Przystanek, który wzrusza. Kolejna udana inicjatywa w Choszczówce
4 stycznia 2017
- Ponad dwa lata temu, za sprawą mojej sąsiadki, powstał szalony pomysł, by zorganizować w Choszczówce koncert - wspomina Błażej Małczyński, prezes Stowarzyszenia "Nasza Choszczówka". - Nie wiedzieliśmy za bardzo jak, gdzie, za ile i dla kogo, ale... podjęliśmy wyzwanie.
W październiku 2014 roku na prowizorycznej scenie w Klubie "Dziki Zakątek" wstąpił duet Aleksander i Tymon Trąbczyńscy z repertuarem "Mój Bułat, mój Wołodia". Inauguracyjny koncert okazał się nie lada sukcesem. Przyszło ponad 150 osób. W ten sposób powstała niezależna "Scena Kulturalna Przystanek Choszczówka".
- Od tego czasu na naszej sąsiedzkiej widowni zasiadło ponad 1,8 tys. osób! - cieszy się Małczyński. - Co roku staramy się różnicować style i skalę przedsięwzięć. Robimy koncerty kameralne, jak również wydarzenia o większym rozmachu. Wystąpili u nas między innymi Voo Voo i Kapela ze Wsi Warszawa, a w grudniu Marian Opania.
- Schemat jest prosty: koncerty robimy całkowicie społecznie - wyjaśniają organizatorzy. - Bilety - maksymalnie tanie, aby spektakle były dostępne dla całych rodzin. Sami układamy repertuar, pozyskujemy fundusze i partnerów, organizujemy lokal i konieczny sprzęt. Cieszymy się, że możemy współpracować z białołęckim wydziałem kultury, BOK, BOS i wieloma firmami.
Fenomen polega na tym, że chociaż koncerty trwają już kolejny sezon z rzędu, wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i autentycznie zbliżają do siebie społeczność Choszczówki i okolic.
Błażej Małczyński: - Elżbieta Adamiak po koncercie powiedziała mi, że osiągnęliśmy coś, z czym nie spotkała się nigdzie indziej. To rodzaj niezwykle silnej więzi międzyludzkiej, za sprawą której słowa same układają się w muzykę. A po koncercie Grażyny Łobaszewskiej pewna sąsiadka podeszła do artystki i spytała: "Czy mogę się do Pani przytulić?" "Dlaczego?" - spytała gwiazda. "W podziękowaniu za te chwile wzruszeń"... Piękne, prawda? Mam nadzieję, że uszczęśliwimy jeszcze wiele osób.
(red)
Artykuł pochodzi z wkładki "Białołęka Pożyteczna", wydanej jako dodatek do "Echa Białołęckiego" przez Dzielnicową Komisję Dialogu Społecznego przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy.