REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

  23 października 2011

alt='Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność'

9 października weszła w życie nowelizacja ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

REKLAMA

Kluczowym jest zapis: "Osoby fizyczne i prawne będące 13 października 2005 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości mogą wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności". Z takim żądaniem mogą również wystąpić:
  • osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego;
  • spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży.
Co istotne, prawo do przekształcenia mają też osoby, które prawo użytkowania wieczystego albo udział w tym prawie uzyskały po dniu 13 października 2005 r.

Od 9 października 2011 r. jest praktyczna możliwość przekształcenia we własność także w przypadku np.

Przekształcenie we własność na rzecz spółdzielni mieszkaniowych może odbyć się bezpłatnie.
wspólnot mieszkaniowych, gdzie jest wielu współużytkowników wieczystych gruntu. Warunek jest jeden - suma ich udziałów wynosi co najmniej połowę.

Ustawa przewiduje też pewne wyjątki - przekształcenie nie może dotyczyć ogródków działkowych, które są w użytkowaniu wieczystym Polskiego Związku Działkowców.

Nie mają wyboru

Przekształcenie jest dokonywane w drodze decyzji administracyjnej. W przypadku nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego decyzję wydaje odpowiednio wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa. Natomiast w przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa decyzję wydaje starosta. Po złożeniu odpowiedniego wniosku wójt/burmistrz/prezydent lub starosta ma obowiązek dokonać przekształcenia. Ustawa nie przewiduje w tym zakresie żadnej uznaniowości dla organu zobowiązanego.

Prawo użytkowania wieczystego przekształca się w prawo własności nieruchomości z dniem, w którym decyzja stała się ostateczna. Decyzja ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.

Zapraszamy na zakupy

Ile zapłacimy?

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność jest odpłatne. Osoba, na rzecz której zostało dokonane przekształcenie własności, jest zobowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia. Opłata ta jest ustalana przez organ wydający decyzję o przekształceniu. Cenę nieruchomości ustala się w wysokości równej jej wartości, a na poczet ceny nieruchomości gruntowej, sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu, zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości, określoną według stanu na dzień sprzedaży. Co istotne opłatę na wniosek użytkownika wieczystego obligatoryjnie rozkłada się na raty, na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat.

Organ właściwy do wydania decyzji może udzielić bonifikaty od opłaty. W odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa zniżka jest obligatoryjna tj. osobom fizycznym, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed dniem 5 grudnia 1990 r. oraz, oraz ich następcom prawnym, organ właściwy do wydania decyzji udziela, na ich wniosek, obligatoryjnej 50-proc. bonifikaty od opłaty. Natomiast w przypadku nieruchomości stanowiących własność samorządów do udzielenia bonifikaty konieczna jest uprzednia uchwała rady gminy lub zarządzenie wojewody. Przekształcenie we własność na rzecz spółdzielni mieszkaniowych może odbyć się bezpłatnie.

dr Michał Kuliński
Autor jest adwokatem w Kancelarii Battara Bartoszek Kuliński BBK Tel. 22 690-68-68

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# ~mieszkaniec

07.03.2012 21:26

I teraz pytanie: czy "wspaniala" gmina Bemowo zareaguje wreszcie na apele mieszkancow (spoldzielnia Gorczewska) i zgodzi sie na rozsadnych, nie zlodziejskich warunkach przeksztalcic grunty na ktorych znajduja sie bloki we wlasnosc? Jak do tej pory sie nie kwapi!!! A cierpliwosc ludzi ma swoje granice...

# zdziwiony

08.08.2012 16:06

kupiłem grunt na użytkowanie wieczyste w 2011 roku -czy mam szanse na uzyskanie prawa własności ,Grunt jest skarbu Państwa .grunt jest rolny /nieużytki/

# jjhjdhj

09.04.2014 22:16

Idą wybory - to można będzie odwołać tzw. "hamulcowych"...

REKLAMA

# Spółdzielca

09.11.2014 20:01

A generalnej uchwały wykonawczej odnośnie bonifikaty przy przekształceniu Rada m.st.Warszawy nie kwapi się uchwalić. Impas trwa całymi latami, a lemingi nadal głosują jak zwykle.

# niedpwiarek

09.11.2014 20:06

Za darmo dla spółdzielni??? Pan raczy żartować. Przecież my co roku płacimy haracz również za tereny wspólne tj. trawniki, skwerki między budynkami osiedla i za placyki zabaw dla dzieci. Nikt z gminy nie podpisze, że przekształci tereny wspólne spółdzielcom za darmo. He, he, he...
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy