkowi dobrej kondycji i urody.

- Ze względu na bardzo duże koszty remontu prace podzielone są na etapy roczne - pisze stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. - Dzięki dotacji miasta w wysokości 200 tys. zł, co stanowi ponad 47% kosztów, rozpoczął się właśnie kolejny jego etap. Konserwatorzy pracują na elewacji transeptu zachodniego, czyli nawy poprzecznej.

Trwające prace konserwatorskie polegają na dezynfekcji całych partii muru zaatakowanych przez grzyby, mchy i glony. Pracownicy usuwają wszystkie cementowe uzupełnienia, które zastępują specjalistycznymi kitami. Najbardziej zniszczone cegły i kształtki wymienią na nowe. Cały mur zostanie oczyszczony, wzmocniony, a na końcu zaimpregnowany. Wyjątkowej precyzji i cierpliwości wymaga konserwacja ceglanych kształtek okien, których stan jest bardzo zły. Przeprowadzona zostanie także renowacja wszystkich elementów kamiennych i powierzchni otynkowanych. Prace potrwają do listopada.

Kościół przy Wolskiej - historia

Świątynię w stylu neogotyckoo-nadwiślańskim zaprojektował Józef Pius Dziekoński, autor m.in. katedry św. Michała i św. Floriana na Pradze i kościoła św. Karola Boromeusza na Powązkach oraz współautor kościoła na pl. Zbawiciela. Wzniesiono ją w latach 1898-1903 z myślą o mieszkańcach robotniczej Woli.

Świątynia została uszkodzona podczas obrony Warszawy w 1939 roku. W czasie powstania warszawskiego teren kościoła stał się obozem przejściowym dla ewakuowanych mieszkańców stolicy, a następnie miejscem masowych egzekucji. W 1997 roku w świątyni złożono sprowadzone z Gniezna relikwie św. Wojciecha.

Zapraszamy na zakupy

Symboliczny grób Jana Pawła II

Od 2006 roku w Kaplicy Pamięci Narodowej w lewej nawie kościoła znajduje się symboliczny grób papieża Jana Pawła II, zbudowany według pomysłu księdza Mariusza Brzostka. W płycie umieszczony jest fragment pasa od papieskiej sutanny, podarowany parafii przez kardynała Stanisława Dziwisza.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe