Rasta-flaga w kościele, czyli o symbolach Białołęki
21 sierpnia 2014
Herb Białołęki jest jednym z najładniejszych w Warszawie a flaga dawnej gminy ma rastafariańsko-etiopski wzór. Co symbolizują?
Herb Białołęki jest nowy (powstał w latach 90.), ale w pełni zgodny z dawną sztuką heraldyczną i pełen symboli.
W prawym, zielonym polu (heraldycy opisują herby z perspektywy rycerza trzymającego tarczę) widnieje Snopek (szw.
Będzie zasięg na wschodniej Białołęce. Orange stawia maszty
Mieszkańcy wschodnich rejonów Białołęki od lat borykają się z problemem kiepskiego zasięgu telefonów komórkowych. Aby porozmawiać w cywilizowany sposób, muszą... wychodzić z domu, choć i to nie zawsze pomaga. A wydawałoby się, że żyjemy w XXI wieku.
Vasa), herb dynastii Wazów. To znak, że Białołęka należała do króla Jana Kazimierza, jak również nawiązanie do niedawnej, rolniczej przeszłości dzielnicy. Lewe, złote pole, zawiera figurę złożoną z herbów Gołyńskich (lwa na baszcie) i Ossolińskich (topora). Samą dwudzielność herbu można interpretować jako zjednoczenie silnie zurbanizowanej części dzielnicy - Tarchomina i Nowodworów - z Zieloną Białołęką.
W bardziej swobodnej interpretacji lew zamachujący się toporem na snopek siana jest symbolem deweloperów i samorządowców, przyczyniających się do niszczenia historii i rolniczej przeszłości naszej okolicy...
Etiopia to czy Białołęka?
Barwy na fladze dawnej gminy pochodzą z kolorów herbu - brakuje tylko bieli - i są dokładnie takie same jak kolory panafrykańskie, symbolizujące jedność Afryki. Flaga Białołęki różni się od flagi Etiopii wyłącznie brakiem godła! A że barwy panafrykańskie używane są także przez rastafarian, otwiera się nam pole do kolejnych interpretacji... Być może władze naszej dzielnicy powinny wykorzystać tę przypadkową zbieżność i zorganizować jakiś Dzień Afrykański? Albo przynajmniej udostępnić miejsce na etiopsko-jamajską imprezę, która ściągnie na Białołękę tłumy turystów?
W oczekiwaniu na niezależność
W temacie symboli Białołęki jest jeszcze jeden zabawny szczegół. Kiedy 12 lat temu weszła w życie tzw. ustawa warszawska i przekształcono dawne gminy w dzielnice, flaga powiewająca przed ratuszem przy Modlińskiej została zdjęta i oddana w depozyt do czasu odzyskania przez gminę niezależności. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że depozyt ten znajduje się w kościele Najświętszej Marii Panny Matki Pięknej Miłości przy Myśliborskiej, a samo przekazanie flagi miało miejsce podczas mszy. Można zatem domniemywać, że Białołęka jest obecnie pod zaborem Warszawy, a wkrótce pozostający "na uchodźstwie" z gabinetu burmistrza Jerzy Smoczyński rozpocznie kolejną próbę odbicia ratusza z rąk "namiestnika" Piotra Jaworskiego.
DG, oko
.






































