REKLAMA

Białołęka

kultura »

 

Trzy chóry na Trzech Króli. Niecodzienny koncert w Płudach

  4 stycznia 2017

alt='Trzy chóry na Trzech Króli. Niecodzienny koncert w Płudach'
Na zdjęciach - jedna ze wspólnych prób

Jest ich grubo ponad osiemset. A jeśli doliczy się te patriotyczne, tworzone przy okazji powstań, wojen, ważnych momentów historycznych, to nawet więcej niż tysiąc. Mowa o polskich kolędach i pastorałkach. Zupełnie wyjątkowych w skali światowej.

REKLAMA

- W polskich kolędach dużą rolę odgrywają emocje, fakt podkreślania wartości rodzinnych. To powoduje, że nawet ludzie niewierzący mówią czasami, że do kościoła chodzą tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia, żeby posłuchać kolęd - mówi prof. Stefan Nieznanowski, wybitny znawca kolęd i literatury staropolskiej.

Jeśli chodzi o liczbę utworów bożonarodzeniowych równać się z nami może jedynie Francja, ale tamtejsze kolędy bardziej przypominają utwory średniowieczne: są dogmatyczne, powściągliwe w emocjach. Utwory, które najbardziej kochamy, powstały później - w XVII i XVIII wieku.

Te najpiękniejsze - zarówno polskie, jak i zagraniczne - łącznie z najnowszą, śpiewaną na melodię "Jezus Malusieńki" i dedykowaną ofiarom wojny w Syrii, będzie można usłyszeć w kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21 w święto Trzech Króli, 6 stycznia podczas koncertu o godzinie 19.00

- Uroczyste kolędowanie w Płudach jest już tradycją, ale tegoroczny koncert będzie szczególny - mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, organizator przedsięwzięcia. - Wystąpi bowiem ponad siedemdziesiąt osób - znakomici soliści Warszawskiej Opery Kameralnej: sopranistka Mira Tukalska i baryton Bogdan Śliwa, mieszkańcy Białołęki, kwartet smyczkowy oraz zespół wokalny złożony z połączonych chórów "Ave" z Płud, "Salve Regina" z kościoła w Józefowie k. Legionowa i męskiego "Oktawian". Dyrygować będą Barbara Hijewska oraz Anastasia Tape-Bukowian, absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Każdy z chórów ma bogate doświadczenie. "Ave" może pochwalić się ponad 30 nagrodami w konkursach śpiewaczych, w "Oktawianach" śpiewają artyści Opery Narodowej, z kolei "Salve Regina" powstał zaledwie cztery lata temu i szybko osiągnął znakomity poziom wykonawczy. - Co ciekawe, prawie połowę śpiewaków w połączonych chórach stanowią mężczyźni - podkreśla Włodkowski. - To rzadkość. Zwykle w chórach, które działają przy parafiach czy domach kultury przeważają głosy żeńskie.

Aranżacje utworów przygotował grecki kompozytor Georgios Tapes, prywatnie brat Anastasii Tape-Bukowian, dyrygentki chóru "Salve Regina", która po studiach osiadła w Polsce.

Koncert zakończy białołęcki Orszak Trzech Króli do żłóbka. Będzie można również nabyć płytę chóru "Oktawian" z kolędami w bardzo ciekawych aranżacjach na chór męski i kwintet smyczkowy. Wstęp wolny.

(red)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024