REKLAMA

Białołęka

komunikacja

 

Tramwaj coraz bliżej. Kiedy pojedziemy Światowida?

  21 sierpnia 2014

Tramwaj coraz bliżej. Kiedy pojedziemy Światowida?

Budowa linii tramwajowej wzdłuż Światowida jest już bardzo zaawansowana. Koniec objazdów nastąpi już na przełomie sierpnia i września.

REKLAMA

Zarówno linia tramwajowa, jak i przecinane przez nią skrzyżowania, nabierają wreszcie kształtów. Tory są już gotowe, słupy pod sieć trakcyjną również. Na krzyżówkach z Mehoffera i Myśliborską lśni nowy asfalt, już wkrótce zostaną nim pokryte również fragmenty dróg rowerowych.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy kolejne skrzyżowania były zamykane, a trasy kursujących ulicą autobusów zmieniały się tak często, że pasażerowie i kierowcy nie mieli okazji przyzwyczaić się do nowej organizacji ruchu. Ale to już koniec objazdów.

- Zgodnie z warunkami, jakie określił wykonawcy Inżynier Ruchu m.st. Warszawy, ulica Światowida powinna być przejezdna na przełomie sierpnia i września - mówi Magdalena Potocka, rzeczniczka budującego linię Zarządu Transportu Miejskiego. - Obecny układ tras jest ostatnim etapem związanym z pracami budowlanymi. Na początku września autobusy wrócą na swoje trasy sprzed rozpoczęcia prac. Na ulicach pojawią się ponownie linie E-4 i E-8, których kursowanie zostało zawieszone na czas wakacji.

E-4 wróci prawdopodobnie na krótko. Nieoficjalnie wiadomo, że ZTM zamierza realizować swoją politykę odzyskiwania autobusów z ulic obsługiwanych przez komunikację szynową i zlikwidować "tarchomiński ekspres".

Ostatnio na Tarchominie można było usłyszeć narzekania na dziwną trasę objazdową, którą kursuje 518. Linia w drodze do centrum Warszawy robi po osiedlu dwie wielkie pętle, kursując Świderską, Porajów, Ćmielowską i Milenijną. Wiadomo już, że słynna droga rowerowa wokół pętli tramwajowej na Nowych Świdrach nie powstanie. Zostanie zastąpiona chodnikiem a rowerzyści pojadą nową, asfaltową drogą równoległą do jezdni. Dlaczego nie wyjeżdża na Modlińską najkrótszą drogą?

- Trasa linii 518 została skonstruowana w taki sposób, aby mieszkańcy ulicy Porajów nie zostali pozbawieni połączenia autobusowego z pozostałą częścią miasta - mówi rzeczniczka ZTM. - Inne linie kursujące w tej części Tarchomina mają charakter lokalny. Mieszkańcy Nowodworów i północnej części Białołęki, którzy chcą dotrzeć do ulicy Modlińskiej lub do ronda Starzyńskiego, mają do dyspozycji autobusy linii 509, które zostały skierowane na krótszą trasę objazdową.

Wiadomo już, że słynna droga rowerowa wokół pętli tramwajowej na Nowych Świdrach nie powstanie. Zostanie zastąpiona chodnikiem a rowerzyści pojadą nową, asfaltową drogą równoległą do jezdni.

Jak będzie wyglądać Światowida?

Zarząd Transportu Miejskiego zastanawia się powoli nad projektem drugiej jezdni Światowida. Wygląda na to, że inwestor ugnie się pod naciskiem mieszkańców i zastosuje na niej pasy ruchu o "europejskiej" szerokości trzech metrów, mające zniechęcać do szybkiej jazdy. Węższa ulica będzie oznaczać także mniejszą ingerencję w tereny zielone. 200-letni dąb przy Stefanika zostanie ocalony prawdopodobnie przez skrócenie lewoskrętu w Stefanika i zmianę geometrii ulicy. Rozważane jest też pozostawienie wjazdu w ulicę Świętosławskiego, którego pierwotnie miało nie być.

Cały odcinek linii tramwajowej do Nowych Świdrów ma być gotowy pod koniec roku. Przejechanie trasy do stacji Młociny ma zająć 14 minut.

DG

 

Komentarze (16)

 gdd

21.08.2014 20:44

Miło by było aby i 33 jeździło na Nowodwory, wydaje mi się że jedzie szybciej do centrum niż 17 a dodatkowo mielibyśmy dobre połączenie min z Bemowem.
Ale tak się pewnie nie stanie bo wtedy pętla Młociny straciłaby sens ...

# oburzony

22.08.2014 08:43

Łapy precz od E-4!!! I tak już Tarchomin centralny został niemal całkowicie ogołocony z komunikacji! Najpierw zabrali autobus kursujący na Dw. Wschodni, 414, potem ukradli tabor z 516 by utworzyć dziwną linię 314. Do tego pod pretekstem "usprawnień" ukradli z Tarchomina 186. Na wakacje zabrali E-4 i wszystkich upchnęli do niemal całkowicie załadowanego E-6. Szkoda, że nikt mnie nie pytał o zdanie, ale myślę, że większość ludzi wolałaby jechać z Tarchomina do Młocin E-4 w 10 minut niż pseudo tramwajem z 10 fotelikami, który te samą trasę pokonuje w 14 minut! Jak do tej pory każda ingerencja ze strony ZTM w tarchomińską komunikację wychodzi mieszkańcom bokiem, no chyba że mieszkańcom Nowodworów, bo tam właśnie trafił ukradziony z Tarchomina tabor.

# koziołek matołek

22.08.2014 10:42

gwałtu rety tabory kradną na Tarchominie

REKLAMA

# bert

22.08.2014 11:05

Niech Szanowna Redakcja zajmie się lepiej pytaniem do ZTM-u i TW-u kiedy ma być realizowana budowa tramwaju, od ul. Mehoffera do Winnicy. Bo ZRID miał już być wydany, ma być dopiero we wrześniu, a ZTM nie ma funduszy na budowę, tylko na projekty i wykup gruntów. Tramwaj do Winnicy może być dopiero w 2018r.!

# Matt

22.08.2014 11:39

#oburzony napisał(a) 22.08.2014 08:43
Łapy precz od E-4!!! I tak już Tarchomin centralny został niemal całkowicie ogołocony z komunikacji! Najpierw zabrali autobus kursujący na Dw. Wschodni, 414, potem ukradli tabor z 516 by utworzyć dziwną linię 314. Do tego pod pretekstem "usprawnień" ukradli z Tarchomina 186. Na wakacje zabrali E-4 i wszystkich upchnęli do niemal całkowicie załadowanego E-6. Szkoda, że nikt mnie nie pytał o zdanie, ale myślę, że większość ludzi wolałaby jechać z Tarchomina do Młocin E-4 w 10 minut niż pseudo tramwajem z 10 fotelikami, który te samą trasę pokonuje w 14 minut! Jak do tej pory każda ingerencja ze strony ZTM w tarchomińską komunikację wychodzi mieszkańcom bokiem, no chyba że mieszkańcom Nowodworów, bo tam właśnie trafił ukradziony z Tarchomina tabor.
Jaki ogołocony?! Przecież tam wszystkie linie jeżdżą oprócz 126 która skręca w Mehoffera... Opanuj się!

# oburzony

22.08.2014 14:02

Do Matt
No właśnie, problem polega na tym, że jeśli coś w ogóle jeździ to tylko PRZEJEŻDŻA! jeszcze do niedawna tarchomin miał 404 który kończył bieg przy P&P oraz 186. Teraz wszystkie autobusy jakie stają na tarchominie są oblegane przez nowodwory a np. do E-6 czasem ciężko wejść. Nie rozumiem dlaczego mieszkańcy nowodworów mają mieć więcej linii, do tego niebawem tramwaj, pętle autobusową itd. Może jeszcze wybudować lądowisko dla śmigłowców? ogarnij się człowieku, stań sobie na przystanku tarchomin i próbuj się wepchnąć - może jakimś cudem ci się uda!

REKLAMA

# ixi

22.08.2014 14:31

do #oburzony:
14 minut to ten tramwaj ma jechać z Mehoffera, z Tarchomina będzie jakieś 12. Czyli tylko dwie minuty różnicy od E4 i to pod warunkiem że to E4 nie utknie w korku przed Młocinami. A utyka regularnie. No i po oddaniu docelowej pętli będą tu jeździły normalne Swingi a nie te z 10 fotelikami... A taki Swing ma pojemność o kilkadziesiąt procent większą od autobusu przegubowego. Także spokojnie :)

# Matt

22.08.2014 18:48

oburzony
błagam.. litości... na tym polega komunikacja miejska... raz ma się siedzące a raz trzeba stać. To chyba niepoważne, żeby puszczać linie ze środka osiedla..
A jak się chce komfortu to tam jest postój taksówek.

# sboy5

23.08.2014 16:36

Oburzony za chwile wzorem Nie chcemy Tarchostrady otworzy fanpejdź na fejsie : Nie chcemy Nowodworów ;)

# magda69

25.08.2014 14:46

Po otwarciu tramwaju do Nowych Świdrów powinny zmienić sie trasy autobusów i tu moje propozycje:
314 PKP CHOSZCZÓWKA-Chlubna-Buków ,Modlińska- Aluzyjna, Odkryta, Ciołkosza, Światowida -NOWE ŚWIDRY
516 NOWODWORY(swoją trasą ale albo do petli Plac Hallera albo Metro Marymont)
211 OCZYSZCZALNIA CZAJKA- Animuszu ,Modlińska, Mehoffera, Ordonówny, Światowida, Cmielowska, Milenijna, Modlińska, Ekspresowa-POLFA

# max

26.08.2014 05:32

Pamiętam jak sam kilka lat temu mieszkałem vis a vis Piotra i pawła i częściowo rozumiem oburzonego. Aby rano dostać się do jakiegokolwiek autobusu to trzeba było mieć szczęście. Wtedy jeszcze nie było mostu północnego. Jeździłem ok 6.45 do centrum i to była masakra. Tak samo powrót. Może i były miejsca siedzące, ale w środku dzikie tłumy i żeby wysiąść trzeba było się przepychać. A nie daj Boże z dużymi zakupami czy walizką. No ale to jest niestety problem z mieszkaniem na dużym osiedlu, gdzie komunikacja jest oblegana. Teraz mieszkam na Nowodworach i przyznaję, że bardzo sobie cenię mieszkanie przy pętli i luz na początku trasy. Teraz za to walka o miejsce ma miejsce na Młocinach, czasem jak wracam i widzę te tłumy do 101 czy E-6 to mi się odechciewa. Niby otwarcie mostu usprawniło i przyspieszyło dojazd do metra, ale nie sprawiło że ludzi jest mniej i nie rozłożyli się na więcej autobusów.

# domas

26.08.2014 08:05

Widzisz "max", najwazniejsza jest propaganda.
A życie i tak ukaże czystą prawdę.

# to ja

31.08.2014 22:02

przecież to nowy wek, dlatego pisze takie bzdury o komunikacji na tarchominie
p.s. wek to taki słoik. info dla tych słoii co nie wiedzą co to wek

# weckowa

31.08.2014 22:56

a ty jesteś stary weck z blokowiska z lat 80 z Tarchomina, pamiętasz czasy jak furmanki dowoziły wam mebele do domu.

# TamMasz

01.09.2014 00:20

Nie kłóćcie się o słoiki wecki itp naczynia.
Powróćcie do meritum.

# nik2000

03.09.2014 13:49

Zróbcie coś ze światłami na skrzyżowaniu Myśliborskiej i Światowida!!!!
Szczególnie chodzi mi o długość palącego się czerwonego światła na ul. Myśliborskiej w obu kierunkach. Poranne, jak i popołudniowe korki są straszne. Wczoraj ok. 8.30 aby pokonać odcinek 100m do tego skrzyżowania potrzebowałam 10 min co normalnie nie zajmuje nawet 0,5 min a popołudniu kierowcy zjeżdżający z Mostu Północnego stali długo od DH Tarchomin do Światowida.
Winą są za długo palące się światło czerwone a za krótko zielone.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024