Przynieś zbędne rzeczy, wybierz nowe za darmo. Podzielnia przy Kasprowicza
8 września 2020
Książki, narzędzia, naczynia, ubrania - to wszystko i wiele innych rzeczy, których już nie chcemy, wyrzucamy do śmieci. Część kurzy się po kątach mieszkań. Ale to może się zmienić. Przy ulicy Kasprowicza 18 ruszyła Podzielnia.
Inicjatorem pomysłu był Włodzimierz Piątkowski, wiceburmistrz Bielan, zaś prowadzącą projekt i pierwszą wolontariuszką na Bielanach została Dagmara Karbowniczek. - Jako dzielnica jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy, które służą integracji lokalnej społeczności. Sama inicjatywa powstania Podzielni na Bielanach zrodziła się w lipcu. Podobny projekt z powodzeniem działa już na Mokotowie. W oparciu o doświadczenia społeczników, a szczególnie Eweliny Filipowicz, z którą nawiązałem kontakt, powstało takie miejsce na Bielanach - mówi Włodzimierz Piątkowski. To niezwykłe miejsce pozwala zyskać nowe życie przedmiotom, z których już nie korzystamy. Można przynieść tu praktycznie wszystko od nożyczek, solniczki, czajnika poprzez ubrania, buty, po narzędzia, urządzenia elektryczne czy sprzęt sportowy.
Każda osoba, która coś przyniesie, będzie mogła wziąć z Podzielni inną rzecz, z której będzie korzystać. W nowym lokalu na Bielanach można zostawić niepotrzebne już rzeczy, ale będące w dobrym stanie, niezniszczone i w zamian wziąć zupełnie za darmo inne, które nam posłużą. - Ma to wymiar społeczny, a drugi wymiar to jest kwestia proekologiczna. Rzeczy, które mogą w jakiś sposób być przydatne, nie powinny trafić na wysypisko śmieci. Zalecamy, żeby nie przychodzić do Podzielni z pustymi rękami, ale oczywiście osoby w potrzebie mogą zawsze coś dla siebie użytecznego znaleźć - mówi wiceburmistrz Piątkowski. Model działania oparty jest o dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej, który otrzymał lokal w formie użyczenia. Wszystkie osoby, które są zaangażowane w projekt to wolontariusze.
Podzielnia przy ul. Kasprowicza 18 działa codziennie w godzinach 9:00-20:00. Na Bielanach z powodzeniem działa już inna ważna inicjatywa wspierana przez dzielnicę - sklep charytatywny Fundacji Sue Ryder przy Alei Zjednoczenia 1.
Marcin Kalicki