Policjant zginął, bo zwrócił uwagę chuliganom. 13 lat od śmierci Andrzeja Struja
10 lutego 2023
"Nasz Kolega podkomisarz Andrzej Struj zmarł 13 lat temu. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci!" - napisała 10 lutego Komenda Stołeczna Policji. Podczas ostatniego dnia urlopu policjant interweniował wobec wandali, którzy demolowali na warszawskiej Woli tramwaj. Został wówczas ugodzony nożem i zmarł po przewiezieniu do szpitala. Osierocił dwie córki.
"W dniu 10 lutego 2010 roku, podczas ostatniego dnia urlopu wypoczynkowego podjął interwencję w stosunku do mężczyzn, którzy niszczyli środek lokomocji miejskiej, powodując tym zagrożenie życia i zdrowia pasażerów. Podczas zdarzenia podkomisarz Andrzej Struj został ugodzony przez jednego z napastników nożem w klatkę piersiową. W wyniku odniesionych obrażeń ciała zmarł po przewiezieniu do szpitala" - tak warszawska policja wspomina tragiczny dzień sprzed trzynastu lat.
Hiszpański gangster zatrzymany w Warszawie
W bloku na warszawskiej Woli zatrzymano 49-letniego Liomę A., poszukiwanego przez hiszpańską policję na mocy europejskiego nakazu aresztowania. Mężczyzna jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przestępczością samochodową na terenie różnych państw Unii Europejskiej.
Jeden człowiek, trzy listy gończe. Policja jechała po niego 80 km
Funkcjonariusze wydziału kryminalnego z warszawskich Bielan zatrzymali na terenie powiatu białobrzeskiego 25-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany trzema listami gończymi i nakazem doprowadzenia do zakładu karnego w celu odbycia kary ponad trzech lat pozbawienia wolności za kradzieże, oszustwa i posiadanie nielegalnych substancji.
Hejtował firmę, żądał pieniędzy za usuwanie komentarzy
Policja zatrzymała internetowego hejtera, który postanowił przenieść działalność do świata realnego. Mężczyzna najpierw pisał negatywne komentarze pod adresem firmy z warszawskiej Woli, a potem włamał się do jej siedziby i dokonał dużych zniszczeń. Łącznie usłyszał aż piętnaście zarzutów.
Do zdarzenia doszło na przystanku tramwajowym Fort Wola na Połczyńskiej.
Kim był Andrzej Struj?
Andrzej Struj (1968-2010) rozpoczął służbę w policji w 1995 roku na stanowisku aplikanta Komendy Rejonowej Policji Warszawa-Ochota. W czasie 15 lat zajmował stanowiska od aplikanta do asystenta Referatu Wywiadowczego Sekcji i Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji. Pełnił służbę ukierunkowaną na zatrzymywanie na gorącym uczynku złodziei samochodów, włamywaczy oraz sprawców rozbojów. Brał udział w zabezpieczeniach wizyt przedstawicieli najwyższych władz państwowych, masowych imprez sportowych, uroczystości państwowych oraz manifestacji i zgromadzeń publicznych. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza.
"Wykonując obowiązki służbowe, wykazywał profesjonalizm i zaangażowanie. Rzetelny, sumienny, odważny i kreatywny w działaniach, dzięki doświadczeniu i wiedzy przyczynił się do znacznych sukcesów w zwalczaniu przestępczości pospolitej. Nigdy nie wahał się przed podjęciem najtrudniejszych wyzwań. Był aktywnym uczestnikiem życia policyjnego i jednym z głównych moderatorów policyjnego forum internetowego. Swoją nienaganną postawą podnosił autorytet służby oraz społeczne zaufanie do policji" - wspominają koledzy z Komendy Stołecznej Policji.
Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej
W czasie pogrzebu Andrzeja Struja na Pradze odbywały się finały II Halowych Mistrzostw Warszawy Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Komendanta Głównego Policji. Na czas złożenia trumny do grobu przerwano rozgrywki i wszyscy minutą ciszy oddali hołd policjantowi. Organizator zawodów Andrzej "Pułkownik" Kuczyński i obecny podczas rozgrywek trener Andrzej Strejlau postanowili zorganizować turniej poświęcony Andrzejowi Strujowi. Rozgrywki odbywają się od 2010 roku co rok.
"Turniej im. podkomisarz Andrzeja Struja przez lata stał się jedną z największych imprez sportowych służb mundurowych w Europie. To ważne wydarzenie dla policyjnego środowiska, które popularyzuje sport oraz integruje formację środowisk mundurowych w Polsce i za granicą. W tym roku do rywalizacji o Puchar Komendanta Głównego Policji przystąpiły 64 drużyny, w tym cztery ekipy zagraniczne: z Ukrainy, Hiszpanii, Litwy i Czech. Rozgrywki odbędą się w kategorii kobiet (rywalizować będzie 10 zespołów), mężczyzn OPEN (46 drużyn) i mężczyzn 35+ (8 ekip). Podobnie jak w latach ubiegłych, nie mogło zabraknąć drużyny z Komendy Rejonowej Policji Warszawa V. Mecze zlokalizowane będą na sześciu obiektach w dzielnicach Bielany, Wola, Praga Północ, Mokotów i Wilanów" - zapowiada KSP.
(jok)
.