REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Rasta-flaga w kościele, czyli o symbolach Białołęki

  21 sierpnia 2014

alt='Rasta-flaga w kościele, czyli o symbolach Białołęki'
Flaga Białołęki trafiła do kościoła przy Myśliborskiej.

Herb Białołęki jest jednym z najładniejszych w Warszawie a flaga dawnej gminy ma rastafariańsko-etiopski wzór. Co symbolizują?

REKLAMA

Herb Białołęki jest nowy (powstał w latach 90.), ale w pełni zgodny z dawną sztuką heraldyczną i pełen symboli.

W prawym, zielonym polu (heraldycy opisują herby z perspektywy rycerza trzymającego tarczę) widnieje Snopek (szw. Vasa), herb dynastii Wazów. To znak, że Białołęka należała do króla Jana Kazimierza, jak również nawiązanie do niedawnej, rolniczej przeszłości dzielnicy. Lewe, złote pole, zawiera figurę złożoną z herbów Gołyńskich (lwa na baszcie) i Ossolińskich (topora). Samą dwudzielność herbu można interpretować jako zjednoczenie silnie zurbanizowanej części dzielnicy - Tarchomina i Nowodworów - z Zieloną Białołęką.

W bardziej swobodnej interpretacji lew zamachujący się toporem na snopek siana jest symbolem deweloperów i samorządowców, przyczyniających się do niszczenia historii i rolniczej przeszłości naszej okolicy...

Etiopia to czy Białołęka?

Barwy na fladze dawnej gminy pochodzą z kolorów herbu - brakuje tylko bieli - i są dokładnie takie same jak kolory panafrykańskie, symbolizujące jedność Afryki. Flaga Białołęki różni się od flagi Etiopii wyłącznie brakiem godła! A że barwy panafrykańskie używane są także przez rastafarian, otwiera się nam pole do kolejnych interpretacji... Być może władze naszej dzielnicy powinny wykorzystać tę przypadkową zbieżność i zorganizować jakiś Dzień Afrykański? Albo przynajmniej udostępnić miejsce na etiopsko-jamajską imprezę, która ściągnie na Białołękę tłumy turystów?

Kup bilet

W oczekiwaniu na niezależność

W temacie symboli Białołęki jest jeszcze jeden zabawny szczegół. Kiedy 12 lat temu weszła w życie tzw. ustawa warszawska i przekształcono dawne gminy w dzielnice, flaga powiewająca przed ratuszem przy Modlińskiej została zdjęta i oddana w depozyt do czasu odzyskania przez gminę niezależności. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że depozyt ten znajduje się w kościele Najświętszej Marii Panny Matki Pięknej Miłości przy Myśliborskiej, a samo przekazanie flagi miało miejsce podczas mszy. Można zatem domniemywać, że Białołęka jest obecnie pod zaborem Warszawy, a wkrótce pozostający "na uchodźstwie" z gabinetu burmistrza Jerzy Smoczyński rozpocznie kolejną próbę odbicia ratusza z rąk "namiestnika" Piotra Jaworskiego.

DG, oko

 

Komentarze (4)

# vars

21.08.2014 11:40

No bo co tu dużo mówić - Białołęka jako samodzielna gmina, mogąca swobodnie gospodarować własnymi wydatkami, prosperowała znacznie lepiej...
A etiopsko-jamajską imprezę mamy - ReggaeFest :)

# żcz

21.08.2014 12:13

Do autora tekstu DG
Słusznie zauważasz autorze, że Białołęka oczekuje na niezależność.
Popieram varsa w tym co napisał.
Aby prawdzie i sprawiedliwości stało się zadość autorze DG trzeba było napisać, że kiedy burmistrzem był Jerzy Smoczyński to jego kolegą klubowym był ... przewodniczący Rady Jacek Kaznowski.
Jakoś dziwnie wielu autorów rozmaitych tekstów (zwłaszcza tych "POprawnych") zapomina o tym fakcie krytykując jedynie burmistrza J. Smoczyńskiego.
A przecież to pan przewodniczący Rady Jacek Kaznowski miał bardzo dużo do powiedzenia np. przy planach zagospodarowania trenów, kierowania środków finansowych na infrastrukturę tzw. społeczną (szkoły, przedszkola, żłobki, sale sportowe, obiekty sportowe, parki, place zabaw itp.) bo to ten pan głosował nad uchwałami Rady i to chyba Rada radziła burmistrzowi co ma robić a nie odwrotnie. W końcu Rada ma radzić!!!!
A teraz już 16 listopada zobaczymy jak mieszkańcy ocenią obecnych radnych i czy udzielą kredytu zaufania zupełnie nowym kandydatom.
Warto pamiętać, że jedynki nie muszą wejść do rady jeśli dostaną mało głosów!!!!!

# fct

21.08.2014 13:33

Nie to żebym sie czepiał ale po pierwsze odcienie barw Etiopii i Białołęki bardzo się różnią Etiopia ma barwy ciemniejsze my mamy jaskrawe po drugie autor chyba nie zna dzielnicy i pubów które sie tu znajdują Reggae Bar Aloha mamy i korzystamy. trzymajmy sie faktów a nie je naciągajmy by cośkolwiek napisać.

REKLAMA

# shr

21.08.2014 15:30

Tekst na sezon ogórkowy, o niczym.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy