REKLAMA

Wola

Kultura

 

"Przychodzą przez pomyłkę, chcą ochrzcić dziecko". Noc Świątyń na Woli

  18 września 2016

alt='"Przychodzą przez pomyłkę, chcą ochrzcić dziecko". Noc Świątyń na Woli'
Nie każdy budynek sakralny to kościół katolicki. Po lewej kościół mariawicki przy Wolskiej, po prawej kaplica mormonów przy tej samej ulicy.
źródło: Wikimedia Commons / Michcik / Ritterek

Noc Muzeów znają wszyscy, Noc Świątyń - na razie nieliczni. A szkoda, bo II edycja imprezy była niezwykle ciekawa.

REKLAMA

W wyniku wielu zawirowań historii i zbiegów okoliczności Wola jest najbardziej wieloreligijną dzielnicą Warszawy, na terenie której znajdują się m.in. cerkiew prawosławna, kilka zborów protestanckich i kościół mariawitów, a także cmentarze prawosławny, żydowski, kalwiński, luterański i muzułmański. Świetną okazją do poznania obecnych tu mniejszości religijnych była II Noc Świątyń, która odbyła się w sobotę 17 września z okazji zbliżających się Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii oraz Międzynarodowego Dnia Pokoju. W imprezie wzięli udział wolscy mariawici, mormoni i zielonoświątkowcy.

Genealodzy i misjonarze z Wolskiej

Stojąca na rogu Wolskiej i Redutowej kaplica mormonów wpisała się w krajobraz Woli na tyle dobrze, że większość warszawiaków nawet nie zastanawia się, co znajduje się wewnątrz. Wyznawcy religii założonej w XIX w. przez amerykańskiego proroka Josepha Smitha zbudowali swój ośrodek na Woli w roku 1990. Od tego czasu nieustannie goszczą misjonarzy z innych krajów, przysyłanych do Polski po intensywnych kursach naszego języka aż na dwa lata. Większość z nich to młodzi, 20-letni Amerykanie. Często można ich spotkać na ulicach, gdzie wdają się w dyskusje o wierze, rozdają świętą Księgę Mormona i są często myleni ze świadkami Jehowy.

- Aby modlić się za przodków, musisz wiedzieć, kim byli - mówią mormoni, zajmujący się prowadzeniem niewyobrażalnie obszernych baz danych o narodzinach, ślubach i zgonach. Ich archiwa są niezwykle pomocne w badaniach genealogicznych i historycznych, ale dla wyznawców mają wielkie znaczenie religijne. Wierzą oni np., że można ochrzcić swojego przodka pośmiertnie, pod warunkiem posiadania odpowiednio dokładnych danych o jego życiu.

Zapraszamy na zakupy

"Przychodzą przez pomyłkę, chcą ochrzcić dziecko"

Świątynia stojąca obok pętli tramwajowej i autobusowej "Cm. Wolski" wygląda na pierwszy rzut oka na typowy kościół katolicki, zbudowany w latach 90. ubiegłego wieku, a wrażenie to utrzymuje się po wejściu przez okazałe drzwi. Jak przyznaje proboszcz, młodzi katolicy wprowadzający się na Odolany często uznają, że "kościół to kościół" i przychodzą do niego, prosząc o ochrzczenie dziecka. - Lojalnie wyjaśniam, że to parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, a nie Kościoła rzymskokatolickiego - śmieje się. - Pytają wtedy, czy jest jakaś różnica.

Jest. Mariawici oddzielili się od katolików na początku XX wieku i są jedynymi chrześcijanami, których zasady wiary zostały ułożone w Polsce. Powodem rozłamu było niezaakceptowanie przez papieża nowego zgromadzenia zakonnego, kierującego się objawieniami zakonnicy Feliksy Kozłowskiej. Dziś mariawicka parafia na Woli liczy ok. 1200 osób, przyjeżdżających na niedzielną mszę z całej Warszawy i okolic. Wierni opowiadają, że oprócz wizyt wspomnianych młodych rodziców zdarza im się gościć osoby wybierające się na pogrzeb w pobliskim katolickim kościele św. Wawrzyńca. Brak żałobników, szara tunika księdza i nieco inny ołtarz wprawiają niespodziewanych gości w spore zakłopotanie, którego mogą w przyszłości uniknąć, biorąc udział w kolejnych edycjach Nocy Świątyń.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA