REKLAMA

Targówek

drogi »

 

Radzymińska barierą dla pieszych

  13 maja 2014

alt='Radzymińska barierą dla pieszych'

Po oddaniu do użytku Trasy S8 Radzymińska przestała być wylotówką z Warszawy w kierunku Białegostoku. Nadal jednak to samochody są tu uprzywilejowane kosztem pieszych. Najlepiej widać to na długiej kładce przy skrzyżowaniu z ul. Piotra Skargi.

REKLAMA

Już kilka rozmów z przechodniami, przeprowadzonych w koszmarnym hałasie ryczących silników, pozwala zorientować się w najpopularniejszych opiniach.

- Kładka może być - mówi pan Adam, mężczyzna w średnim wieku. - Przecież to tylko kilka schodów. Gdyby powstało tu przejście, pewnie trzeba byłoby postawić światła i samochody stanęłyby w korkach.

- Oczywiście, że przejście się przyda - mówią wszystkie napotkane starsze osoby. Dla nich wchodzenie po schodach jest sporym problemem. W podobnym tonie wypowiadają się osoby z wózkami dziecięcymi.

- Ćwiczę rugby i przyjeżdżam na tę kładkę, żeby wzmacniać ręce - mówi osoba na wózku. - Przejechanie całej jest męczące nawet dla mnie. Mam dużo znajomych na wózkach i większość raczej nie dałaby rady bez pomocy drugiej osoby.

Sprawni i młodzi przechodnie, którym cytuję tę wypowiedź, nadal nie są przekonani, że ludzie o ograniczonej sprawności i rodzice małych dzieci są ważniejsi niż wygoda kierowców. Rozważają sens budowy horrendalnie drogich i awaryjnych wind, które nie sprawdziły się nigdzie w Warszawie. Gdzie podziała się świadomość społeczna mieszkańców? Dlaczego tak dużo pieszych woli widzieć niepełnosprawnych i dzieci w wózkach na kładce, a nie kierowców czekających aż piesi przejdą przez jezdnię?

- Część ludzi bierze sobie do serca pewne zasady czy mity - mówi Jacek Grunt-Mejer, psycholog transportu z Uniwersytetu Warszawskiego. - Na tyle mocno, że wierzą w nie, niezależnie od tego, czy są prawdziwe czy nie, czy są dla nich korzystne czy nie. Nie sprawdzają, przyzwyczajają się do zastanej sytuacji. W tym wypadku warto byłoby się pokusić o sprawdzenie, tzn. wyznaczyć przejście tymczasowe i nie likwidować kładki. Można będzie zobaczyć, jak wiele osób będzie korzystać z nowego sposobu przechodzenia przez ulicę. Miasto zrobiło już podobny eksperyment na placu Na Rozdrożu. 95% ludzi wolało przechodzić przez jezdnię, niż korzystać z przejścia podziemnego. Im mniej wygodnie chodzić pieszo, tym więcej ludzi jeździ autem. A korki to przecież nadmiar aut.

Czy potrzebne są światła i pasy przy Piotra Skargi? Czekamy na opinie: redakcja@gazetaecho.pl.

DG

 

REKLAMA

Komentarze (1)

 bogdan46

30.05.2014 08:04

Pasy i światła są potrzebne na Radzymińskiej przy Piotra Skargi i nie tylko w tym miejscu Radzymińskiej . Następnym
zaniedbaniem miasta jest utrzymywanie od lar 70-ych ub. stuleci niebezpiecznego skrzyżowania Radzymińskiej z Naczelnikowską. Tam też istnieje kładka nad Radzymińską ale jest to przeprawa jeszcze wyższa od kładki przy Radzymińskiej 105.Obie te konstrukcje moim zdaniem należy rozebrać i przy wspomnianych skrzyżowaniach Radzymińskiej z Piotra Skargi i Naczelnikowską utworzyć bezpieczne węzły komunikacyjne przyjazne głównie mieszkańcom i osobom niepełnosprawnym. Ulica Radzymińska jest w wielu jeszcze miejscach niebezpieczna,moim zdaniem cała trasa w terenie Targówka Mieszkaniowego powinna być tak zmodernizowana aby zmotoryzowanym odechciało się nią ścigać i stwarzać stałe zagrożenie dla mieszkańców.Inwestycja ta jest pilną i powinno się ją sfinansować w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji w ramach którego porpawa dostępności komunikacji i jakości transportu to zadanie wymienione jako pierwsze do rozwiązania. Ulica Radzymińska powinna być bezwzględnie zmodernizowana i nie chodzi tu o łatanie dziur a o bezbieczeństo nas mieszkańców Targówka Mieszkaniowego prace powinny być podjęte jeszcze w 2014 roku
Z poważaniem
Bogdan Rogalski..
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni