Przychodnia na Chrzanowie za trzy lata. Kiełbasa wyborcza?
26 września 2014
Przychodnia na Chrzanowie powstanie - deklarują władze Bemowa. Później niż to się miało stać, ale jednak. Według obecnych zamierzeń budowa ruszy pod koniec roku 2015, a ma być zakończona rok później. Najdalej w 2017 r. - To już pewne na 100 procent - obiecuje rzecznik urzędu dzielnicy Mariusz Gruza.
Są nowe plany
Pod koniec sierpnia władze Bemowa podjęły decyzję o wpisaniu do planów inwestycyjnych opracowania dokumentacji i zaprojektowania przedłużenia ul. Coopera. Wiadomo, że takim pomysłom sprzyjają nadchodzące wybory. Burmistrz przekonuje, że nie jest to typowa kiełbasa wyborcza.
- Już w drugiej połowie 2015 roku rozpocznie się budowa placówki przy ul. Coopera. Przychodnia ma mieć prawie 6 tysięcy m2 powierzchni użytkowej. Znajdą się tam m.in. gabinety psychologiczne, szczepień, ale też sala terapii zajęciowej czy sala zabaw. Placówka będzie mogła obsłużyć nawet 20 tysięcy mieszkańców. Tylko w ciągu ostatnich sześciu lat liczba pacjentów na Bemowie zwiększyła się o ponad 5 tysięcy - mówi burmistrz Krzysztof Strzałkowski.
W przyszłym roku ma zostać też dokończona budowa ul. Coopera, przy której stanie przychodnia. Dzięki temu mieszkańcy nie będą mieli problemu z dojazdem do placówki. - Dokumentacja i projekt budowy przedłużenia ul. Coopera do Batalionów Chłopskich ma być gotowy w przyszłym roku. Na ten cel oraz na odszkodowania za wykup terenów pod budowę drogi zabezpieczyliśmy 1,4 mln zł. Na samą ulicę wydamy 1,1 mln - dodaje burmistrz.
Zakończenie budowy przychodni na Chrzanowie zaplanowano na drugą połowę 2016 roku. Najpóźniej w 2017 roku placówka ma zostać oddana do użytku. Inwestycja pochłonie około 20 mln zł.
Najdłuższa kolejka do kardiologa
Nowa przychodnia na Bemowie jest z pewnością bardzo potrzebna. Średni czas oczekiwania niektórych pacjentów do zakładów specjalistycznych to: 76 dni dla przychodni urazowo-ortopedycznej, 105 dla diabetycznej, aż 202 dla kardiologicznej! W naszej dzielnicy zarejestrowanych jest 74 tys. pacjentów, a zgodnie z prognozami demograficznymi niedługo ma być ich 80 tys. Pacjenci z osteoporozą czekają 116 dni. Przychodnia przy Wrocławskiej przyjmuje średnio 554 pacjentów dziennie, przy Powstańców Śląskich 470, a przy Czumy 724. W dzielnicy zarejestrowanych jest 74 tys. pacjentów, a zgodnie z prognozami demograficznymi niedługo ma być ich 80 tys.
- Musimy jeszcze zdecydować, czy przyjmiemy zasadę "projektuj i buduj". Jeżeli tak, to za projekt i wykonanie będzie odpowiadać jedna firma. Jeżeli nie, to zajmą się tym dwa podmioty. Pieniądze na budowę będą pochodziły z naszego budżetu - podkreśla Mariusz Gruza, rzecznik urzędu dzielnicy.
mac