REKLAMA

Białołęka

komunikacja »

 

Przez tory tylko po wiaduktach

  24 października 2008

W ostatnim czasie sporo mówi się o dzikich przejściach przez tory kolejowe na terenie Warszawy. Problem dotyczy także Białołęki.

REKLAMA

Ludzie nagminnie przechodzą w niedozwolonych miejscach. Problem jest tym więk-szy, że dzięki przeprowadzonej ostatnio modernizacji torowisk, pociągi mają jeź-dzić znacznie szybciej. Za kilka lat skład oddalony o 300-400 m będzie niebezpiecz-ny dla mieszkańców przyzwyczajonych do przechodzenia przez torowiska, bo po-kona tę odległość w 5-7 sekund.

Kłopot w tym, że nie planuje się gęsto rozmieszczonych kładek dla pieszych. Nie tylko na Białołęce. Dotyczy to całego miasta. Czy PKP PLK w jakiś sposób ma zamiar zabezpieczać dzikie przejścia i czy jest jakieś rozwiązanie?

- Po pierwsze i najważniejsze: dodatkowe przejścia dla pieszych w poziomie szyn są niemożliwe, dlatego w ruchliwych miejscach zasadne jest jedynie budowa-nie kładek nad torami lub drążenie tuneli dla przechodniów. Bierzemy pod uwagę wyłącznie takie rozwiązania. Przejścia przez tory w poziomie szyn istnieją wyłącz-nie w miejscach związanych z obsługą podróżnych i to też nie wszędzie. W miarę potrzeb i możliwości zastępujemy je właśnie tunelami i kładkami - mówi rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki i dodaje, że coraz więcej dzikich przejść przez tory powstaje dlatego, że rozbudowuje się miasto, więc kładki lub tunele przeznaczone dla miejskiego ruchu pieszego powinny być częścią infrastruktury miejskiej, a nie kolejowej.

- Koszty budowy i utrzymania takich przejść musiałyby zostać pokryte przez naszych klientów, czyli przewoźników - kontynuuje Krzysztof Łańcucki. - Inaczej mówiąc, część środków zarobionych dzięki pasażerom (i klientom przewoźników towarowych) poszłoby na finansowanie infrastruktury miasta, zamiast na naprawy torów, a także urządzeń sterowania ruchem kolejowym, zasilania itd. Proszę zapy-tać pasażerów pociągów, czy zgodzą się, by bilety były droższe, bo kolej buduje kładki lub tunele dla pieszych? - podsumowuje.

Czy kładki nad torami powinno więc budować miasto? Wniosek jest jeden i smutny. Prędko nowych kładek nie będzie, bo miasto z kolei oczekuje, że kładki i wiadukty zostaną zbudowane przez kolej za pieniądze pochodzące z Unii (program modernizacji szlaków kolejowych).

Skoro PLK nie jest chętna, to zasadne staje się pytanie, czy wnioski do UE zo-stały sporządzone prawidłowo? Czy o wszystkim pomyślano? Czy konsultowano z władzami miasta? A może to właśnie miasto zbagatelizowało sprawę i nie podpo-wiedziało w porę władzom kolei, gdzie jeszcze przydałyby się kładki? Po raz kolej-ny kłania się koordynacja działań w stolicy.

W Choszczówce i Białołęce Dworskiej powstaną wiadukty pieszo-jezdne. Prze-jazdy kolejowe zostaną zlikwidowane. Pozostaje mieć nadzieję, że najpierw staną wiadukty, bo PKP PLK nie odpowiada jednoznacznie na pytanie, czy jest prawdopo-dobieństwo, że przejazdy zostałyby zamknięte przed wybudowaniem wiaduktów. Prace mają rozpocząć się w pierwszym półroczu przyszłego roku i potrwają maksy-malnie dwa lata.

Mieszkańcy pytali nas o przystosowanie wiaduktów dla niepełnosprawnych: - Będą mogli pokonać trasę chodnikiem - odpowiada Marta Szklarek z PKP PLK. - Na perony zjadą windami.

Mieszkańcy zgłaszają też sporo uwag i alternatywnych propozycji rozwiązania układu komunikacyjnego wiaduktów. - Jeśli chodzi o inne rozwiązania techniczne przy realizacji inwestycji, to wszelkie uwagi, które do nas trafiają są na bieżąco przekazywane do projektanta - dodaje Marta Szklarek. Nie wszystko jednak zależy od kolei. Ostateczny kształt rozwiązań jest w gestii urzędników miejskich.

Agnieszka Pająk-Czech, bw

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA